Co nas czeka w 2019 r.? Dwukrotnie pójdziemy do urn: wybory do Europarlamentu oraz do Sejmu i Senatu RP. Przed nami też trzy ważne rocznice

Dariusz Szreter
Kalendarz wydarzeń politycznych 2019 jest z grubsza znany. Trudniej przewidzieć, jaką treścią zostanie on wypełniony. Partie układają listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego, ale nie jest pewne, czy terminarz wyborczy zostanie dotrzymany.

Wybory samorządowe za nami. Tegoroczne zmagania polityczne koncentrować się będą na wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do Sejmu i Senatu RP. Choć niekoniecznie w takiej właśnie kolejności.

Wybory do Europarlamentu 2019

W wyborach do Parlamentu Europejskiego do zebrania są trzy mandaty. Pięć lat temu dwa zagarnęła Platforma Obywatelska, a konkretnie Janusz Lewandowski i Jarosław Wałęsa, a jeden Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz też: Wybory do europarlamentu 2014 WYNIKI: Zobacz, kto został europosłem [LISTA]

W przypadku Lewandowskiego, byłego unijnego komisarza ds. budżetu, który w PE zasiada od 2004, jest niemal pewne, że będzie się starał o czwartą kadencję. Potwierdza to przewodniczący pomorskiej Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

25.05.2014 - wybory do Europarlamentu. Na zdjeciu: Janusz Lewandowski Przemyslaw Swiderski

Jarosław Wałęsa, który w PE zasiada od 10 lat, a w ostatnich wyborach samorządowych bezskutecznie walczył o fotel prezydenta Gdańska, na pytanie, czy zamierza starać się o reelekcję, czy też mocniej zaangażować w politykę krajową, odpowiada zagadkowo: - Myślę o jednym i drugim, ale decyzję podejmę na przełomie stycznia i lutego.

25.05.2014 - wybory do Europarlamentu. Głosowanie rodziny Wałęsów. na zdjęciu Jarosław Wałęsa z żoną Przemyslaw Swiderski

Kto wystartuje z PiS do Europarlamentu?
Listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do PE powinny być gotowe wczesną wiosną, jak zapewnia poseł Marcin Horała. Jednocześnie przyznaje, że nieoficjalne przymiarki już trwają.

- Będzie trochę kontynuacji, a trochę młodości - zapowiada, bez wskazywania na konkretne nazwiska. - Zdajemy sobie sprawę, że te wybory stanowią przygrywkę do jesiennych wyborów parlamentarnych, dlatego doceniamy ich wagę, jak zresztą każdych wyborów. W każdym razie mogę zapewnić, że listy będą mocne.

Co do list na wybory parlamentarne, według posła Horały, będą one przygotowywane dopiero po wyborach do PE, kiedy okaże się, którzy dotychczasowi ministrowie i parlamentarzyści zmienią adres na brukselski.

W kwestii przyspieszonych wyborów parlamentarnych poseł Horała robi unik: - Nic mi o tym nie wiadomo, pominąwszy to, co słyszę od dziennikarzy.

Wybory do Sejmu i Senatu. Czy będzie koalicja anty-PiS?

Z kim wystartuje Platforma Obywatelska?
Sławomir Neumann mówi, że przystępując do kampanii wyborczej, należy mieć z tyłu głowy scenariusz z rozpisaniem przedterminowych wyborów do Sejmu i Senatu.

- Założyliśmy sobie, że do końca stycznia domkniemy sprawy koalicji, ustalimy zasady i zaczniemy rozmawiać o personaliach. Organizacyjnie i programowo jesteśmy przygotowani. Wydaje mi się, że rozmowy dobrze wróżą.

Koalicja - poza PO i Nowoczesną - miałaby obejmować PSL i - ewentualnie lewicę.

- Pytanie, czy to się wszystko da złożyć już w maju czy będą dwa etapy: majowy i październikowy? A jeśli zamiast październikowych, będziemy mieli wcześniejsze wybory, to nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek myślał, że może iść przeciwko PiS oddzielnie - przekonuje poseł Neumann.

Jeśli zamiast październikowych, będziemy mieli wcześniejsze wybory, to nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek myślał, że może iść przeciwko PiS oddzielnie.

O toczących się rozmowach, zarówno między różnymi odłamami lewicy, jak i z Koalicją Obywatelską, wspomina też szef pomorskich struktur SLD Jerzy Śnieg.

80 rocznica wybuchu II wojny światowej. Kto przyjedzie na Westerplatte?

Ale 2019 to nie tylko wybory, ale także trzy duże i ważne rocznice, z których szczególnie jedna związana jest z Gdańskiem - 80 rocznica wybuchu II wojny światowej.

10 lat temu, kiedy w Warszawie rządził gabinet Donalda Tuska, obchody 70 rocznicy zorganizowano na Westerplatte z ogromnym rozmachem. Przyjechała m.in. niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz Władimir Putin, wówczas premier Rosji. Przyjazd tego ostatniego uznano wówczas za duży sukces polskiej dyplomacji, gdyż w Rosji, podobnie jak wcześniej w ZSRR obowiązywała wersja, że II wojna światowa rozpoczęła się w czerwcu 1941 od ataku Niemiec na Związek Radziecki.

Czytaj więcej i zobacz zdjęcia oraz wideo z obchodów z obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Jak będzie w tym roku z obecnością głów państw - nie wiadomo.

- To sprawy dyplomatyczne, które załatwia się na szczeblu rządowym - mówi rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek. - Prezydent Adamowicz wystąpił z inicjatywą współpracy miasta przy obchodach tej ważnej rocznicy. Wystosowaliśmy pismo do prezydenta RP oraz marszałków Sejmu i Senatu, niestety, pozostały bez odpowiedzi.

W zapewnienie odpowiedniej rangi obchodom wątpi Sławomir Neumann.
- Mieliśmy stulecie niepodległości i z Włoch przyjechali faszyści z Forza Nuova na marsz z premierem - ironizuje poseł. - To pokazuje zakres możliwości dyplomacji pisowskiej w tej kwestii. Nie spodziewam się, żeby udało im się skutecznie zaprosić do Polski jakichkolwiek sensownych partnerów.

Sławomir Neumann: Mieliśmy stulecie niepodległości i z Włoch przyjechali faszyści z Forza Nuova na marsz z premierem. To pokazuje zakres możliwości dyplomacji pisowskiej w tej kwestii. Nie spodziewam się, żeby udało im się skutecznie zaprosić do Polski jakichkolwiek sensownych partnerów.

W biurze rzecznika prasowego MSZ poproszono, by pytanie o program obchodów na Westerplatte zadać drogą mailową. Czekamy na odpowiedź.

30 rocznica wyborów 4 czerwca 1989

30 rocznica wyborów 1989 wiąże się z Solidarnością. W sytuacji obcięcia dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wiodącą rolę organizacyjno-finansową przejęło miasto.

Czytaj również: Kontrowersje wokół dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności. Delegowano przedstawicieli do rozmów z wiceministrem kultury

Jak zapewnia Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS, imprezy trwać będą przez cały rok i rozpoczną się już w lutym, w rocznicę rozmów Okrągłego Stołu. Uczestnicy tamtych wydarzeń będą oprowadzać widzów po wystawie stałej.

12 kwietnia - w związku z 15 rocznicą naszego wstąpienia do Unii Europejskiej - w centrum wystąpi francuski filozof i pisarz Bernard-Henri Lévy ze spektaklem politycznym „Looking For Europe” (Szukając Europy), którego przesłaniem jest twierdzenie, że wspólna Europa ma sens i należy jej bronić.

Przewidziany jest też cykl comiesięcznych debat, podobnie jak było to w przypadku Debat Niepodległościowych w 2018 roku.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie