Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017. Trwa usuwanie...

  Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017. Trwa usuwanie skutków nawałnicy [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Źródło: TVN 24

  Trwa usuwanie skutków po burzy i ulewie, jakie przeszły nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę, 11 sierpnia 2017 na 12 sierpnia 2017. W wyniku nawałnicy zginęło 5 osób, wszystkie w powiecie chojnickim.
  Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017
  Burza i wichura na Pomorzu 11/12.08.2017
  1/17

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Aktualizacja 14 sierpnia, godz. 10

  Jak podaje TVP Info podczas interwencji w piątkową noc rannych zostało sześciu strażaków.

  Aktualizacja godz. 21

  Dyrekcja Lasów Państwowych wstępnie podliczyła straty po nawałnicy.

  "Wstępne szacunki mówią o ok. 15,2 tys. ha zniszczonego lasu i ok. 2,3 mln m3 przewróconych drzew - czytamy w komunikacie na stronie www.lasy.gov.pl. - Największe straty zanotowano w nadleśnictwach Rytel, Czersk, Runowo, Szubin i Przymuszewo.
  Zniszczeniu uległy także lasy w dwóch innych regionalnych dyrekcjach LP - gdańskiej i poznańskiej. Na terenie RDLP w Gdańsku wichury zniszczyły 100 ha lasów i ok. 300 tys. m3 drzew. Na terenie tamtejszej dyrekcji najbardziej ucierpiały lasy w nadleśnictwach Kościerzyna, Lipusz i Cewice.

  Nadal trwa szacowanie strat. Jednak już teraz wiadomo, że są one ogromne. Na dziś wiadomo, że na ponad 26 tys. ha las zniknął zupełnie, trzeba będzie od nowa go posadzić. Olbrzymie są także straty w drewnie, na razie wyliczono je na ok. 6 mln 600 tys. m3.

  W regionalnych dyrekcjach LP dotkniętych klęską już powołano sztaby kryzysowe. W poniedziałek odbędzie się narada zwołana przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, podczas której dyrektorzy regionalni przedstawią plan dalszych działań na tych terenach. Dyrektor generalny wyda też decyzję o wprowadzeniu stanu siły wyższej na terenach dotkniętych klęską. Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa na wyżej wymienionych obszarach obowiązuje zakaz wstępu do lasu."

  Straż pożarna usuwa skutki nawałnicy  Straż Pożarna wciąż usuwa skutki nawałnicy, która nawiedziła Pomorze w nocy z piątku na sobotę. W jej wyniku zginęło pięć osób, w tym dwie kilkunastoletnie uczestniczki obozu harcerskiego w Suszku (powiat chojnicki).

  Czytaj też: Tragedia na obozie w Suszku. W niedzielę prokuratura wszczęła postępowanie

  Nawałnicy, która przeszła nad powiatem chojnickim nie przeżył również 29-letni mężczyzna, mieszkaniec Warszawy, który wypoczywał na polu namiotowym w okolicach miejscowości Małe Swornegacie. Na namiot w którym przebywał runęło drzewo. W Konarzynach 56-letnia kobieta została przygnieciona przez komin domu, na który również runął wiatrołom. Piąta ofiara śmiertelna piątkowej burzy to mężczyzna w wieku 48 lat, który wyszedł, aby usunąć przeszkodę sprzed samochodu w okolicach Zapory-Mylofu. Również na niego przewróciło się drzewo.

  Straż pożarna interweniowała już ponad 2400 razy  - Zgłoszenia wpływają do nas cały czas i na pewno będą jeszcze wpływać – mówi dyżurny stanowiska kierowania komendanta wojewódzkiego Państwowej Staży Pożarnej. - Najintensywniej pracujemy w powiecie kościerskim i okolicach Chojnic. Wysłaliśmy tam w tej chwili 10 zastępów – 40 ludzi – którzy będą usuwać skutki nawałnicy. W tej chwili organizujemy podnośniki, byśmy mogli tę pracę jeszcze przyspieszyć. Ze skutkami tego kataklizmu będziemy walczyć jeszcze co najmniej kilka dni.
  Z ustaleń strażaków wynika, że wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są już przejezdne.  Zniszczenia w powiecie chojnickim:  wideo: Karol Merk

  "Zdążyłem wybiec z namiotu tuż przed tym jak spadło drzewo"


  W czasie nawałnicy na Pomorzu zginęły dwie łódzkie harcerki. Dziewczynki były w miejscowości Suszek na obozie zorganizowanym przez ZHR. W nawałnicy ucierpiało jeszcze 37 harcerzy.

  Harcerze relacjonują tragiczną noc w lesie:

  źródło: TVN24

  Strażacy: "Za nami jedna z najtrudniejszych akcji"


  Służby, które brały udział w akcji mówią, że zniszczenia są ogromne, a samo dotarcie do poszkodowanych było wyzwaniem.

  "Za nami jedna z najtrudniejszych akcji, w której braliśmy udział. Samo dotarcie na miejsce zdarzenia było wyzwaniem, gdyż droga była całkowicie zablokowana przez powalone drzewa. Teren do przeszukania okazał na tyle ciężki, że w zasadzie mogliśmy wykorzystać jedynie psy o specjalizacji gruzowiskowej - stosy powalonych drzew spiętrzone były na wysokość kilku metrów całkowicie pokrywając harcerskie obozowisko..." - pisze na Facebooku Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Gdańsk.  Straż Pożarna usuwa skutki nawałnicy


  Wszystkie służby pozostają niezmiennie zaangażowane. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego stale monitoruje sytuację w Powiatowych Centrach Zarządzania Kryzysowego.

  Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, w sobotę – po spotkaniu z Premier Beatą Szydło, wraz z kierownictwem pomorskich służb, udał się na wizję lokalną do poszkodowanych miejsc
  , gdzie między innymi odwiedził harcerzy przebywających w szkole w Nowej Cerkwi oraz wizytował miejsca, w których burze wyrządziły największe szkody.

  Czytaj także: W powiecie kartuskim są uszkodzone budynki, drogi

  Od momentu powstania sytuacji zagrożenia Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wojewody Pomorskiego na bieżąco monitoruje sytuację w województwie. Wojewoda Dariusz Drelich koordynuje sytuację w województwie, pozostając w kontakcie z służbami oraz przedstawicielami rządu.

  Premier Beata Szydło zapowiedziała finansowe wsparcie dla poszkodowanych w nawałnicach:

  źródło:TVN24

  Harcerze, który nic się nie stało, wrócili do domu


  Autokary z harcerzami wjechały do środka Atlas Areny w Łodzi. Widok był poruszający. Dzieci opatulone tzw. kocami życia stworzyły krąg. Wszyscy złapali się za ręce i wspólnie odśpiewali "Bratnie słowo". Później w ciszy z najbliższymi dojechali do domów.


  W szpitalu w Chojnicach przebywa aktualnie 12 dzieci, rodzicom dzieci zapewniono nocleg i wyżywienie. Organizatorem obozu był ZHR okręgu łódzkiego. Na obozie przebywało 139 harcerzy w wieku od 10 do 20 lat oraz 16 osób kadry w tym 7 pełnoletnich.

  Mieszkańcy Pomorza bez prądu


  Tymczasem bez energii pozostaje ok. 43,5 tysięcy odbiorców. Najwięcej w powiecie kartuskim ok. 20 tys., w starogardzkim ok. 11.tys. Przywrócono zasilenie na zerwanej trakcji elektrycznej na odcinku Strzebielino – Godętowo w powiecie wejherowskim. Energa na bieżąco podejmuje działania mające na celu przywrócenie zasilania w energię elektryczną.

  Kliknijcie w punkty na interaktywnej mapie Energi, aby dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach.
  Sprawdź na interaktywnej mapie - awarie prądu na Pomorzu:


  Kontrole kolonii i obozów:
  W województwie pomorskim rozpoczęły się kontrole obozów letnich dla dzieci i młodzieży, które przeprowadza pomorski kurator oświaty wraz ze służbami wojewody, w szczególności ze strażą pożarnąi policją.

  Internauci w nocy z piątku na sobotę przysyłali nam zdjęcia i dzielili się tym, co widzieli z okien swoich domów
  Pod tym postem znajdziecie reakcje naszych Internautów:
  Sprawdź, gdzie teraz jest burza - burzowa mapa Polski!  MAPA OPADÓW - SPRAWDŹ PROGNOZĘ


  Poniżej prezentowane są prognozy opadów dla Gdańska. Kliknij w obrazek, aby wybrać inne miasto.

  miasto


  Interaktywna mapa burzowa Polski i Europy
  Gdzie jest burza na świecie?


  Zobacz także interaktywną mapę burzową świata. Kliknij w mapę i zobacz, gdzie jest teraz burza! Następnie przytrzymaj lewy przycisk myszy komputerowej i przesuwaj po mapie świata.

  Interaktywna mapa burzowa Polski

  INNE INTERAKTYWNE MAPY BURZOWE:  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!