Westerplatte: 70 rocznica wybuchu II wojny światowej (zdjęcia i wideo)

Paweł Rydzyński, IAR
Uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej - relacja na żywo

17.15 Uroczystości dobiegły końca. Kolumny samochodów z VIP-ami powoli opuszczają Westerplatte. Część gości, która dopłynęła 2 godziny temu na Westerplatte katamaranami z centrum Gdańska, za kilka minut popłynie w przeciwnym kierunku. Kilkuset uczestników powoli zmierza do specjalnych, wynajętych autobusów, które zawiozą ich z powrotem do Gdańska

Ok. godz. 17.30 na Westerplatte ma "wrócić normalność": teren zostanie udostępniony dla zwykłych zwiedzających, przywrócone będzie kursowanie regularnej komunikacji autobusowej.

Tłok panuje jeszcze w centrum konferencyjnym, nieopodal miejsca obchodów. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu minut bądź nawet kilku godzin mieszkańcy Trójmiasta muszą się liczyć z utrudnieniami na drogach prowadzących do lotniska w Rębiechowie oraz w samym porcie lotniczym. Blisko 30 delegacji będzie odlatywać do swoich ojczyzn. A lotnisko w Rębiechowie jest w stanie obsłużyć tylko sześć startów i sześć lądowań samolotów w ciągu godziny...

17:00 Na Westerplatte zakończyła się oficjalna, międzynarodowa część obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Najważniejsze słowa z przemówienia premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta

70 lat temu rozpętała się wielka burza. Potem padły demokracje, ludzie popadli w niewole, niszczono dziedzictwo, miasta płonęły. Większość ludzi, która zginęła, to cywile.
Człowiek nie jest tylko dobrą istotą. Ludzie są w stanie czynić dobro, ale są też zdolni do zadawania cierpienia sobie i innym. Dlatego powstały takie słowa jak ludobójstwo czy zagłada.

Chcemy tu upamiętnić jedną z najstraszniejszych chwil w historii człowieka. Jeśli historia nie zostanie zapamiętana, to może się powtórzyć.

Napisano na Westerplatte "Nigdy więcej wojny", ale to był też fundament Unii Europejskiej. UE założono również po to, by budować przyszłość na takich wartościach jak demokracja, praworządność, rynek.

2009 r. ma też upamiętnić integrację europejską. 60 lat temu założono Radę Europy, dwa lata później Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Kilkadziesiąt lat później były pierwsze wybory do PE, niedługo później padła żelazna kurtyna. Mamy co świętować, ale musimy pamiętać o historii.

Starsze pokolenie już odchodzi, ale my sami musimy umieć sprawić, że pamięć nie uleci. Dwa słowa "Nigdy więcej" muszą towarzyszyć dalszej budowie ładu w Europie.

Najważniejsze słowa z przemówienia premier Ukrainy Julii Tymoszenko

Polacy, Ukraińcy, Żydzi i wiele innych narodów cierpieli w obozach. 7 mln Ukraińców poszli na wojnę, co drugi nie wrócił. Niemal 10 mln moich współobywateli zginęło nie tylko w działaniach wojennych, ale także w pacyfikacjach i obozach śmierci. Ale zwyciężyliśmy. Nie można zamykać oczu na pamięć. Tu zaczęła się niewola Europy i tu 20 lat temu zaczęło się wyzwalanie Europy.

Synowie i córki narodu polskiego, osoby działające w "S", którzy doprowadzili do końca swoja walkę, również są w naszych myślach.
Teraz powinniśmy złożyć hołd tym, którzy podali sobie dłonie, mimo iż kiedyś znajdywali się po dwóch stronach frontu.

W 1945 r. cała Europa mogła wybrać ścieżkę wypominania i odwetu, ale tak się nie stało. Z ruin Europy powstała UE, teraz musimy szukać porozumienia, aby razem iść ku wspólnej przyszłości.

Potrzebujemy współczucia dla cierpień. Wzywam do współczucia. Zwycięstwo nad tyranią nie przyniosło końca nienawiści. Gdańsk i Polska należą do wolnej Europy. Pamiętajmy, że wolność, którą się dziś cieszycie, mogła być też dana innym. Podobnie jak pokój.
Pochylam głowę przed wszystkimi, którzy oddali głowę za życie innych.

16:40 Przemówienie premier Ukrainy Julii Tymoszenko

Najważniejsze słowa z przemówienia premiera Francji François Fillona

Przypominamy, jak Polska przeszła przez podziały i cierpienia.

Żołnierze z Westerplatte dali nam lekcję wysokiego morale. Polskie podziemie zbrojne okazało się twardsze od bunkrów. W pierwszych dniach wojny Polacy zostali rozjechani przez czołgi, w jej kolejnych latach często walczyli ramię w ramię z Francuzami. Miłujący wolność Polacy i Francuzi walczyli przeciw barbarzyństwu, razem ginęli pod Tobrukiem, Narwikiem, razem złożyli daninę krwi pod Monte Cassino. Armia generała Maczka zdobywała Normandię.
Wspominam powstanie w Getcie Warszawskim i Powstanie Warszawskie. Wspominam Marka Edelmana, Irenę Sendlerową, profesora Bartoszewskiego, który stał się autorem imperatywów moralnych dla swojego kraju.

Dzięki przemianom mamy wspaniałe instytucje europejskie, w ich budowie wzięły udział przeobrażone Niemcy.Rosja też wzięła udział w przeobrażeniu. Uznaje się tam prawa człowieka, godność, odrzuca dyskryminację.

Dzięki entuzjazmowi "S" i Wałęsy Polska stała się oazą miejsca, gdzie narodziły się przekonania, że można żyć będąc wolnym.

Stoimy teraz nie na obrzeżach Europy, lecz w środku. Wybór J. Buzka na szefa Parlamentu Europejskiego jest ukoronowaniem przeobrażeń, które Polska przeszła.

Na Półwyspie Westerplatte, naprzeciw starych doków stoczni mamy wolną przestrzeń, gdzie możemy budować nowe idee.

16:32 Przemówienie premiera Francji François Fillona
Najważniejsze słowa z przemówienia premiera Rosji Władimira Putina

Zebraliśmy się po to, żeby oddać hołd dziesiątkom milionom żołnierzy koalicji antyhitlerowskiej, a także pomordowanych - osób różnych opcji, różnych poglądów.
Zwycięstwo nad nazizmem zostało osiągnięte wysoką cenę. W samym wyzwoleniu Gdańska zginęło 53 tys. żołnierzy. 600 tys. obywateli ZSRR leży w polskiej ziemi. Pomyślcie Państwo o tych ogromnych liczbach.

Musimy zastanowić się, czemu ta wojna stała się tak straszna. Były to intrygi spiski. Jej korzenie miały miejsce w niedoskonałościach Traktatu Wersalskiego. Było to związane również z pognębieniem wówczas Niemiec.

Każda współpraca z ekstremizmem, nazizmem, doprowadziła do tragedii.Wysiłki podejmowane w latach 1934-39, by uspokoić nazistów, były nie do zaakceptowania z moralnego punktu widzenia. Kombinacja tych faktów doprowadziła do wybuchu wojny. Do takich błędów trzeba się przyznać, nasza strona to uczyniła.

Duma potępiła pakt Ribbentrop-Mołotow, liczymy że inne kraje potępią inne fakty nie tylko deklaracjami politycznymi.

Dzięki mojemu krajowi jest możliwość ustalania nowego ładu w Europie bez podziału, bez rzeczywistych i wirtualnych Murach Berlińskich.

Mam nadzieję, że będzie można budować partnerstwo z Rosją w oparciu o współpracę.

16:20 Przemówienie premiera Rosji Władimira Putina

Najważniejsze słowa z przemówienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel

70 lat temu nastąpił najtragiczniejszy moment w historii świata

Żaden kraj nie cierpiał tyle co Polska. Miasta i wsie były palone, niemal żadna polska rodzina nie uniknęła osobistych strat.

Wspominam 6 mln Żydów i wszystkich, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady. Słowa nie są w stanie opisać tego co cierpieli ludzie w czasie zagłady. Pochylam głowę nad ofiarami.
Blizny będą widoczne zawsze. Naszym zadaniem jest wzięcie odpowiedzialności za to co się stało. Dlatego Europa zamieniła się w kontynent bezpieczeństwa i pokoju. Niemcy nigdy nie zapomną, że nasi partnerzy przygotowali drogę do współpracy. To wy wyciągnęliście do nas rękę. Cudem jest że możemy wspominać także m.in. upadek Muru Berlińskiego, zjednoczenie Niemiec i Europy, to mogło się stać tylko po upadku Żelaznej Kurtyny.

Zawsze będziemy będziemy wspominać dar wybaczania, tak pięknie uosabiany przez Jana Pawła II.
Dziś mamy przyjazne relacje na wielu płaszczyznach. Przyznaliśmy się do naszej historii.
Wspomninamy Niemców, którzy utracili swoje domy jako następstwo II wojny. Uznajemy, że doszło do tragedii, ale w żaden sposób nie chcemy rewizji odpowiedzialności Niemiec za II wojnę. W tym duchu przybywam do Gdańska, miasta cierpiącego, zniszczonego, pięknie odrestaurowanego.

Jestem za to bardzo wdzięczna,

16:14 Rozpoczęło się przemówienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel

Najważniejsze słowa z przemówienia Donalda Tuska
Dlaczego w Gdańsku zebrali się przywódcy Europy, kombatanci i ludzie młodzi. Bo w Gdańsku 1 września zaczęła się największa tragedia w dziejach ludzkości, a zwiastuny tej tragedii są wszędzie tutaj w zasięgu wzroku.

W Stutthofie i innych obozach w pogardzie i bez sensu ginęli Polacy, Rosjanie, Żydzi i Niemcy. Do kaszubskiej wioski Piaśnicy w pierwszych dniach wojny zwieziono przedstawicieli polskiej elity - lekarzy, nauczycieli - i rozstrzelano. Także w tej Piaśnicy Niemcy spod znaku swastyki zwozili setki swoich rodaków, upośledzonych, chorych, zwożono i mordowano.

Jeśli sięgniemy wzrokiem też niedaleko, koło mojego domu, to zobaczymy cmentarz żołnierzy radzieckich. Setki żołnierzy oddali życie za wyzwolenie, choć wolności nam nie przynieśli. Wszyscy jesteśmy głęboko przekonani, że pamięć o zagładzie jest najskuteczniejszą tarczą przeciw niebezpieczeństwu kolejnej wojny. Nikt kto będzie pamiętał o zdarzeniach z lat 1939-45 i kto jest elementarnie odpowiedzialny, nie zrobi niczego, aby ten koszmar powrócił.

Gdańsk to także miejsce nadziei. Lech Wałęsa i zwycięstwo "S" jest tego symbolem. To że tu powstała "S", ale też powstała Europa jako odrzucenie wojny, jest możliwe dzięki uwierzeniu w wartości, żeby tej wojny nie było.

Wszyscy na całym świecie musimy powiedzieć, że wolność musi być lepsza od niewoli, demokracja od dyktatury, miłość od nienawiści, szacunek od pogardy, zaufanie od nieufności, solidarność od egoizmu.

Wierzymy w sens działania na rzecz pokoju.

Różne interpretacje historii są dozwolone. Ale historia musi stać się fundamentem pokoju.
Przypominamy zagładę Żydów, mordowanie milionów ludzi, pamiętamy zniszczony Gdańsk, Leningrad, Warszawę.
Hitler 22 sierpnia 1939 powiedział coś, co było istotą tej wojny: "Z kłamstwa nikt zwycięzców nie będzie rozliczał", "Zero współczucia". Nie ma dziś miejsca dla takich myśli. Nie silny ma rację, ale ma rację ten, kto ma rację.

Jeśli chcemy zbudować bezpieczeństwo, musimy odrzucić dominację silnego nad słabym.
Nie byłoby sensu organizowania tego spotkania, gdyby nie moja wiara, że salwy na Westerplatte będą się powtarzać tylko jako salwy honorowe.
Nigdy więcej wojny

16:05 Po przemówieniu Kaczyńskiego i Buzka, przyszedł czas na Apel Poległych. Teraz głos zabierze premier Donald Tusk

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek:
Nie zapomnimy i nie pozwolimy zapomnieć

Zbrodnie nazistowskie i komunistyczne kwalifikują się jako zbrodnie przeciwko ludzkości. Nie możemy dopuścić, by miały one miejsce znowu. Z szacunku dla tych, co ginęli, musimy iść dalej, śladami Roberta Schumana, ojca założyciela zjednoczonej Europy. Unia to ogromna wartość, potrzebujemy współpracy z Rosją, USA, to że jesteśmy tu razem to wielka wartość

Najważniejsze słowa z przemówienia Lecha Kaczyńskiego:
Dziś rocznica wybuchu najstraszniejszej z wojen. Westerplatte jest symbolem bohaterskiego oporu przeciwko silniejszemu przeciwnikowi. Minęły już ponad dwa pokolenia, ale ta wojna w dalszym ciągu wymaga refleksji.

Co było jej przyczyną? Totalitaryzmy i szowinizm. Porządek wersalski to była pierwsza, choć nietrwała próba zbudowania pokoju. Traktat Wersalski potwierdził niepodległość mojego kraju. Traktat uznał prawa mniejszości i suwerenność narodów. Nie okazał się trwały, bo powstały systemy totalitarne, przede wszystkim III Rzesza, która głosiła ideologię agresywną, odwetową, w nazistowskiej ideologii zaprzeczała dorobkowi europejskiej cywilizacji. w latach 1933-38 usiłowano z tym totalitaryzmem paktować zachodnie potęgi.

Polska jesienią 1938 proponowała wojnę prewencyjną, nie dawało to rezultatu. Zawarto pakt o nieagresji, podobnie jak wcześniej z ZSRR. Nie można go porównywać z paktem Ribbentrop-Mołotow.
"Monachium" to pakt wymagający refleksji - pomiędzy honorem i hańbą wybrano hańbę, a i tak wybuchła wojna. Nie byliśmy w Monachium, ale naruszyliśmy nietykalność terytorialną Czechosłowacji, co zawsze jest złem. Przyłączenie się Polski do rozbioru Czechosłowacji było grzechem i my potrafimy się do tego przyznać. Z Monachium trzeba wyciągnąć wnioski, które sięgają współczesności. Imperializmowi nie można ustępować.

To wielka nauka dla całej współczesnej Europy i świata. Rok po Monachium wybuchła wojna. Poprzedził go pakt Ribbentrop-Mołotow. To nie był tylko pakt o nieagresji, ale także o podziale wpływów w dużej części Europy. Polska miała prozycje przystąpienia do paktu antykominternowskiego i wspólnego marszu na Wschód, ale go odrzuciła. Przebieg września i października 1939 jest znany. Wojna skończyła się klęską, bo musiała się skończyć. Przyszły lata okupacji, w mojej ojczyźnie życie oddało 5,5-5,8 mln ludności polskiej i żydowskiej, na świecie 50 mln, doszło do zbrodni Holocaustu.

Ale doszło także do innej zbrodni. Katyń wymaga silnej refleksji. Wymaga refleksji ze względu na przyczyny. Dlaczego na kilkadziesiąt tysięcy oficerów wydano taki wyrok. To miała być zemsta za rok 1920, że Polska odparła agresję.

Nazistowski reżim został pokonany, ale Polska nie była wolna.

Po wojnie zaczął się okres refleksji. Jego efektem był Pakt Północnoatlantycki - jeden z bardzo udanych eksperymentów. Ale sojusz zobowiązuje. Dziś w tym sojuszu jest Polska i jest RFN i obie strony są zobowiązane do respektowania swoich interesów. Ale ojcowie jednoczącej się dziś Europy nie ograniczyli się do koncepcji paktu obronnego. Zbudowali podwaliny Unii Europejskiej. To być może jeden z najbardziej udanych eksperymentów w dziejach ludzkości.

Jakie są warunki tego sukcesu? Wspólnota wartości, rezygnacja z imperialnych marzeń, częściowa rezygnacja ze sfer wpływów. Bez tego także nie byłoby zjednoczonej Europy.
Prawda bywa bolesna. Muszą ją ujawnić zarówno zwycięzcy, jak i pokonani. Prawda jest jedna, zdaniem nas, chrześcijan, wyzwala, a nie niewoli, a nie upokarza. Polacy mają prawo do dostępu do prawdy i z tego nigdy zrezygnować nie możemy. Głęboko wierzę, że Europa idzie w kierunku wolności, demokracji, pluralizmu.

15:50 Swoje przemówienie rozpoczął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek
15:48 Trwa przemówienie Lecha Kaczyńskiego. Prezydent powiedział, że Katyń to była zemsta za rok 1920

15:34. Premierzy dotarli do miejsca, w którym, w obecności ok. 2 tys. osób, odbywają się główne uroczystości. Za chwilę rozpoczną się przemówienia.

15:32. Premierzy przechodzą obejrzeć wystawę o Westerplatte. Tym razem Putin, wraz z Angelą Merkel, przewodzą grupie premierów. Ich marszowi towarzyszy melodia piosenek konspiracyjnych, m.in. "Z młodej piersi się wyrwało".

15:24. Początek obchodów na cmentarzu; złożenie wieńca. Władimir Putin sprawia wrażenie, jakby szedł z boku, nie w grupie kolegów-premierów.

15:21. Szefowie rządów przechodzą na cmentarz, na którym leżą obrońcy Westerplatte, ktorzy zginęli podczas obrony polskiej placówki.

15:14.Na Westerplatte przyjechał Władimir Putin.

14:55. Na Westerplatte dojechali kolejni szefowie rządów, wśród nich Angela Merkel. Na powitanie pocałowała Donalda Tuska w policzek.

14:50. Za ok. 10 minut odbędzie się pierwsze złożenie wieńca na Cmentarzu Obrońców Westerplatte. Na razie panuje atmosfera oczekiwania. Sektory dla gości (nie licząc miejsc dla VIP-ów) są zajęte od kilkudziesięciu minut - zgodnie z programem, ich zajmowanie miało się zakończyć o godz. 14

14:41. Uroczystości rozpoczęły się. Zagraniczni premierzy witani są przez Tuska oraz Radosława Sikorskiego, szefa MSZ.

14:38. Statek, który przywiózł z centrum Gdańska polskich ministrów, przypłynął już na Westerplatte, jednak rozpoczęcie uroczystości nieco się opóźnia. Premier Tusk dojechał już na miejsce uroczystości.

14:33. Na Westerplatte przypłynął katamaran z centrum Gdańska, na pokładzie którego znajdowało się kilkaset osób - ok. 20 burmistrzów Miast Symboli II wojny (uczestników zakończonej przed kilkoma godzinami konferencji w Dworze Artusa), byli więźniowie obozów koncentracyjnych, a także m.in. gdańscy radni. Za kilka minut ma przypłynąć kolejny statek - na jego pokładzie znajdują się członkowie Rady Ministrów, ale bez premiera Donalda Tuska, który podobnie jak inni szefowie rządów jedzie na Westerplatte samochodem.

14:10. Za kilkadziesiąt minut na Westerplatte rozpoczną się międzynarodowe uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
O godz 14.30 nastąpi powitanie szefów delegacji zagranicznych przez premiera Donalda Tuska, pół godziny później goście złożą wieńce na Cmentarzu Obrońców Westerplatte. Następnie obejrzą plenerową wystawę fotograficzną "Westerplatte: kurort - bastion - symbol", a ok. godz. 15.30 rozpocznie się najważniejsza część uroczystości: odczytanie Apelu Pamięci oraz wystąpienia.

Przewidziane są przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, premiera Donalda Tuska, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera Rosji Władimira Putina, premiera Francji Francoisa Fillona, premier Ukrainy Julii Tymoszenko oraz Frederika Reinfelda, szefa szwedzkiego rządu, który będzie przemawiał w imieniu Unii Europejskiej.

Na Westerplatte z minuty na minutę przybywa gości (przewidziany jest udział ok. 2 tys. osób). Wstęp na uroczystości pilnują funkcjonariusze BOR - prawo wejścia na Westerplatte mają tylko osoby z zaproszeniami bądź identyfikatorami. BOR-owcy odprawili już w związku z tym z kwitkiem sprzed bramy kilkudziesięciu zwykłych gdańszczan.

W drodze z centrum Gdańska na Westerplatte wielu uczestników obchodów przeżyło chwilę nerwów. W związku z przejazdem kolumn samochodów z VIP-ami z lotniska w Rębiechowie na Westerplatte, na ok. pół godziny wstrzymany został ruch pojazdów na kilku głównych ulicach w centrum miasta. W gigantycznych korkach utknęło kilka autobusów, wiozących na Westerplatte zaproszonych gości, a także dziennikarze oraz wozy transmisyjne. Zachodziła obawa, że w wyniku korków wielu zaproszonych gości może nie zdążyć na Westerplatte przed godz. 13.30, kiedy to miało zakończyć się wpuszczanie gości. Policjanci oraz przedstawiciele Centrum Informacyjnego Rządu zostali jednak telefonicznie powiadomieni, że w związku z korkami czas na wpuszczanie gości powinien zostać przedłużony.

Dla ok. tysiąca dziennikarzy akredytowanych do obsługi uroczystości przygotowana została gigantyczna hala cargo należąca do Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. W tej chwili jest ona wypełniona mniej więcej w jednej trzeciej. Dziennikarze na telebimach mają możliwość obejrzenia fragmentów legendarnego filmu "Westerplatte" z lat 60. XX w.

Przedstawiciele dwudziestu miast - symboli II wojny światowej spotkali się wczoraj w gdańskim Dworze Artusa. Każda delegacja przywiozła ze sobą symboliczną grudkę ziemi, która wsypana do wspólnej urny stanie się kamieniem węgielnym Muzeum II Wojny Światowej.

- Jest szansa na szybkie podpisanie kontaktu na dostawy gazu do Polski z Rosji - poinformował premier Donald Tusk po rozmowach z Władimirem Putinem w Sopocie.

Polski premier wyraził nadzieję, że problem dostaw rosyjskiego gazu do Polski już nigdy nie będzie traktowany w kategoriach politycznych. Podkreślił, że polsko-rosyjskie relacje gospodarcze są lepsze niż kiedykolwiek, nawet w czasie ogólnoświatowej recesji. Tusk podziękował Putinowi za docenienie polskiej walki z kryzysem gospodarczym. Premier wyraził nadzieję, że w relacjach polsko-rosyjskich będzie więcej zaufania.

Donald Tusk poinformował, że obaj politycy ustalili, że będą akceptować i szanować dorobek polsko-rosyjskiej grupy do spraw trudnych, która zajmuje się głównie zagadnieniami historycznymi, w tym zbrodnią katyńską. Tusk podkreślił, że tylko szukając prawdy historycznej, oba narody mogą dojść do porozumienia i zbudować wzajemne zaufanie.

Premier zapowiedział również o utworzeniu dwóch instytucji, w Rosji i Polsce, które wspólnie będą badały między innymi zbrodnię katyńską oraz wyraził opinię, że przyjazd Putina na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej to znaczący gest rosyjskiego premiera skierowany do polskiej opinii publicznej.

Władimir Putin podczas konferencji prasowej przyznał, że istnieją pewne problemy dotyczące interpretacji historii. Zaapelował jednak o to, by wznieść się ponad te różnice i prowadzić zgodną politykę. Powiedział, że należy zrobić wszystko, że trzeba obiektywnie patrzeć na przeszłość i nie można komuś narzucać swojej wersji historii. Nawiązywał też o przyszłości, do rozwoju współpracy gospodarczej Polski i Rosji. Chodzi m.in. o kontrakt gazowy.

Premier Rosji zauważył, iż polski rząd w dobie kryzysu prowadzi bardzo skuteczną politykę gospodarczą. Putin podkreślił, że Polska i Rosja prowadzą rekordową współpracę gospodarczą i zapowiedział, że będzie ona jeszcze rozwijana - między innymi w dziedzinie technologii, innowacji czy wspólnych inwestycji.

Donald Tusk podkreślił, że jest szansa na szybkie podpisanie kontaktu na dostawy gazu do Polski i Rosji. Polski premier wyraził nadzieję, że problem dostaw rosyjskiego gazu do Polski już nigdy nie będzie traktowany w kategoriach politycznych, a w relacjach polsko - rosyjskich będzie więcej zaufania.

Powiedział także że: "Tylko w oparciu o prawdę możemy budować dobre kontakty między narodami. (...) Równo trzeba traktować przeszłość, teraźniejszość i przyszłość".

O godz. 11 rozpoczęło się spotkanie delegacji polskiej i rosyjskiej połączone z konferencją prasową.
Putinowi towarzyszą m.in. minister ds. energetyki Siergiej Szmatko, minister transportu Igor Lewitin, a także wiceminister kultury Andriej Busygin i szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, generał Nikołaj Makarow.

Polski rząd reprezentują m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Delegacje podpisały umowy międzyrządowe - między innymi protokół o współpracy kulturalnej i porozumienie o żegludze Zalewem Wiślanym. Rosyjska część Zalewu Wiślanego będzie otwarta dla statków wypływających z Polski i płynących do naszego kraju. protokół o współpracy kulturalnej.

- Zawsze uważaliśmy Polaków za braci w walce z faszyzmem - powiedział Władimir Putin po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Premierzy Polski i Rosji spotkali się na w Sopocie przed popołudniowymi obchodami 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Punktualnie, o g. 9.30 na sopockim molu rozpoczęło się spotkanie Donalda Tuska z Władimirem Putinem. Natomiast nie odbędzie się wieczorne spotkanie szefa rządu RP z premier Ukrainy Julią Tymoszenko, ponieważ skróciła swoją wizytę w Polsce.

O godz. 9 w Dworze Artusa rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Burmistrzów Miast Symboli II Wojny Światowej. Natomiast o godzinie 15.00 ponownie obchody przeniosą się na Westerplatte, gdzie odbędą się centralne uroczystości rocznicowe, z udziałem najwyższych władz państwowych RP i gości zagranicznych. Wieczorem, o godzinie 22 przed Kościołem Św. Trójcy w Gdańsku odbędzie się wideoinstalacja pod tytułem "City on Fire - Holy Trinity on Fire".

UWAGA!!!
W Gdańsku i Sopocie są utrudnienia drogowe związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej.
W Gdańsku do 2 września do godz. 15 będzie obowiązywać zakaz ruchu na ulicach Chmielna, Szafarnia, Stągiewna, Zielony Most, Powroźnicza.
Dodatkowo wprowadzony będzie zakaz parkowania do 2 września do godz. 15 na ulicy Słowackiego od lotniska do obwodnicy oraz na ulicach Jabłoniowa, Armii Krajowej, Podwale Przedmiejskie, Elbląska, Sucharskiego, Ławnicza, Słodowników, Kotwiczników, Na Stępce, Chmielna, Szafarnia, Stągiewna, Zielony Most, Targ Węglowy, Tokarska, Powroźnicza. W Sopocie dzisiaj nie będzie można korzystać z miejsc parkingowych przy alei wjazdowej między hotelami Grand i Sheraton oraz Centrum Konferencyjnym w nowym Domu Zdrojowym.

Rosyjska telewizja wyemitowała zapowiadany film, w którym przedstawia inną wersję historii. Polska jest oskarżana o sojusz z Hitlerem, a minister spraw zagranicznych RP Józef Beck, według Rosji, był agentem niemieckim. Dzisiaj wywiad rosyjski ma też przedstawić książkę, w której zawarte są te same tezy. Polska ostro protestuje, ale politycy nie dali się sprowokować.

Posłuchajmy i nigdy nie zapominajmy. Nie dajmy się sprowokować Rosji.

Przemówienie Józefa Becka
Wielki powrót ministra Becka

Donald Tusk spotka się z Władimirem Putinem o godz. 9.25, a na 10.50 planowana jest konferencja prasowa.

Rocznicowe obchody

Premier przeczytał akt erekcyjny Muzeum II Wojny Światowej i złożył pod nim swój podpis.

W tej bitwie o pamięć musimy dbać o instytucje, które o nią zadbają. (...) Los chciał, że ta rocznica stała się pretekstem do prób reinterpretacji historii. (...) Dziś jeszcze lepiej rozumiemy, że takie instytucje jak to muzuem są potrzebne" - powiedział premier Tusk.

O godz. 6.05 otwarcie wystawy. Prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej opowiada o niej i przypomina historię Westerplatte, od czasów napoleońskich do współczesności. "Należy opowiadać jaka była przyczyna wojny, jej geneza i skutki. To najlepszy sposób walki z jej fałszowaniem".

Sprawa naszego honoru

O godz. 5.55 zakończyła się pierwsza część uroczystości. Teraz wszyscy zostali zaproszeni na otwarcie wystawy poświęconej Westerplatte przygotowaną przez Muzeum II Wojny Światowej

Trwa składanie wieńców przez poszczególne delegacje. Jako pierwszy wieniec pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, złożył prezydent Lech Kaczyński, następnie premier, ministrowie, władze województwa...
Po apelu rozległa się salw honorowa. O godzinie 5.25 Apel Poległych, a chwile wcześniej arcybiskup Leszek Sławoj Głódź błogosławi zebranych i modli się za Polaków.

"Nigdy więcej wojny" - apeluje Ignacy Skowron, jeden z trzech żyjących obrońców Westerplatte.

10 minut później zaczyna przemawiać premier, który mówi : "My gdańszczanie od wielu lat spotykamy się o 4.45 pod pomnikiem, aby pamiętać i aby pamiętali wszyscy Ci, od których zależy przyszłość Polski i przyszłość Europy". Zaznaczył, że pamiętać muszą też Ci, którzy będą decydować o pokoju i wojnie. "Spotykamy się aby pamiętać o żołnierzach, bohaterach 1 września. Aby pamiętać kto tę wojnę wywołał. Aby druga taka tragedie już nigdy się nie wydarzyła".

O godzinie 5 rozpoczęło się przemówienie prezydenta, który powiedział m.in. "Można zadać pytanie co łączy Katyń z holokaustem? Żydzi ginęli, że byli Żydami, Polscy oficerowie, że byli Polakami. Taki i tu i tam był wyrok".

Putin w Polsce
Słychać odgłosy wystrzałów, serie z karabinów, a pomnik oświetlony jest reflektorami symbolizującymi szperacze obrony przeciwlotniczej.

Po oficjalnym przywitaniu gości, na Pomniku Obrońców Wybrzeża wyświetlona została multimedialna projekcja przybliżająca zebranym atmosferę jaka panowała w 1939 roku, przed wybuchem wojny - żądania terytorialne Adolfa Hitlera wobec kolejnych państw europejskich.

Następnie Mirosław Baka odczytał fragmenty pamiętników z dnia 30 i 31 sierpnia 1939 roku autorstwa kpt. Franciszka Dąbrowskiego, zastępcy dowódcy obrony Westerplatte, w których pisał on o wpłynięciu okrętu Schleswig Holstein do portu w Gdańsku.

Bomby a nie dzwonek

Premier Donald Tusk i prezydent Lech Kaczyński oraz ministrowie na Westerplatte są już o godz. 4.34. Przywitali gości.

Gdzie padły pierwsze strzały 1 września

W środę do "Polski Dziennika Bałtyckiego" dołączymy trzy bardzo ciekawe mapy z lat 30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie