reklama

Co zrobić, gdy potrącisz psa lub kota? Zatrzymaj się i wezwij pomoc! Za jej brak grożą kary

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Zaktualizowano 
Co zrobić, gdy potrącisz psa lub kota? Zatrzymaj się i wezwij pomoc! Za jej brak grożą kary Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Co zrobić, gdy potrącić psa lub kota? Czasem wystarczy chwila nieuwagi. Jadąc samochodem nietrudno potrącić spacerującego po jezdni kota czy przebiegającego psa. Tylko w Kościerzynie każdego roku dochodzi do ok. 50 kolizji z udziałem zwierząt, a zgłoszeń o potrąceniu jest zaledwie kilka. Prawdopodobnie wynika to z niewiedzy kierowców. Co zrobić, gdy zdarzy nam się nieumyślnie potrącić zwierzę?

Co zrobić, gdy potrącisz psa lub kota? Zadzwoń po pomoc! Za brak pomocy grozi kara!

Jeśli potrącimy zwierzę, trzeba mu pomóc. Nie należy bać się dzwonić po pomoc, bo za nieumyślne potrącenie nie jest przewidziana kara. Co innego - niepodjęcie żadnych działań.

Świadome pozostawienie go na drodze to wykroczenie, które podlega karze aresztu lub grzywny do 5 tys. zł. Warto wiedzieć, że za udzielenie pomocy uważa się zawiadomienie służb. Nikt nie wymaga, by kierowca profesjonalnie potrafił udzielić pomocy zwierzęciu, szczególnie, gdy może być ono niebezpieczne. Przede wszystkim kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo, zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne i zabezpieczyć miejsce trójkątem ostrzegawczym.

Trzeba powiadomić o zdarzeniu służby. Jeśli potrącenie miało miejsce poza miastem – zadzwonić na policję pod nr tel. 997 lub 112. Jeśli natomiast jest to miasto czy wieś – można zadzwonić do straży miejskiej lub gminnej.

Kolejny krok – to sprowadzić zwierzę na pobocze, a jeśli nie ma takiej możliwości i jest ono nieprzytomne, okryć np. kocem, by uchronić przed utratą ciepła.

- Przy kontakcie z potrąconym (rannym) zwierzęciem należy zachować szczególną ostrożność, gdyż okaleczone zwierzę może nas pokąsać, podrapać, poturbować. Zwierzę może być nosicielem chorób takich jak wścieklizna, toksoplazmoza, leptospiroza - mówi Tomasz Smuczyński, komendant Straży Miejskiej w Kościerzynie.

Czytaj także

Obowiązki w przypadku potrącenia zwierzęcia

- Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3. (W przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, potrzebę jego uśmiercenia stwierdza lekarz weterynarii, członek Polskiego Związku Łowieckiego, inspektor organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, funkcjonariusz Policji, straży ochrony kolei, straży gminnej, Straży Granicznej, pracownik Służby Leśnej lub Służby Parków Narodowych, strażnik Państwowej Straży Łowieckiej, strażnik łowiecki lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej) - informuje Tomasz Smuczyński.

Leczenie potrąconego psa i kota - kto za to zapłaci?

  • Leczenie rannego zwierzęcia jest odpłatne. Koszty ponosi właściciel, a w przypadku zwierząt bezdomnych – gmina. Również gmina jest zobowiązana zapewnić transport zwłok bezdomnych zwierząt, ale nie zapewnia pochówku tylko utylizację.

  • W przypadku truchła zwierzęcia jest ono utylizowane przez podmiot świadczący usługi w tym zakresie. Każda gmina zapewnienia zbieranie, transport i unieszkodliwianie zwłok bezdomnych zwierząt zawierając stosowną umowę w tym zakresie.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie!

Jest druga strona medalu. Kierowca, który za wszelką cenę będzie chciał uniknąć potrącenia zwierzęcia, może wykonać niebezpieczny manewr i zagrozić bezpieczeństwu swojemu i innych użytkowników drogi – podkreśla policja.

- Należy jeździć zgodnie z przepisami, by zawsze mieć możliwość bezpiecznej reakcji, komfort podjęcia właściwej decyzji.

Warto również pamiętać, że właściciele zwierząt powinni zadbać, by ich pupile nie przebywały w okolicach drogi bez nadzoru. Jednym słowem, psy należy wyprowadzać na smyczy i nie puszczać ich samopas. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na to, gdzie bawi się nasz kot i zainteresować się jego losem, gdy nie wraca do domu (mieszkania).

Dobrostan zwierząt. Co już wiadomo o tej pomocy dla rolników?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
konrad

Jak znam życie pies czy kot przed wypadkiem ma właściciela a po wypadku już niekoniecznie.

Dodaj ogłoszenie