Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa miniatury zamku w Malborku trwa od 2019 roku. Kiedy efekt końcowy? "To będzie tak piękne miejsce, że warto czekać"

Anna Szade
Anna Szade
Budowla powstaje w namiocie przy ulicy Piłsudskiego. Artysta używa normalnych materiałów budowlanych, jak beton, kamień, drewno, stal.
Budowla powstaje w namiocie przy ulicy Piłsudskiego. Artysta używa normalnych materiałów budowlanych, jak beton, kamień, drewno, stal. Anna Szade/archiwum
Około miesiąca temu władze Malborka zapowiadały, że szykuje się niespodzianka w postaci prezentacji miniatury zamku podczas gali Malborskiego Mistrza Biznesu. Wydarzenie odbyło się 8 września, ale bez tego dodatkowego punktu programu. Kiedy minizamek, budowany na placu u zbiegu ulic Piłsudskiego i Sierakowskich, będzie gotowy?

Miniatura zamku w Malborku to wspólna inicjatywa samorządu i biznesu

Mieszkańcy Malborka co jakiś czas dopytują, co się stało, że nowy minizamek przy ulicy Piłsudskiego wciąż stoi ukryty pod namiotem. Dostaje się włodarzom, którym internauci chętnie zarzucają, że... nawet miniatury nie potrafią zbudować. Cały proces trwa bowiem od 2019 r.

- Nie można obwiniać miasta czy burmistrza, czy nawet nas. To był wspólna inicjatywa samorządu i biznesu, ale to my, przedsiębiorcy, wzięliśmy ją na siebie. Warto pamiętać, że to nie jest coś, co jest realizowane przez firmę, z której przychodzi pięć osób i nad tym pracują. Miniaturę buduje artysta rzeźbiarz (Piotr Banasik - dop. red.), który tworzy wspaniałe rzeźby znane w Polsce i za granicą. Musimy być cierpliwi. Jeśli chcemy mieć coś wyjątkowego, to poczekajmy, a będzie to naprawdę wartościowe - tłumaczy nam Jarosław Filipczak, szef Rady Gospodarczej przy burmistrzu Malborka.

CZYTAJ TEŻ: Władze miasta zapowiadały, że miniatura zamku w Malborku będzie gotowa we wrześniu 2023 roku

Warto dodać, że miasto udostępniło teren u zbiegu ul. Piłsudskiego i Sierakowskich, położony przy drodze do Muzeum Zamkowego. Natomiast całe przedsięwzięcie jest finansowane z dobrowolnych wpłat malborskich firm. Przedstawiciele biznesu uważają, że to dobrze zainwestowane pieniądze. Dlatego nie zamierzają wywierać presji na twórcy miniatury.

Daliśmy artyście wolną rękę. On bardzo precyzyjnie podchodzi do tego zadania. Jest mieszkańcem Malborka, buduje spuściznę, którą chce zostawić po sobie w mieście. Przykłada bardzo dużą wagę do detali, to jest żmudne, a robi wszystko samodzielnie. W związku z tym wydaje mi się, że to będzie tak ważne i tak piękne miejsce w Malborku, które stanie się również atrakcją turystyczną, że warto czekać - podkreśla Jarosław Filipczak.

Nowy obiekt to nawiązanie do prawdziwego zamku z 1938 roku

Imponująca minibudowla jest rekonstrukcją warowni w skali 1:30, którą znamy tylko z przedwojennych pocztówek. Została dotkliwie zniszczona w 1945 r. przez czerwonoarmistów. Projekt miniatury, inspirowany stanem z 1938 roku, był konsultowany z muzealnikami. Podczas realizacji też wizytują obiekt.

- Zaprosiliśmy dyrektora Muzeum Zamkowego, by zobaczył, jak jest przygotowywana makieta, jej szczegóły i detale. Pan dyrektor Janusz Trupinda był pod wrażeniem. Myślę, że mieszkańcy też będą - mówi Jarosław Filipczak.

Teraz i przedsiębiorcy, i urzędnicy główkują, jak uchronić to cacko w przyszłości.

Zastanawiamy się, jak zabezpieczyć tę makietę, by nie została zdewastowana, jak chociażby Marianki czy inne elementy. Ubolewamy nad tą dewastacją, bo robi się w mieście fajne rzeczy - martwi się Filipczak.

Miasto już na etapie tworzenia makiety rozbudowało miejski monitoring. Placu budowy cały czas strzeże kamera. Trudno powiedzieć, czy to wystarczy, by uchronić atrakcję przed wandalami.
Nowa atrakcja zastąpi makietę zamku, która stała w tym miejscu w latach 2009-2019, ale była tak zniszczona, że władze miasta zdecydowały się ją rozebrać i postawić na nowy projekt.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki