Codziennik kulturalny - czwartek, 18 września 2008 r.

  Codziennik kulturalny - czwartek, 18 września 2008 r.

  Tomasz Rozwadowski, Magdalena Andrzejczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Legenda polskiego jazz-rocka


  20.00,
  Gdynia, Klub Muzyczny Ucho, św, Piotra 2
  Bilety: 45 zł


  Krakowski zespół Laboratorium, legenda polskiego jazz-rocka, wystąpi w Gdyni. Grupa która w połowie lat 70. minionego stulecia była u szczytu sławy, później zawiesiła swoją działalność na dwie dekady, teraz powraca na estrady krajowe i zagraniczne. Trzej najważniejsi muzycy Laboratorium byli jednak przez te lata jak najbardziej aktywni.
  Najbardziej znany obecnie jest wirtuoz gitary basowej Krzysztof Ścierański, saksofonista i wokalista Marek Stryszowski również funkcjonował na estradach jazzowych z własnym zespołem, natomiast lider, klawiszowiec Janusz Grzywacz skupił się na tworzeniu muzyki teatralnej. Muzycy reaktywowali się na fali sukcesu wydanego ostatnio dziesięciopłytowego zestawu "Laboratorium Anthology 1972-1988" i zapragnęli znów grać razem, zapraszając do współpracy dwóch młodszych kolegów. Świeża krew w zespole, perkusista Grzegorz Grzyb i gitarzysta Marek Raduli, to już muzycy dojrzali i należący do absolutnej czołówki polskiego jazzu.


  Pinokio


  10.00
  Gdańsk, teatr Miniatura, Grunwaldzka 16
  Bilety: 12 zł


  Bajkę o drewnianym pajacyku, który pragnie zostać chłopcem, zna chyba każde dziecko. W teatrze Miniatura widzowie mogą obejrzeć spektakl na podstawie dzieła Carlo Collodiego. Spektakl "Pinokio" to przepiękna metafora, mówiącą o trudzie wychowania i dorastania, przemianie dziecka w dorosłego człowieka oraz specyficznej relacji ojciec - syn. Tekst zaadaptował na potrzeby sceny Konrad Dworakowski, teksty piosenek napisał Marcin Ehrlich, muzykę - Gabriel Menet. Scenografia to dzieło Ireneusza Salwy. Spektakl wyreżyserował Jacek Malinowski.

  Kameralistyka


  18.00
  Sopot, Dworek Sierakow-skich, Czyżewskiego 12
  Wstęp wolny


  W ramach Czwartkowych Wieczorów Muzycznych usłyszymy Kwartet Capriccio. Zespół tworzą Grzegorz Romanowski i Jerzy Zgiet (skrzypce), Dariusz Wojciechowski (fortepian) oraz Marek Najbar (wiolonczela).

  Zagrają kompozycje Lacherta


  19.00
  Gdynia, Sala Concertino, Popiela 24
  Bilety: 10 i 15 zł


  W gdyńskiej Sali Concertino w ramach cyklu Gdyńskie Impresje Muzyczne 2008 odbędzie się koncert kompozycji znanego artysty i pianisty Piotra Lacherta w wykonaniu duetu fortepianowego. Wystąpią propagatorki muzyki współczesnej - Justyna Philipp i Martyna Kosecka. Lachert jest nie tylko kompozytorem. Przez lata dyrektorował Theatre Europeen de Musique Vivante! w Brukseli, organizował festiwale muzyki współczesnej i konkursy pianistyczne, był jurorem wielu
  międzynarodowych konkursów kompozytorskich i pianistycznych.

  Recital Wojciecha Świtały


  19.00
  Gdańsk, Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
  Bilety: 5 i 15 zł


  Gdańskie Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina zaprasza na koncert światowej sławy pianisty Wojciecha Świtały, laureata m.in. konkursów im. M. Long - J. Thibaud w Paryżu oraz konkursu pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz nagrody pozaregulaminowe. Za swoje nagrania muzyki Chopina dostał Fryderyka 2002, dwukrotnie był nagrodzony Grand Prix du Disque Frederic Chopin. W programie koncertu znajdą się utwory Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

  Trick or Treat


  20.00
  Gdańsk, Blue Time Jazz Club,
  Wstęp wolny


  W oliwskim Blue Time co tydzień odbywają się muzyczne spotkania z zespołem Trick or Treat. W skład grupy wchodzą: Michal Ciesielski (saksofon altowy), Michał Wandzilak (fortepian), Michał Bak (kontrabas) i Andrzej Szczepkowski (perkusja). Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo