Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe eksperymenty

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych nr 3 pojechali do Centrum Nauki Kopernik.

W Centrum Nauki Kopernik młodzi naukowcy spędzili kilka godzin na przeprowadzaniu eksperymentów. Mogli doświadczyć sztucznie wywołanego trzęsienia ziemi, obserwowali zachowanie różnych ciał podczas spadania, sprawdzali, jakie siły powodują powstawanie fal morskich. To tylko kilka przykładów eksperymentów, jakie przeprowadzili.

Wizyta w Centrum Nauki Kopernik pokazała, jak interesujące może być odkrywanie tajemnic otaczającego świata. Następnie nadszedł czas na spacer po centrum Warszawy. Uczniowie zatrzymali się na Placu Zamkowym pod Kolumną Zygmunta, podziwiali Starówkę, odpoczywali w Ogrodzie Saskim, obserwowali zmianę warty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwiedzili Kościół Świętego Krzyża, w którym spoczywa serce Fryderyka Chopina.

Ostatnim punktem programu był wjazd windą na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd młodzi turyści mogli podziwiać panoramę Warszawy.

- Wycieczka miała charakter poznawczo-naukowy - mówi Lidia Walewska, dyrektor szkoły. - Łączyła edukację z turystyką. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach oferowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Intensywny, acz krótki spacer po Warszawie, stał się okazją do poznania stolicy Polski.

Kolejny edukacyjny wyjazd odbył się w ramach wycieczki klasowej. Uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawcami panią Anną Cichosz i panem Piotrem Marcholewskim oraz panią dyrektor Lidią Walewską uczestniczyli w Pomorskich Dniach Energii oraz zwiedzili wystawę w Centrum Hewelianum. Pomorskie Dni Energii pokazały uczniom, że wiedza to nie tylko książki czy monolog nauczyciela, ale przede wszystkim świetna zabawa, eksperymenty oraz pokazy.

Uczniowie z zainteresowaniem odwiedzali każde stanowisko. Młodzież miała okazję usiąść za kółkiem gdyńskiego trolejbusu, dowiedzieć się, jaki wpływ na zdrowie mają różne źródła energii, a także zobaczyć na własne oczy najbardziej ekologiczny pojazd w Polsce Eco CarPG. Za pomocą generatora napięć uczniowie zapoznali się z pojęciem: elektryczność. Na własnej skórze odczuli jak wygląda elektryzacja ciał. Uczesali niepowtarzalne "fryzury burzowe", przekazali "elektrycznego żółwika". W Centrum Hewelinum pierwszym miejscem, które odwiedzili uczniowie była wystawa "Energia, Niebo i Słońce".

W Pracowni Energii m.in. wprawili w ruch śrubę Archimedesa, a w ogromnym akwarium zrobili falę tsunami. Zasady zachowania nie tylko energii, ale również pędu pokazało z kolei Wahadło Newtona. Jednakże największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko zatytułowane "Bezpieczna jazda", którego głównym elementem był symulator jazdy samochodem wyposażony w cztery różne tryby jazdy - oprócz trudnych warunków atmosferycznych, tj. śnieg, noc i deszcz, urządzenie symulowało również warunki jazdy "pod wpływem alkoholu". Wystawa Wehikuł Czasu - Zabawy z Historią wprowadziła uczniów do interaktywnych aplikacji, które dały możliwość poznania tajników wojskowości, sterowania za pomocą gestów użytkownika Bronia różnego gatunku - armatami , moździerzami, militariami używanymi w dawnej armii i tymi najnowocześniejszymi.
Młodzi ludzie znaleźli się także w miejscu zwanym "Łamigłówką". Za sprawą wyjątkowej aranżacji plastycznej zwiedzający od razu wkroczyli w świat geometrii, symetrii, liczb i poznawali matematykę od innej strony.
To niezwykła frajda dla uczniów móc doświadczać nauki na własne oczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki