Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - czwartek, 26 marca 2009 r.

Redakcja
Dominik Bukowski, wibrafonista i kompozytor, jest obecny na jazzowych scenach od niespełna dziesięciu lat
Dominik Bukowski, wibrafonista i kompozytor, jest obecny na jazzowych scenach od niespełna dziesięciu lat Grzegorz Mehring
Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

Nowy zespół Bukowskiego

19.00
Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
Bilety: 20 zł

Dominik Bukowski, wibrafonista i kompozytor, jest obecny na jazzowych scenach od niespełna dziesięciu lat, a już bez niego trudno sobie wyobrazić obecny kształt muzycznego życia na Pomorzu. To muzyk rozchwytywany i niezwykle płodny artystycznie. Współpracuje z wieloma polskimi tuzami jazzu i wciąż szuka dla własnej twórczości nowych składów. W gdańskim teatrze Miniatura zaprezentuje swój nowy kwartet w nowym, autorskim programie "Go North". Kompozycje Dominika znajdą się oczywiście na jego kolejnej płycie, już teraz oczekiwanej. Autor sygnalizuje, że tym razem usłyszymy muzykę odchodzącą nieco od jazzowej stylistyki. Jak mówi kompozytor, ma być to odejście w stronę przestrzeni, skupienie na kolorze brzmienia, transowości i klimacie. W koncercie, który jest organizowany przez niedawno powstałe Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych, obok lidera wystąpią: perkusista Tomek Sowiński, kontrabasista Adam Żuchowski i pianista Piotr Mania.

Żydowskie filmy

19.00
Gdynia, Klub Filmowy, Waszyngtona 1
Wstęp wolny

Od dziś do końca weekendu w Klubie Filmowym odbywać się będą pokazy replik Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, imprezy poświęconej narodowi żydowskiemu - jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii. Dziś zobaczymy dwa filmy - "Obcy VI" (g. 19.00) i "Wybrańcy" (g. 19.30). W kolejnych dniach wyświetlone zostaną: "Motyle", "Papierowe laleczki" (pt., od g. 19), "Pamiątki", "Burza uczuć", "Widziane tymi oczyma" (sob., od g. 17), "Ocaleni przez deportację", "Miasteczko Kroke" i "Umrzeć w Jerozolimie" (niedz., od g. 17).

Wiele hałasu o nic

19.00
Gdańsk, teatr Wybrzeże, św. Ducha 2
Bilety: 20 i 30 zł

Spektakl "Wiele hałasu o nic" to jedna z rzadziej granych na scenie komedii Williama Szekspira. Reżyser Adam Orzechowski tak mówi o sztuce: - Wiele hałasu o nic - rzeczywiście o
nic? Gdy mówimy o przyjaźni, miłości, śmierci w świecie wartości pozornych, w świecie permanentnej wojny, w świecie bez zasad i hierarchii. Gdzie wszyscy manipulują wszystkimi, zapominając o celu tej manipulacji, dla samej czystej, chociaż może wątpliwej, przyjemności. Gdzie trwa nieustanna wojna nie o wielkie sprawy, nie o wartości i pryncypia, nie o wielkie pieniądze nawet, ale o małe, wątpliwe przyczółki, dające jednak władzę, choćby tylko nad drugim człowiekiem. Występują m.in.: Piotr Jankowski, Ewa Jendrzejewska, Monika Chomicka-Szymaniak, Anna Kociarz, Piotr Łukawski i Jarosław Tyrański.

Blues z Mazur

19.30
Gdynia, Blues Club, Portowa 9
Bilety: 10 i 15 zł

W Blues Clubie wystąpi trio Blues Project. Zespół, założony przez perkusistę Jakuba Wangina-Żurawskiego, z udziałem gitarzysty i wokalisty Mariusza Zubkowicza działa od jesieni 2007 roku. Na repertuar grupy składa się klasyka współczesnego elektrycznego bluesa, w tym kompozycje takich tuzów, jak Jimi Hendrix, Eric Clapton, Arlo Guthrie, Stevie Ray Vaughan. Dwóch z trzech muzyków BP pochodzi z Węgorzewa i narzeka na niezbyt wiele możliwości koncertowania w okolicy. Oni się martwią, my się cieszymy i liczymy na kawał rzetelnej i mocnej, bluesowo-rockowej muzyki.

Czapiewska Trio

19.30
Gdańsk, klub Kawiareton, Gdyńska 4
Bilety: 10 zł

Przedstawicielka młodej sceny jazzowej, Aga Czapiewska wystąpi dziś ze swoim triem. Zespół stylistycznie oscyluje wokół mainstreamowego jazzu, nie stroniąc jednak od nowoczesnych aranżacji, a także prezentacji własnych kompozycji. Do swoich muzycznych inspiracji zalicza m.in. Brad Mehldau Trio, Keitha Jarretta, Joshuę Redmana i EST. Trio tworzą: pianistka Agnieszka Czapiewska (studentka Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku), kontrabasista Marcin Jadach (student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach) oraz perkusista Grzegorz Masłowski (wielokrotny uczestnik jazzowych festiwali i konkursów).

Skinny Patrini

20.00
Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
Bilety: 20 zł

Koncertujące od kilku lat Skinny Patrini to zjawisko muzyczno-wizualne porównywane z takimi gwiazdami gatunku jak Peaches czy IAMX. Ten oryginalny duet tworzy para przyjaciół: odpowiedzialna za wokal Anna Patrini oraz generujący na syntezatorze i miksujący dźwięki Michał "Skinny" Skórka. Trudno określić wykonywaną przez nich muzykę. Można tu znaleźć zarówno chropowate brzmienia postpunku, brudny electroclashowy jazgot, jak i tajemnicze melodie spod znaku nowego powiewu zimnej fali. Muzycy nie boją się eksperymentować, a nieodłączną cechą ich koncertów jest kreowanie na scenie audiowizualnego performance'u, m.in. dzięki psychodelicznym wizualizacjom i ekstrawaganckim strojom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki