Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz kupić żywność taniej? Idź do marketów! Sieci w Polsce tak reagują na wyraźne spadki sprzedaży detalicznej

Agnieszka Maciuła-Ziomek
Agnieszka Maciuła-Ziomek
Ogólna sprzedaż detaliczna w Polsce spada, ale najwyraźniej widać spadek zainteresowania zakupami w marketach.
Ogólna sprzedaż detaliczna w Polsce spada, ale najwyraźniej widać spadek zainteresowania zakupami w marketach. 123rf.com/dmitrimaruta
Polacy i inny Europejczycy coraz mniej wydają w sklepach. W maju 2023 w dwóch krajach Unii Europejskiej sprzedaż spadła o kilkanaście procent. W Polsce najwyraźniej w Europie spadła sprzedaż detaliczna w sieciach marketów. To czas, aby szukać promocji.

Spis treści

Kupujemy mniej, bo… oszczędzamy

Z danych Eurostatu wynika, że sprzedaż detaliczna w sieciach handlowych w Polsce w maju 2023 spadła o 8 procent rok do roku i o ponad 3,5 proc. w stosunku do kwietnia tego roku. A miesiąc wcześniej także obserwowaliśmy 2-procentowy spadek sprzedaży w porównaniu z 2022 rokiem. Tak naprawdę to już trzeci miesiąc spadających wyników sprzedaży w Polsce.

Łączna sprzedaż detaliczna we wszystkich rodzajach sklepów także spada, choć już „tylko” o 4 proc. Oznacza to, że Polacy kupują coraz mniej i coraz częściej odwracają się od dużych marketów. Eurostat sprawdził też, jak wyglądała sprzedaż w marketach w innych krajach UE. Okazuje się, że tak dużych spadków nie odnotował żaden inny z krajów członkowskich. Tak w maju wyglądała sprzedaż w marketach w innych krajach UE:

  • Niemcy -3,9 proc.
  • Holandia -3,8 proc.
  • Hiszpania +4,5 proc.
  • Chorwacja +3,8 proc.
  • Portugalia +2,9 proc.

Realna sprzedaż detaliczna w maju 2023 roku spadła w całej Unii o 3 proc. w ujęciu rok do roku. Czteroprocentowy spadek w Polsce (i nawet 8-procentowy, jeśli weźmiemy pod uwagę sprzedaż w marketach), nie jest też najgorszym wynikiem. Realny problem mają m.in. Słoweńcy, u których sprzedaż detaliczna w maju spadła o ponad 13 proc. oraz Węgrzy. Tu w porównaniu z ubiegłym rokiem sprzedaż detaliczna spadła o ponad 12 proc.

Sieci marketów robią, co mogą. Tworzą promocje

To rekordowe spadki sprzedaży detalicznej. Większość sieci marketów nie pamięta tak słabych wyników w historii swojej działalności, ale wszyscy muszą reagować. Jak? Oczywiście promocjami! Markety już widzą, że sezon letni prawdopodobnie nie przyniesie znaczącej poprawy, a kolejne miesiące oznaczać będą także kolejne spadki sprzedaży detalicznej. Polacy jednak dają się skusić rabatom, promocjom i wyprzedażom.

Widać to choćby w rosnącej popularności gazetek promocyjnych. W czerwcu tego roku Rzeczpospolita pokusiła się o zbadanie tych tendencji.

W odpowiedzi na pytanie: „z których sklepów chciałbyś otrzymywać gazetki promocyjne do swojej skrzynki na listy?” – respondenci najczęściej wskazywali sieci sklepów spożywczych, drogerie oraz sklepy budowlane i wnętrzarskie – pisał dziennik.

Dane wskazują, że popularność gazetek promocyjnych nieustannie wzrasta. Jeszcze w 2020 roku zaledwie połowa z nas deklarowała ich przeglądanie przynajmniej raz w tygodniu. Obecnie ta liczba wzrosła już do 63 proc. Co ciekawe, zainteresowanie gazetkami sięga blisko 90 proc. w małych miejscowościach, ale w dużych aglomeracjach jest niewiele niższe. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców korzysta z nich ponad 75 proc. osób.

Mały sklep ciągle tylko na małe zakupy

Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Handlu i CMR Panel wynika, że nadal sklepy osiedlowe traktujemy jako źródło awaryjnych zakupów. Tutaj kupujemy produkty, których nie znaleźliśmy w innych sklepach, a statystyki pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem. Jeszcze w 2020 roku co dwunasty paragon w sklepach osiedlowych opiewał na ponad 10 produktów. W maju 2023 roku już ponad połowa transakcji to tylko 1 lub 2 towary, a tylko co dwudziesty paragon zawierał 10 produktów. Z roku na rok spada zatem odsetek klientów, który w mniejszych sklepach robią duże zakupy.

Jeszcze w kwietniu tego roku PIH wskazywał na wzrosty sprzedaży w tym sektorze. Przynajmniej wartość wystawionych paragonów była wówczas wyższa o nieco ponad 7 proc. rok do roku, ale już wtedy spadała łączna liczba transakcji - dokładnie o 3,7 proc. Teraz ten trend widoczny jest jeszcze wyraźniej, a co konkretnie oznacza? Kupujemy mniej i płacimy średnio o 13 proc. więcej niż przed rokiem. Tak w praktyce wygląda inflacja w sklepach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcesz kupić żywność taniej? Idź do marketów! Sieci w Polsce tak reagują na wyraźne spadki sprzedaży detalicznej - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki