Co zawiera teczka TW "Bolek"? Dokumenty do wglądu w IPN. Wałęsa wciąż zaprzecza, że współpracował

Magdalena Nałęcz, Tomasz Skłodowski (AIP)
W poniedziałek o godz. 12 pierwsi dziennikarze otrzymali do wglądu odnalezione w domu gen. Czesława Kiszczaka dokumenty archiwalne byłej Służby Bezpieczeństwa dotyczące tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". Co zawiera teczka TW "Bolek"? Zobaczcie zdjęcia dokumentów z teczki Bolka.

***

Kompletne teczki Bolka | IPN udostępnił akta TW "Bolek" | Dokumenty TW "Bolka"

Źródło: AIP/x-news

Dziennikarze, w tym reporterzy Agencji Informacyjnej Polska Press, weszli w poniedziałek w południe do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie została im udostępniona część dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Kiszczaka. Wśród akt, które ujawnił IPN, znajdują się papiery podpisane "Lech Wałęsa Bolek".

Zgodnie z zapowiedzią prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Łukasza Kamińskiego ujawnione zostały teczka osobowa, teczka pracy agenta „Bolka” oraz list napisany osobiście przez gen. Kiszczaka w 1996 r. do ówczesnego dyrektora Archiwum Akt Nowych. Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970–1976.

Lech Wałęsa na mikroblogu w serwisie wykop.pl, 22 lutego 2016 r. (pisownia oryginalna):

Tak przegrałem , ale tylko w tym miejscu gdzie prawie wszyscy uwierzyli że jednak jakaś zdradziecka agenturalna współpraca z SB 46 lat temu incydentalnie krótko ale była , i na krótko zostałem złamany .To nieprawda

Nie jestem w sanie jednak Was Przekonać Dziękuję zdradziliście mnie nie ja Was .LW.

Prezes IPN poinformował w sobotę, że ze względu na duże emocje towarzyszące agenturalnej przeszłości byłego prezydenta IPN sprawnie przeprowadził procedurę przygotowania dokumentów do udostępnienia. Doktor Łukasz Kamiński po raz kolejny zapewnił, że są one autentyczne i dotyczą Lecha Wałęsy, choć przyznał, że podpisy Lecha Wałęsy pod zobowiązaniem do współpracy, donosami oraz pokwitowaniami za odbiór pieniędzy nie były badane przez grafologa.

IPN udostępnił dziennikarzom i naukowcom kopie dokumentów, można je fotografować, filmować i otrzymać w wersji elektronicznej. Oryginalne dokumenty będą jeszcze poddane oględzinom konserwatora, choć archiwiści oceniają ich stan jako dobry. Dokumenty będą też badane przez innych ekspertów, w tym m.in. grafologów.

Mimo zapowiedzi ujawnienia dowodów współpracy Lecha Wałęsy z SB były prezydent konsekwentnie zaprzecza, że dał się złamać, donosił i brał za to pieniądze. W sobotę na swoim mikroblogu przedstawił kolejną wersję wydarzeń z 1970 r.

Wałęsa napisał, że dał się podejść funkcjonariuszowi SB. „Czy jednak prawdą było, że Pan zgubił pieniądze na kupno samochodu i dodatkowo kontrolowano Panu wydawane pieniądze w pracach operacyjnych. Wtedy ja się na Pana płaczącą prośbę zgodziłem, podpisałem podobne papiery, ale Pan pod przysięgą obiecał, że wszystkie te papiery wrócą do mnie, a na pewno będą zniszczone” – opisywał Wałęsa.

To kolejna wersja wydarzeń przedstawiona przez byłego prezydenta. Już w 1992 r., po opublikowaniu tzw. listy Macierewicza, w której zapisano, że w archiwach byłego MSW zachowały się dokumenty świadczące o współpracy Lecha Wałęsy z SB, ówczesny prezydent twierdził, że podpisał jakieś papierki. Potem precyzował, że było to pokwitowanie za sznurówki i inne rzeczy, które mu odebrano podczas aresztowania. W kolejnych latach Wałęsa twierdził, że w latach 70. w Gdańsku działało kilku agentów SB o pseudonimie Bolek i wspominał o sobowtórze, który mógł być wybrany, by go skompromitować. W ostatnich dniach twierdził, że podczas rewizji SB zabrała mu m.in. ręcznie pisane wspomnienia z Grudnia 1970 r., które później przerobiła na donosy.

„Uwierzono, że dałem się złamać, że w latach 70. lekko współpracowałem, donosiłem i brałem pieniądze. NIE. NIE. NIE... nie ... nie .nie. to NIEPRAWDA. Gdyby była to prawda i byłyby tego dowody, to nie ryzykowano by z takim rozmachem podrabiania faktów i dowodów” – napisał natomiast Wałęsa w niedzielę.

Wideo

Materiał oryginalny: Co zawiera teczka TW "Bolek"? Dokumenty do wglądu w IPN. Wałęsa wciąż zaprzecza, że współpracował - Polska Times

Komentarze 196

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
boleslaw zebrak

ludzie co wy rozum postradali sa fakty to ludzie którzy znająo tamte fakty o istnieniu tawarisza Walesy konfidenta bolusia Gdzie Te 100 mil Bolek zagarneles bo TY 1 Komune pokonales a Narud przygladal sie jak walesa walczy z ruskimi czolgami jestem za a nawet przeciw Walesa OSZCZEDZ Wstydu

e
eliza

walesa przypomina mi Dyzme, z kturego idioci zrobili bohatera i posadzili na tronie. Kim musialy byc matki , kture porodzily takich potworuw jak -walesa,krzywonos,schetyna,niesioloski,czy Tusk? najchetniej to wrzucila bym ich pod cele do Recydywy.a KOD to znaczy- Komitet Obrony Donosicieli.

m
monde

100 dni nowego rządu
Pani Premier przedstawiła stan wykonanych i załatwionych spraw, których plan wykonania przedstawiony został w kampanii wyborczej. A więc program 500+ - ogromny i bardzo ważny dla polskich obywateli, polskich rodzin. Takiego przedsięwzięcia o tak dużej skali – dla nas – Polaków, obywateli - jeszcze nie było. Trzeba było wiele pracy i czasu , pracowano więc po godzinach , co jako pozytywne dla normalnych ludzi – opozycja traktowała negatywnie i przeszkadzała w realizacji tego. Są już gotowe projekty ustaw dot. seniorów i wiele innych ustaw, dot. także systemu podatkowego, zrealizowano sprawę dot. sześciolatków. I to wszystko przy ciągłym przeszkadzaniu, atakowaniu rządu przez opozycje i zagranicznych kapitalistów, którzy nie mogą się pogodzić ze sprawowaniem rządów – nie - przez nich i zmniejszeniem ich zysków. Potworny egoizm – to ich cecha –niczego nie dać obywatelom, dla obywateli nie ma i szkoda pieniędzy! a tylko partykularne interesy poprzednich prominentów mają się liczyć. Zrobiono by wiele więcej, gdyby opozycja – PO –I i PO-II- Nowoczesna - z innymi nie atakowali rządu, nie donosili w ramach zdrady - za granicę i nie wrzucali tematów zastępczych, jak Trybunał K., czy rzekome naruszanie demokracji. Te bulwersujące tematy zabrały wiele czasu, który można było przeznaczyć na merytoryczne i ważne dla obywateli sprawy. Teraz sprawy te muszą być przesunięte w czasie i ludzie musza troszke poczekać /za co mogą „podziękować” PO i innym/.
Obywatele musza uzbroić się w cierpliwość, gdyż - tak ogólnie - wszystkiego nie da się zrealizować od razu. Każda grupa stająca do wyborów, szczególnie ta, która nie wykonywała przed wyborami władzy, jak Zjednoczona Prawica – nie miała możliwości znać wszystkich szczegółów do realizacji poszczególnych przedsięwzięć i teraz dopiero po przyjrzeniu się z bliska – może swoje wyborcze plany, a czasami musi – nieco skorygować . Musi „pracować” na zastanym stanie faktycznym , dopóki nie zmieni tego. Trzeba tez wiedzieć, że budżet na ten rok został uchwalony w poprzednim roku, za poprzedniej władzy. Tak więc trzeba liczyć na mądrość Polaków, na rozsądek, cierpliwość i przede wszystkim spokój, aby rząd i wszystkie służby w terenie mogły dalej realizować zadania dla kraju.

A do opozycji i ich pomocników: DOSYC JUŻ SZUMU, ATAKOWANIA , DONOSZENIA, UNIEMOZLIWIANIA REALIZACJI WAŻNYCH DLA OBYWATELI SPRAW!
DOSYĆ WRZAWY, DZIELENIE POLAKÓW I OGŁUPIANIA ICH.
TRZEBA PRACOWAC DLA TEGO KRAJU, A NIE – NISZCZYĆ!
OBYWATELE, NIE DAJMY SIĘ TYM, KTÓRZY NISZCZĄ, A NIE CHCĄ BUDOWAĆ!

n
nicek

Ok. 90 mln. strat w budżecie Polski z tytułu wyłudzenia WAT-u. utracone podatki od wielkich kapitalistów i ich zysków - działających w Polsce, zabrane znaczące kwoty pieniędzy - państwowych - przez różnych decydentów zajmujących znaczące stanowiska pąństwowe. To spuścizna poprzednich czasów i rządów. Gdybyu te pieniądze znalazły się w budżecie , to nie brakowałoby ich teraz na podstawowe potrzeby. Aktualna jest zawsze zasada: człowiek uczciwy i przy tym pracowity jest w stanie zmienić swiat, na lepsze, nawet jesli mu brakuje troche doświadczenia na danym stanowisku. NATOMIAST CZŁOWIEK NIEUCZCIWY, NIERZETELNY, EGOISTA - NIE BĘDZIE DZIAŁAĆ NA RZECZ INNYCH, I JEST W STANIE ZNISZCZYĆ INNYCH LUDZI I WSZYSTKO, NAWET JESLI BĘDZIE GENIUSZEM.
MAMY TERAZ DOBRY RŻAD, SKŁADAJĄCY SIĘ Z UCZCIWYCH , PRACOWITYCH LUDZI, SZANUJMY GO WIĘC, NIE ATAKUJMY, GDYZ W TEN SPOSOB KOPIEMY SOBIE - JAKO SPOŁECZEŃSTWO - GRÓB!!!

g
gość

Haniebne krzyki Krzywonos wyzywającej publicznie ludzi od "kurduplów", wściekle atakującej ludzi, którzy cos pozytywnego robią w tym kraju i wtórującej im gromadki ogłupionych ludzi!

Żenujące słowa Wałęsowej atakującej ludzi i Kościół, /który udzielal schronienia przesladowanym w latach 1980/. Wałęsowie uważają sie za katolików - i tak publicznie atakują kościół, czyli wszystkich katolików / kościół katolicki- to KATOLICY, KSIĘŻA/.

KATOLICY CZUJĄ SIĘ DOTKNIĘCI TAKIMI KRZYWDZĄCYMI ATAKAMI. CZY TAK POSTĘPUJE KATOLIK?

k
kasienka

kiedy ten platny donosiciel, paskudna, zalgana postac przyzna sie i rozplacze publicznie przed kamerami.

k
kasienka

suwerenna Panstwo Polskie, Walesa kablowal na kolegow za pieniadze, rozbil strajk generalny w 1981 r, a potem dla ukrycia swojej podlosci wspieral "lewa noge" i otaczal sie wachowsko POdobnymi. Nie zapominaj, ze nie kto inny jak Walesa dokonal zamachu stanu i wyciagnal kolesia Oskara na afisz. Walesa to klamczuch, oszust, o odchylkach w psychice i jest nie do obrony ale do POgardy.

G
Gość

Ale nie jest ryżym folksdojczem, nie harkocze jak herr Flick z Gestapo, nie ma krzywych nóżek od haratania w gałę i klty jak przejechane pudło PO margarynie! De gustibus non disputandum

A
AJB

My to mamy PO waszym Brąku!

G
Gość
W dniu 25.02.2016 o 18:00, Gość napisał:

W psychiatryku już czekają na tych załamanych, tolkowi też puszczą nerwy i wsypie resztę ekipy zdrajców, jak mu teraz nie pomogą. Tworki będzie ich schronieniem z pomrocznością jasną synalka

Chyba sypnie klamczynskiego i  maciurewicza . :P

G
Gość

W psychiatryku już czekają na tych załamanych, tolkowi też puszczą nerwy i wsypie resztę ekipy zdrajców, jak mu teraz nie pomogą. Tworki będzie ich schronieniem z pomrocznością jasną synalka

 

m
mokry

bo w sumie zniszczył ich komunistyczny system, który tak kochali...po co gromadzili te dokumenty?...żeby je użyć za jakiś czas przeciwko zdrajcom i wywrotowcom....komunizm skończył się w Polsce tylko powierzchownie bo agenci nadal gromadzili zapiski i papierki...wciągnęli Wałęsę na swoje listy żeby przyszłe pokolenia nazwały go zdrajcą...i tylko Polak, który pamięta zawiłe czasy stanu wojennego im nie uwierzy...jak trudno bylo ich przechytrzyć

j
jurand

Widze ,,kasienko" ze lubujesz sie w opluwaniu tego co inni stworzyli. Pytam wiec co Ty wlasnymi rekoma lub czynami stworzylas? Zapewne niewiele przylaczajac sie do pisowskiej szczujni. Pieknie to ujal Dufour -,, Polacy to dziwny narod, w cudowny sposob sami podcinaja galez na ktorej siedza". Zapewne rowniez jestes zakompleksiona osoba, ktora w zyciu niczego nie osiagnela, ale widzac przez okno ze sasiad kupil sobie nowe auto, zastanawiasz sie jak to mu je zniszczyc... Nie doroslas nawet do piet Lechowi Walesie. Kazdy ma prawo do drobnych bledow czy nawet upadkow, ale wazne jakie wnioski sie z tego wyciaga. Pragne jedno podkreslic ze kto opluwa dzisiaj Walese, nie szanuje i Polski, chyba ze sluzy sie innemu rezimowi lub mocarstwu. Powolujesz sie na IPN, ale czy ta instytucja okupowana w 97-miu procentach przez PiS moze byc wiarygodna? Nalezalo wprzod zweryfikowac wartosc materialow i przeanalizowac je przez fachowcow, a nie rzucac ,,ciemnemu ludowi" na pozarcie, bo w tym balaganie ktory PiS stworzyl ten lud to kupi. Zawzietosc i msciwosc kaczora jest bezgraniczna, to juz choroba. To przypadek dla psychiatry o najwyzszych kwalifikacjach. Mam to szczescie, a moze i nieszczescie ze wielu z tych ,,zainteresowanych" znam osobiscie. Jedno jest pewne, za zaslugi ktore ma Lech Walesa zawsze zloze mu uklon, ale tych co opluwaja ludzi co pracowali dla wolnej Polski nalezy ignorowac, jesli nie pluc im pod nogi. Niektorzy to stwory gorsze jak bydlo, i trzeba naprawde byc zaslepionym lub rownie bydleciem by tak postepowac. Nie wiem ,,Kasienko" czy jestes platnym hejterem pisowskim, ale czesto widuje Twoje tu wpisy i wszystkie w tym samym stylu, zapytam wiec nakoniec - a co ty zrobilas dla wolnej demokratycznej Polski?

1500 zł

Ciekawe jak, by wyglądała obecnie Polska, gdyby wiedziano wcześniej, że to był agent bezpieki ? Wałęsa nie przeszedł by lustracji, prezydentem był by ktoś inny, z jego ekipy, bądź opozycji obecnej Solidarnościowej. Może nie było by wyprzedaży całego majątku narodowego. Z pewnością Polska byłą by w innym miejscu, mniemam lepszym. Dziwi mnie jedno, 40 lat jeden człowiek ze skończoną zawodówką omamiał cały 40 milionowy naród, jak to możliwe ? Musiało w tym brać udział wiele osób.

P
POpiwek

z POpierdkiem

Dodaj ogłoszenie