18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - poniedziałek, 1 grudnia 2008 r.

Redakcja
"Gargantua i Pantagruel" to historia oparta na renesansowym dziele Francois Rabelais'go
"Gargantua i Pantagruel" to historia oparta na renesansowym dziele Francois Rabelais'go Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Gargantua i Pantagruel

20.00
Gdańsk, klub Plama, Pilotów 11.
Bilety: 20 zł

To oparta na renesansowym dziele Francois Rabelais'go kipiąca od rubasznego humoru opowieść o barwnej parze olbrzymów, ojcu i synu - kochających życie opojach i żarłokach o jasnych umysłach, ciekawych świata, odważnych, spragnionych przygód i obdarzonych kpiarskim poczuciem humoru. W atmosferze plebejskiej zabawy, przetykanej żarliwą modlitwą, autorzy spektaklu pragną, za przykładem mistrza Rabelais'go, głosić jedność świata ciała i ducha, wzajemną przenikalność sacrum i profanum, pochwałę człowieka pełnego, wolnego i radosnego. Rubasznie opowiedziana historia dynastii dobrych olbrzymów, królów krainy w Turenii, to niekończące się uczty, żarty, komiczne fortele, pojedynki i bitwy, parodystyczne debaty z teologami, prawnikami, filozofami i innymi ówczesnymi autorytetami są ciągle aktualną krytyką "świata oficjalnego" i jego najważniejszych instytucji. Przedstawienie "Gargantua i Pantagruel", które zobaczymy w ramach "Teatru w blokowiskach", pokaże Stowarzyszenie Teatralne Badów.

Człowiek, którego nie było

17.50
Gdańsk, kino Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 8-14 zł

Kino Żak przypomni dzisiaj film "Człowiek, którego nie było" z 1991 roku autorstwa jednego z najbardziej uznanych w Hollywood duetów - braci Ethana i Joela Cohenów. Ich obraz przeniesie widzów na amerykańską prowincję lat 40. Bohaterami wydarzeń rozgrywających się w tej scenerii są milczący fryzjer o woskowej twarzy, zdradzająca go żona, homoseksualista planujący otwarcie pralni chemicznej... A w tle mały szantaż na kilka tysięcy dolarów. Całości dopełniają wspaniałe zdjęcia, czarno-białe krajobrazy miasteczka, którego tak naprawdę nie widać i kolorowa historia życia szarego człowieka, przyjmującego ze spokojem każdą zmianę.

Listy miłosne

18.30
Sopot, Dworek Sierakowskich, Czyżewskiego 12

W ramach kolejnego spotkania z Teatrem przy Stole w
Dworku Sierakowskich usłyszymy sztukę Alberta R. Gurneya - "Listy miłosne". Jest to wzruszająca historia wielkiego, skomplikowanego uczucia, a także przenikliwa analiza ludzkich zachowań. Czytają Krzysztof Gordon i Tomira Kowalik. Wstęp wolny, ale konieczna jest rezerwacja miejsc pod nr. tel. 058 551 07 56 lub e-mailem na adres [email protected].

Koncert Natalii Lesz

20.00
Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św. Piotra 2
Bilety: 25 zł

Zrobiło się o niej głośno podczas tegorocznego festiwalu w Sopocie. Większość członków jury zarzuciło jej, że nie umie śpiewać, a wkrótce po tym tabloidy rozpisywały się, że obecność Natalii Lesz na polskiej estradzie to zasługa... pieniędzy jej ojca. Dzisiaj trójmiejska publiczność będzie mogła zweryfikować te opinie podczas gdyńskiego koncertu. Dwudziestosiedmioletnia wokalistka wykona piosenki ze swojego debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu "Natalia Lesz".

Jam session

20.00
Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
Wstęp wolny

Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje także gwiazd. Na jam sessions spotkać można takich muzyków, jak saksofonista Adam Wendt, gitarzysta Maciej Grzywacz, kontrabasista Piotr Lemańczyk czy saksofonista Przemysław Dyakowski.

Nie lubię poniedziałku

20.00
Gdynia, Blues Club, Portowa 9
Wstęp wolny

Od dziś, co tydzień, w gdyńskiej kolebce bluesa - Blues Clubie, odbywać się będą pokazy popularnych komedii. Cykl zatytułowany "Nie lubię poniedziałku" zainauguruje polska komedia z 1971 roku o tym samym tytule. Film w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego to jedna z
najzabawniejszych komedii lat 70., będąca także obrazem epoki wczesnego Gierka. Akcja obrazu dzieje się pewnego poniedziałku w Warszawie. Włoski przemysłowiec przyjeżdża do stolicy Polski w sprawach handlowych, lecz dyrektor centrali, który miał go podejmować tkwi uwięziony w windzie biurowca. Włocha uroczyście witają Polacy, którzy czekają na kogoś zupełnie innego.

Posłuchaj bluesa

20.00
Gdańsk, Blue Time Jazz Club, Kaprów 19D
Wstęp wolny

W poniedziałki w Blue Time odbywają się bluesowe jam session. Gospodarzem imprezy jest perkusista Tadeusz Leszczyński. Towarzyszą mu gitarzysta Adam Koperwas, basista Kazimierz Kaszubowski, pianista Kamil Chmielowiec oraz wokalista Kazimierz Miękina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki