Biathlon. Czas na światowy czempionat w Novym Mescie na Morave. Startują Biało-Czerwoni. Na początek sztafeta mieszana

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Czas na walkę o medale na biathlonowych mistrzostwach świata
Czas na walkę o medale na biathlonowych mistrzostwach świata Nur Photo/East News
W środę od sztafety mieszanej rozpoczną się w Novym Mescie na Morave mistrzostwa świata w biathlonie. Tytułu w tej konkurencji broni reprezentacja Norwegii pasując się przed Włochami oraz Francją. Trenerzy Rafał Lepel i Tobias Torgersen powołali na te zawody dziesięcioro Polaków. Ostatni medal dla Polski wywalczyła Weronika Nowakowska. Dziewięć lat temu zdobyła dwa krążki. Zmagania w Czechach potrwają do 18 lutego. Zobacz gdzie i o której.

Dobry początek sezonu połączony z bladymi występami

Polki sezon Pucharu Świata rozpoczęły z przytupem: w pierwszych indywidualnych zawodach sezonu, w listopadzie w szwedzkim Oestersund, Anna Mąka zajęła dziewiąte, a Joanna Jakieła - 11. miejsce w biegu na 15 km. To dotychczas najlepszy wynik obu podopiecznych Norwega Torgersena w elitarnym cyklu.

– Pierwszy wynik był spektakularny, ale od razu uspokajałem, że to nie jest nowa codzienność. To był taki przypadek, kiedy dwóm biathlonistkom udało się poskładać kompletne występy: miały dobrze przygotowane narty, odpowiednią dyspozycję fizyczną i celność na strzelnicy. To pokazało maksymalny potencjał tego zespołu. Od tego czasu już nikomu tak dobrze nie poszło, ale każda z zawodniczek poprawiła swoje najlepsze wyniki praktycznie w każdej z konkurencji, a to nam daje powody do zadowolenia

–powiedział Torgersen, który w 2001 roku został brązowym medalistą mistrzostw świata juniorów w sztafecie.

W ostatniej rundzie PŚ przed mistrzostwami świata, w Anterselvie, z dobrej strony pokazała się Natalia Sidorowicz - zajęła najwyższą w karierze 22. pozycję w skróconym biegu indywidualnym.

– To było zaskoczenie, ale dla mnie - nie aż tak wielkie, bo ja znam jej możliwości

– ocenił norweski szkoleniowiec.

Skład kobiecej kadry uzupełniają Daria Gembicka oraz Kamila Cichoń, którym jeszcze nie udało się zdobyć żadnych punktów w Pucharze Świata.

Norweg powtórzy niewiarygodny wyczyn sprzed roku

W zawodach mężczyzn wystartować mogą z kolei: Kacper Guńka, Jan Guńka, Andrzej Nędza-Kubiniec, Marcin Zawół i Konrad Badacz. Badacz oraz Jan Guńka mogą mówić o małych sukcesach w trwającym sezonie, bo po razie uplasowali się w czołowej "40" zawodów PŚ i zdobyli pierwsze w karierze punkty do klasyfikacji generalnej.

Trudno wskazać kandydatów do największej liczby medali w Czechach, bo nie ma takich dominatorów, jakim w ostatnich latach był Johannes Thingnes Boe. Norweg, który przed rokiem w MŚ w Oberhofie zdobył siedem medali w siedmiu startach (pięć złotych i po jednym srebrnym i brązowym), wprawdzie i obecnie jest liderem cyklu, ale jego przewaga jest na razie stosunkowo niewielka.

,,Dobre wyniki mogą osiągnąć Szwedki''

Wśród kobiet w dobrej formie w tym sezonie jest m.in... Norweżka Ingrid Landmark Tandrevold, która minimalnie wyprzedza w klasyfikacji PŚ Francuzkę Justine Braisaz-Bouchet i Włoszkę Lisę Vittozzi.

– W biathlonie trudno jest cokolwiek przewidywać, ale spodziewam się, że dobre wyniki mogą osiągnąć Szwedki. Na razie są dość sfrustrowane swoimi wynikami w tym sezonie. Wśród mężczyzn to chyba tylko kwestia, który Norweg zwycięży(...)Oczywiście, cieszy mnie, że moi rodacy radzą sobie tak dobrze, ale ciekawiej dla tego sportu byłoby, gdyby w walkę o czołówkę zaangażowane były też inne narody

– uważa Torgersen.

W 2013 roku Polki wywalczyły w Novym Mescie dwa medale: Krystyna Pałka (ob. Guzik) zdobyła srebro w biegu na dochodzenie na 10 km, a Monika Hojnisz-Staręga - brąz w biegu ze startu wspólnego na 12,5 km. Pierwsza z nich zakończyła już karierę, druga ją zawiesiła po sezonie olimpijskim 2021/22, a pod koniec ubiegłego roku ogłosiła, że jest w ciąży.

Po sztafecie mieszanej w środę nastąpi dzień przerwy, a na kolejne dni planowane są sprinty i biegi na dochodzenie. Zawody, które nie licząc się do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, zakończą się 18 lutego.

Cały światowy czempionat można obejrzeć w TVP Sport i aplikacji mobilnej sport.tvp.pl. Dziś sztafeta mieszana o godz. 17.15.