Co z dokumentacją z Gdańskich Nieruchomości? W prokuraturze trwa postępowanie wyjaśniające

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Nie milkną echa konferencji prasowej posła Prawa i Sprawiedliwości, Kacpra Płażyńskiego oraz gdańskich radnych Andrzeja Skiby i Przemysława Majewskiego, którzy od kilkunastu miesięcy starają się uzyskać z Urzędu Miasta informacje na temat zgłaszanych przez nich nieprawidłowości funkcjonowaniu Gdańskich Nieruchomości. Jak twierdzą przedstawiciele jednostki budżetowej miasta, na wszystkie pytania posłowi oraz radnym udzielono szczegółowych odpowiedzi.

- W nawiązaniu do konferencji posła Kacpra Płażyńskiego informujemy, że żadne z pytań Panów Radnych ani Pana Posła nie pozostało bez odpowiedzi. Niezależnie od przedmiotu, którego dotyczyło, udzieliliśmy szczegółowej odpowiedzi w oparciu o posiadaną wiedzę oraz dokumentację - mówi Aleksandra Strug, rzecznik prasowy Gdańskich Nieruchomości.

Poseł Płażyński stwierdził podczas konferencji w środę 20 października, że - choć miasto mogło wykonać kopię dokumentów, nie zrobiło tego.

Wykonanie kopii miało nastąpić na terenie Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, jednak, według wiedzy referenta, jak poinformował Michał Kierski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, osoby uprawnione nie zgłosiły się w tym celu.

- Jak już wyjaśnialiśmy, dokumentacja zabezpieczona na potrzeby prowadzonego postępowania nadal znajduje się w posiadaniu organu prowadzącego - tłumaczy kwestię braku dokumentów rzecznik Gdańskich Nieruchomości. - Dwukrotnie zwracaliśmy się z wnioskiem o zwrot zabezpieczonej dokumentacji wyjaśniając, że jej posiadanie jest niezbędne do prowadzenia bieżących działań, np. oryginały dokumentacji projektowej, która jest niezbędna do wystąpienia o pozwolenie na rozpoczęcie budowy.

Dziwić może decyzja miasta o dwukrotnym wnioskowaniu o zwrot zabezpieczonej dokumentacji wyjaśniającej, która jest przedmiotem prowadzonego postepowania. Tym bardziej, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku mówi, owszem o dwóch pismach, ale z prośbą o wykonanie kopii dokumentów.

- 30 marca 2019 roku oraz z dnia 17 czerwca 2019 roku przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości zwrócili się o wyrażenie zgody na wykonanie kopii zabezpieczonych dokumentów celem umożliwienia prowadzenia bieżącej działalności, zgoda taka została przez referenta sprawy udzielona w dniu 27 czerwca 2019 roku - czytamy w odpowiedzi prokuratury na pismo posła Płażyńskiego.

Jak twierdzi rzecznik Gdańskich Nieruchomości dotychczas prokuratura zwróciła dwa zabezpieczone wcześniej komputery.

- Kolejny fragment, tym razem prowadzonej z Prokuraturą Rejonową w Gdańsku korespondencji, przywołany podczas konferencji posła Kacpra Płażyńskiego, dotyczy wniosku o zwrot dokumentów w oryginale - dodaje Aleksandra Strug. - W tym przypadku niezbędny był do realizacji dalszych działań, a propozycja wykonania kopii nie wyczerpywała wniosku o zwrot dokumentacji. Dotychczas zwrócone zostały dwa zabezpieczone wcześniej komputery, pozostała dokumentacja nadal pozostaje w dyspozycji Prokuratury i została przekazana biegłym w celu zaopiniowania.

Co jednak z obiegiem elektronicznym dokumentów, który być może załatwiłby sprawę braku wspominanej dokumentacji remontowej?

- Podkreślamy również ponownie, że zgodnie z wymogami prowadzone są rejestry, m.in. umów i faktur - komentuje kwestię obiegu elektronicznego dokumentów Aleksandra Strug z Gdańskich Nieruchomości. - Wszystkie dostępne na ich podstawie informacje przekazane zostały radnym w odpowiedzi na zapytania. Wprawdzie nie ma obowiązku przechowywania dokumentów dodatkowo w formie elektronicznej, to jednak w Gdańskich Nieruchomościach wdrożony został system umożliwiający gromadzenie wszystkich dokumentów dotyczących danego lokalu w jednym miejscu, służący nie tylko do przechowywania dokumentacji w formie elektronicznej, ale też tworzenia szczegółowych planów dla danej nieruchomości.

Jak przyznaje Aleksandra Strug, obecne działania prokuratury mają charakter wyjaśniający.

- Prowadzone postępowanie wyjaśniające dotyczy działań remontowych, w tym pełnego zakresu działań Działu Utrzymania Technicznego i Remontów w latach 2016-2018. Na potrzeby prowadzonego postepowania zabezpieczone zostały wszystkie dokumenty dotyczące tego okresu - zakończyła rzecznik Gdańskich Nieruchomości.

Tę odpowiedź Gdańskich Nieruchomości komentuje radny PiS, Andrzej Skiba. Jego zdaniem wpisuje się ona idealnie w to, o czym była mowa podczas środowej konferencji.

- Działalność GN ma charakter pozorowany - mówi radny. - Nie dowiedzieliśmy się z niej, dlaczego przedstawiciel Gdańskich Nieruchomości nie skorzystał z możliwości wykonania kopii dokumentów, o które to przecież sam wystąpił! Trudno by prokuratura oddawała oryginały dokumentów, skoro są one dowodami w toczącym się postępowaniu. Ponawiam moją wczorajszą propozycję by osoby odpowiedzialne za Gdańskie Nieruchomości, w tym wiceprezydent Piotr Grzelak, wzięli się w końcu do realnej, a nie pozorowanej pracy - mówi**

W podobnym tonie wypowiada się drugi z radnych Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Majewski.

- Gdańskie Nieruchomości po raz kolejny próbują zamieść sprawę pod dywan - Przemysław Majewski. - Z odpowiedzi Prokuratora Okręgowego w Gdańsku możemy wywnioskować, że przedstawiciele GN nie pojawili się by wykonać ksero dokumentacji remontowej, mimo iż o to wnioskowali i otrzymali zgodę. Tłumaczenia Gdańskich Nieruchomości, że wnioskowano o zwrot, a nie kopie, brzmią absurdalnie w świetle toczącego się postępowania w prokuraturze. Dlatego z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź na naszą interpelację, w której wnosimy o udostępnienie treści korespondencji między GN, Miastem, a Prokuraturą, co powinno rozwiać jakiekolwiek wątpliwości co do tego kto zawinił w sprawie braku dokumentów.

Jaki będzie finał tej sprawy? W aspekcie badania dokumentacji remontowej - głos na pewno zabierze prokuratura. W przypadku odpowiedzi Miasta Gdańsk na interpelację - z całą pewnością wrócimy do tematu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie