Cenny zabytek odnaleziony na Westerplatte. Można go już oglądać w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Pistolet prezentowany na wystawie jest, jak dotąd, jedynym egzemplarzem broni palnej odkrytym podczas badań na Westerplatte
Pistolet prezentowany na wystawie jest, jak dotąd, jedynym egzemplarzem broni palnej odkrytym podczas badań na Westerplatte Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Na konferencji prasowej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w piątek, 13.08.2021 r. mówiono m.in. o niepokazywanym dotychczas eksponacie, jakim jest pistolet odnaleziony w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w 2019 roku na Westerplatte. Broń znajdowała się przy szczątkach jednego z poległych we wrześniu 1939 roku Westerplatczyków.

Odnaleziony pistolet z Westerplatte trafił do Muzeum II WŚ

Dr hab. Grzegorz Berendt, p.o. dyrektora MIIWŚ tłumaczył., że ekspozycja, w której znajduje się także odnaleziony pistolet, związana jest ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego (15 sierpnia).

Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ dodał, że pistolet prezentowany na wystawie jest, jak dotąd, jedynym egzemplarzem broni palnej odkrytym podczas badań na Westerplatte. Tę broń odnaleziono w jednej z pięciu mogił w trakcie badań prowadzonych przez pracowników muzeum. To była zbiorowa mogiła, z której podjęto szczątki pięciu osób. Wszyscy ci żołnierze zginęli 2 września 1939 roku w zniszczonej w trakcie bombardowania wartowni nr 5.

– Pistolet odnaleźliśmy przy lewej kości udowej jednego z poległych żołnierzy. W wyniku badań genetycznych, został on zidentyfikowany jako kapral służby zasadniczej Bronisław Perucki, który trafił na Westerplatte 13 sierpnia 1939 roku, czyli tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. Z rozkazu kapitana Franciszka Dąbrowskiego, zastępcy składnicy został przydzielony 31 sierpnia do składu wartowni nr 5. Z relacji Westerplatczyków, którzy przeżyli, wiemy, że w ruinach wartowni, po bombardowaniu, wybuchł pożar. Na tym pistolecie widoczne są ślady tamtej historii w postaci nadtopionych, ebonitowych okładzin pistoletu – wyjaśniał Filip Kuczma.

Prokurator Tomasz Jankowski, p.o. naczelnika w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku dodał m.in., że ta broń, bez względu na to, czy jest zdatna do użytku, czy nie, to jednak broń palna w rozumieniu ustawy i jej posiadanie jest zabronione. Pistolet więc zabezpieczono, poddano badaniom biegłego z zakresu balistyki, a następnie przekazano konserwatorom. W wyniku zabiegów konserwatorskich, obiekt uzyskał niemal dawny wygląd.

– Podjęliśmy więc decyzję, żeby ten przedmiot oddać do Muzeum II Wojny Światowej, ponieważ w tym miejscu może spełniać swoją historyczną rolę – podsumował prokurator Jankowski.

Na zakończenie Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów Muzeum II WŚ opowiedział o polskim ciężkim karabinie maszynowym wz. 1930, również zaprezentowanym na ekspozycji.

– Oprócz pistoletu, prezentujemy także ciężki karabin maszynowy wz. 30. Jest to wyprodukowana w Polsce wersja broni amerykańskiej, karabinu maszynowego Browning. Przed wojną i w czasie kampanii polskiej 1939 roku był to podstawowy ciężki karabin maszynowy, jaki znajdował się na wyposażeniu. Wyprodukowano ich około 8 tysięcy sztuk. W tego typu broń uzbrojona była również załoga z Westerplatte – znajdowało się tam około 18 sztuk tego typu karabinu.

– Karabin maszynowy został pozyskany dzięki współpracy z policją i prokuraturą z Legionowa. Bardzo się cieszymy, że jednostki z różnych rejonów Polski zwracają się do nas, przekazując broń i różne przedmioty przejęte w czasie śledztw. Dzięki temu mamy okazję pokazać Państwu ten niezwykły zabytek w ramach naszej akcji „Wejście w historię” – podsumował.

Pistolet prezentowany na wystawie jest, jak dotąd, jedynym egzemplarzem broni palnej odkrytym podczas badań na Westerplatte

Cenny zabytek odnaleziony na Westerplatte. Można go już oglą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie