Prezes URE zatwierdził zmianę taryfy. Rachunki osób używających gazu tylko w kuchenkach (grupa W-1) wzrosną miesięcznie średnio o 57 groszy. Odbiorcy gazu zużywający go także na potrzeby podgrzewania wody (grupy W-2) zapłacą o ok. 3 zł więcej miesięcznie, a ogrzewający mieszkania (grupy W-3) - o ok. 11 zł - wyliczył Urząd Regulacji Energetyki.

- Ceny gazu podwyższone zostały o 5,9 proc. w stosunku do taryfy obowiązującej - podaje biuro prasowe Urzędu Regulacji Energetyki. - Pozostałe elementy mające wpływ na wysokość opłat za gaz nie ulegają zmianie, tak więc faktyczna podwyżka rachunków dla odbiorców PGNiG OD jest niższa i w części obrotowej oznacza wzrost średnich cen o 5,3 proc. zarówno dla gazu wysokometanowego, jak i dla gazów zaazotowanych.

Przeczytaj też: Cena gazu na początku 2018 r. Rachunek za błękitne paliwo pozostanie na razie bez zmian!

Rachunki wyższe o średnio 3,6 proc.
Przypomnijmy, PGNiG OD odbiorcom w gospodarstwach domowych świadczy usługę kompleksową dostarczenia paliwa gazowego i stosuje w rozliczeniach stawki opłat dystrybucyjnych Polskiej Spółki Gazownictwa.

- Zważywszy, że i te stawki nie uległy zmianie, skutek na płatnościach jakimi obciążeni zostaną odbiorcy PGNiG OD posiadający umowy kompleksowe wyniesie ok. 3,60 proc. dla odbiorców gazu wysokometanowego, 3,88 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego GZ - 41,5 (Lw) i 3,80 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego GZ - 35 (Ls) - wyjaśnia biuro prasowe URE.

Czytaj również: Sam gaz dla „Kowalskiego” zdrożeje, ale i tak rachunki będą trochę niższe!

- W najmniejszym stopniu skutki korekty odczują „kuchenkowicze”, którzy zapłacą rachunki większe średnio o 57 groszy miesięcznie (netto), tj. o 2,67 proc. Odbiorcy używający gazu do przygotowania posiłków i podgrzania wody mogą spodziewać się rachunków wyższych o 3,32 złote miesięcznie (3,62 proc.). Największa podwyżka czeka odbiorców zużywających duże ilości gazu - czyli tych, którzy dodatkowo ogrzewają mieszkania za pomocą gazu. Zapłacą rachunki wyższe o 3,88 proc. czyli o ok. 11 złotych miesięcznie - podaje URE.

Co jest główną przyczyną podwyżki cen gazu? Jak podaje URE, obserwowany od maja br. istotny wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego nabywanego przez przedsiębiorstwo na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem zakupu tego surowca przez PGNiG OD.

Aktualna jeszcze taryfa PGNiG OD obowiązywała od 1 kwietnia br. Nowe ceny mogą wejść w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zmiany taryfy i zostały zatwierdzone do końca roku.

Przeczytaj: Co można wyczytać z rachunku za gaz? Jak płacić mniej? [część 2. naszego poradnika]

W minionym sezonie grzewczym nie było podwyżek

Przypomnijmy, aktualna jeszcze taryfa PGNiG OD obowiązywała od 1 kwietnia br. Wtedy to ceny błękitnego paliwa wzrosły o 1 proc., a miesiąc wcześniej (1 marca) stawka taryfowa Polskiej Spółki Gazownictwa została obniżona o 7,3 proc., co spowodowało, że rachunki nawet się lekko obniżyły.

Natomiast najnowsze ceny wejdą w życie najwcześniej 14 dni od dnia opublikowania zmiany taryfy (co wypada 10 sierpnia) i mają obowiązywać do końca tego roku.

Wideo - "Mam nadzieję, że dostarczymy Polsce więcej gazu. Być może tylko trochę podniesiemy ceny" - Donald Trump żartuje na konferencji

Źródło: X-news/Tvn24