MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Jacek Jezierski zastąpi arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Kim jest zastępca metropolity gdańskiego?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Sławoj Leszek Głódź przeszedł na emeryturę. Papież mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej sede vacante w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. To ksiądz, który przyłożył rękę do odnalezienia szczątków Mikołaja Kopernika.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w czwartek (13.08.2020) komunikat, w którym przekazała wiadomość ważną dla wiernych z archidiecezji gdańskiej.

Biskup Jacek Jezierski zastąpi arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia z posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Mianował administratora apostolskiego archidiecezji gdańskiej „sede vacante” w osobie biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego – poinformował Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski.

Ksiądz Jacek Jezierski to doktor teologii dogmatycznej (doktorat w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Znawca osoby oraz myśli kard. Stanisława Hozjusza, biskupa warmińskiego. 71-letni ksiądz Jacek Jezierski właśnie stamtąd pochodzi. Urodził się w Olsztynie. Absolwent tamtejszych Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego (1967) i Warmińskiego Seminarium Duchownego Hosianum (1974). Warto przypomnieć - bo takie to były czasy – że w trakcie służby wraz z innymi kolegami z roku został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej w Bartoszycach.

Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1974 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Pierwszym miejscem posługi był Malbork, gdzie w latach 1974-1976 jako wikariusz pracował w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a kolejne dwa lata spędził w parafii św. Mikołaja w Elblągu, gdzie prowadził również duszpasterstwo głuchych i niewidomych.

19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Wyświęcony 5 marca we współkatedrze św. Jakuba Apsotoła w Olsztynie przez kard. Józefa Glempa, prymasa Polski, a współkonsekratorami byli abp Edmund Piszcz, arcybiskup metropolita warmiński, oraz abp Tadeusz Gocłowski, arcybiskup metropolita gdański.

8 czerwca 2014 r. powrócił w nowej roli do katedry św. Mikołaja w Elblągu. To wtedy odbył się ingres ks. Jacka Jezierskiego jako nowego biskupa diecezji elbląskiej, którą objął na mocy decyzji papieża Franciszka. Wierni zapamiętają go m.in. jako kapłana, z którego inicjatywy został zorganizowany pierwszy synod diecezji elbląskiej pod hasłem „Dojrzali w wierze i życiu”.

Pomógł odnaleźć szczątki Mikołaja Kopernika

Miłośników historii na pewno zainteresuje fakt, że ksiądz Jacek miał też swój wielki udział w odnalezieniu szczątków Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej. W 1992 r. został mianowany kanonikiem rzeczywistym Kapituły Warmińskiej we Fromborku, a w 1994 r. wybrany jej prepozytem. Z jego inicjatywy w 2004 r. rozpoczęły się prace archeologiczne, kierowane przez prof. dr. hab. Jerzego Gąssowskiego.

Znaleziono szczątki, które po przeprowadzeniu badań specjalistycznych zostały zidentyfikowane jako należące do wielkiego astronoma – przypomina elbląska kuria w notce o biskupie.

Działalność w Konferencji Episkopatu Polski

Jako biskup działa oczywiście w ramach Konferencji Episkopatu Polski, obecnie jest przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką, członkiem m.in. Rady ds. Ekumenizmu i Rady Ekonomicznej. Był członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, który przygotowywał „Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana” w Łagiewnikach w 2016 roku.
Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym Olsztynie, Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie.

Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Veritas Christi liberat” („Prawda Chrystusa wyzwala”), którą wybrał w dniu święceń dla upamiętnienia encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor". Odstąpił od zwyczaju ustanowienia herbu biskupiego.

Zna język niemiecki. Lubi poezję, zwłaszcza Czesława Miłosza i Marii Zientary-Malewskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki