Biskup Jacek Jezierski zastąpi arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Kim jest zastępca metropolity gdańskiego?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Sławoj Leszek Głódź przeszedł na emeryturę. Papież mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. To ksiądz, który przyłożył rękę do odnalezienia szczątków Mikołaja Kopernika.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w czwartek (13.08.2020) komunikat, w którym przekazała wiadomość ważną dla wiernych z archidiecezji gdańskiej.

Biskup Jacek Jezierski zastąpi arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej „sede vacante” w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego – poinformował Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski.

Ksiądz Jacek Jezierski to doktor teologii dogmatycznej (doktorat w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Znawca osoby oraz myśli kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego. 71-letni ksiądz Jacek Jezierski właśnie stamtąd pochodzi. Urodził się w Olsztynie. Absolwent tamtejszych Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego (1967) i Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum (1974). Warto przypomnieć - bo takie to były czasy – że w trakcie służby wraz z innymi kolegami z roku został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej w Bartoszycach.

Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Pierwszym miejscem posługi był Malbork, gdzie w latach 1974-1976 jako wikariusz pracował w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a kolejne dwa lata spędził w parafii św. Mikołaja w Elblągu, gdzie prowadził również duszpasterstwo głuchych i niewidomych.

19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Wyświęcony 5 marca we współkatedrze św. Jakuba Apsotoła w Olsztynie przez kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, a współkonsekratorami byli abp Edmund Piszcz, arcybiskup metropolita warmiński, oraz abp Tadeusz Gocłowski, arcybiskup metropolita gdański.

8 czerwca 2014 r. powrócił w nowej roli do katedry św. Mikołaja w Elblągu. To wtedy odbył się ingres ks. Jacka Jezierskiego jako nowego biskupa diecezji elbląskiej, którą objął na mocy decyzji papieża Franciszka. Wierni zapamiętają go m.in. jako kapłana, z którego inicjatywy został zorganizowany pierwszy synod diecezji elbląskiej pod hasłem „Dojrzali w wierze i życiu”.

Pomógł odnaleźć szczątki Mikołaja Kopernika

Miłośników historii na pewno zainteresuje fakt, że ksiądz Jacek miał też swój wielki udział w odnalezieniu szczątków Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej. W 1992 r. został mianowany kanonikiem rzeczywistym Kapituły Warmińskiej we Fromborku, a w 1994 r. wybrany jej prepozytem. Z jego inicjatywy w 2004 r. rozpoczęły się prace archeologiczne, kierowane przez prof. dr. hab. Jerzego Gąssowskiego.

Znaleziono szczątki, które po przeprowadzeniu badań specjalistycznych zostały zidentyfikowane jako należące do wielkiego astronoma – przypomina elbląska kuria w notce o biskupie.

Działalność w Konferencji Episkopatu Polski

Jako biskup działa oczywiście w ramach Konferencji Episkopatu Polski, obecnie jest przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką, członkiem m.in. Rady ds. Ekumenizmu i Rady Ekonomicznej. Był członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, który przygotowywał „Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana” w Łagiewnikach w 2016 roku.
Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym Olsztynie, Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie.

Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Veritas Christi liberat” („Prawda Chrystusa wyzwala”), którą wybrał w dniu święceń dla upamiętnienia encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor". Odstąpił od zwyczaju ustanowienia herbu biskupiego.

Zna język niemiecki. Lubi poezję, zwłaszcza Czesława Miłosza i Marii Zientary-Malewskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie