Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennik kulturalny - czwartek, 16 kwietnia 2009 r.

Redakcja
W ramach festiwalu AfryKamera zobaczymy dzisiaj film "Jerusalema"
W ramach festiwalu AfryKamera zobaczymy dzisiaj film "Jerusalema" Materiały promocyjne
Nie masz jeszcze planów na czwartek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

AfryKamera po raz czwarty

18.00
Gdańsk, kino Kameralne, Długa 57
Bilety: 8-70 zł

Już po raz czwarty organizatorzy Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera zaprezentują gdańskiej publiczności najciekawsze filmy afrykańskie o charakterze społeczno-kulturowym, za-równo fabularne, jak i dokumentalne. W tym roku po raz pierwszy w programie bogaty blok dokumentalny, który przybliży Afrykę nieznaną - jej piękno, ale także problemy z jakimi się boryka. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami prezentowanych filmów. Gdańską odsłonę festiwalu otworzy bezpłatna projekcja filmu "Zabijcie posłańca", opowiadającego o głęboko zaangażowanym czarnoskórym nauczycielu, który na skutek fałszywego oskarżenia przez ucznia, traci pracę, a z czasem sens życia... Zobaczymy także obraz "Jerusalema" Ralpha Zimana (kadr z filmu powyżej). Więcej o programie AfryKamery 2009 w piątkowym dodatku "Będzie się działo".

Nowe Jeruzalem

9.00-16.00
Gdańsk, Pałac Opatów, Cystersów 18
Bilety: 6 i 10 zł

W Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego trwa wystawa "Nowe Jeruzalem" znakomitej polskiej fotografki Marty Deskur. Bohaterami wystawy są ludzie ze środowiska artystycznego Krakowa, miasta - zdaniem artystki - mistycznej arkadii sztuk. Artyści i ludzie sztuki przedstawieni są jako Apostołowie i Cnoty Kardynalne. Ekspozycję można podziwiać do 30 maja, od wtorku do
piątku w godz. 9.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00-17.00.

Perły Menzla

18.15, 20.00
Gdańsk, klub Żak, Grunwaldzka 195/197
Bilety: 10-14 zł

W przeglądzie dzieł absolwentów słynnej praskiej uczelni filmowej FAMU pokazywano wczoraj najnowsze dzieło Jiriego Menzla. Dziś zobaczymy jego najsłynniejsze filmy. Menzel (rocznik 1938) należy do najwybitniejszych przedstawicieli tzw. szkoły czeskiej z lat 60., a światową sławę przyniosły mu adaptacje prozy Bohu-mila Hrabala. Właśnie "Postrzyżyny" (1980) i "Pociągi pod specjalnym nadzorem" należą do tego nurtu jego twórczości. "Pociągi", wyróżnione Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, są wzorcowym przykładem czeskiego spojrzenia na II wojnę światową, antybohaterskiego, humorystycznego, choć niewykluczającego osobistych tragedii. Z kolei akcja "Postrzyżyn" rozgrywa się jeszcze w okresie międzywojennym i jest komedią miłosną o pięknej żonie pedantycznego i fascynującego się techniką zarządcy browaru

Historie

11.00-17.00
Gdańsk, Gdańska Galeria Fotografii, Grobla I 3/5
Bilety: 1 i 2 zł

W Gdańskiej Galerii Fotografii prezentowana jest wystawa zatytułowana "Historie". Anastasia Cazabone, młoda amerykańska fotografka, w prezentowanym cyklu odnosi się do dzieciństwa i wpływu baśni na kształtowanie się osobowości. W starannie zaaranżowanych kadrach opowiada o braku i utracie niewinności poprzez społeczne, historyczne obciążenia. Ukazuje uniwersalny dla obu płci problem metamorfozy psychicznej i fizycznej dojrzewania pod presją. Wystawę będzie można podziwiać do 3 maja, od wtorku do niedzieli w godz. 11.00-17.00.

Przypadek

18.00
Gdańsk, Wydział Filologiczny UG, Wita Stwosza 55
Wstęp wolny

W cyklu "Tak wygląda PRL", pokazany zostanie film Krzysztofa Kieślowskiego "Przypadek". Jest to historia trzech wariantów z życia młodego mężczyzny (Bogusław Linda). Bohater biegnie za ruszającym ze stacji pociągiem. W pierwszej wersji filmu wskakuje do niego w ostatniej chwili. W drugiej - wpada na straż kolejową. W wersji trzeciej - pociąg mu ucieka... Kieślowski stworzył film o wpływie losu na życie człowieka. W PRL film Kieślowskiego spotkał jeszcze inny los. Cenzorzy przetrzymali "Przypadek" przez sześć lat na półkach (do roku 1987). Poszło o wizerunki postawionych przez filmowca na jednej płaszczyźnie komunistów i antykomunistów. Kieślowskiemu jednak nie chodziło w "Przypadku" o dokonywanie sądu, lecz o dialog.

Drugi IR Fest

19.00
Gdynia, klub Ucho, św. Piotra 2
Bilety: 13 zł

IR Fest, czyli impreza mająca na celu promowanie młodych trójmiejskich zespołów grających szeroko pojętego indie-rocka, odbędzie się po raz drugi. Tym razem wystąpi aż siedem zespołów. Będą do-minować lokalne formacje, z wyjątkiem Cofee Radio z Łodzi, i gwiazda przedsięwzięcia - Mapletree z Bremy w Niemczech, znana z występu na Heineken Open'erze. Trójmiejska reprezentacja na IR Fest to Alchemi, C4030, Kiev Office, Gentleman! i Kolonia. Choć ideą koncertu jest promocja, nie obejdzie się bez pożegnania - będzie to ostatnia okazja do usłyszenia na żywo zespołu Alchemi, który rozwiązuje się po trzech latach działalności.

Pink Freud z Brytyjczykiem

21.00
Sopot, Spatif, Boh. Monte Cassino 52/54
Wstęp wolny

Zespół Pink Freud, z gościnnym udziałem brytyjskiego saksofonisty i klarnecisty Petera Warehama, wystąpi w Spatifie. Trójmiejskiego zespołu nie trzeba przedstawiać, natomiast Wareham jest członkiem zespołu Acoustic Ladyland, który w brytyjskim jazzie spełnia podobnie odnowicielską misję jak grupa Wojtka Mazolewskiego w polskim. Grupa początkowo interpretowała we freejazzowym stylu kompozycje Jimiego Hendriksa, z czasem dochodząc do własnej punkowo-jazzowej estetyki. Muzyczne kierunki Pink Freud i Warehama są dość zbieżne, szykuje się więc fascynujące spotkanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki