MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie taniej na parkingu pod Parkiem Centralnym? Szykują się ułatwienia dla mieszkańców

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Zmiany będą korzystne dla mieszkańców.
Zmiany będą korzystne dla mieszkańców. Łukasz Kamasz
Parking pod Parkiem Centralnym w Gdyni być może doczeka się większej frekwencji. Pomóc temu mają zmiany, które zaproponowali radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy. Te zostaną przedstawione na najbliższej sesji rady miasta. Co zawierają?

Ma być taniej na parkingu pod Parkiem Centralnym

Już podczas najbliższej sesji Rady Miasta Gdyni, która przypomnijmy, odbędzie się 26 czerwca, radni miasta będą głosować zmiany w regulaminie parkingu pod Parkiem Centralnym, które przewidują m.in. obniżenie stawki opłaty jednorazowej oraz wprowadzenie nowego typu abonamentu, pozwalającego na parkowanie w godzinach 17.00 - 9.00 posiadaczom abonamentu mieszkańca Strefy Płatnego Parkowania i Śródmiejskiej SPP, mieszkających w promieniu 300 metrów od wejść do parkingu podziemnego.

- Od dawna zapowiadaliśmy, że podejmiemy działania mające na celu zapełnienie parkingu - mówi Mariusz Bzdęga, radny miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy. - Chcemy, aby inwestycja, na którą podatnicy wydali ponad 30 mln złotych, służyła mieszkańcom. Dziś średnie zapełnienie parkingu to zaledwie kilkadziesiąt pojazdów na dobę. Nasz projekt ma na celu skłonić kierowców parkujących na sąsiadujących z parkingiem ulicach, by zdecydowali się pozostawić swój pojazd pod ziemią. Uznaliśmy, że najprostszym sposobem na to będzie obniżenie stawek za parkowanie do poziomu bezkonkurencyjnego wobec tych obowiązujących w strefie płatnego parkowania.

Według jego propozycji, za pierwszą godzinę postoju będzie trzeba zapłacić 1 zł, a za każde kolejne 15 minut - dodatkowe 1 zł.

Obecne stawki prezentują się w następujący sposób: pierwsze pół godziny - 1 zł, drugie pół godziny 3,5 zł, druga godzina postoju - 1 zł za każde rozpoczęte 12 minut postoju, trzecia godzina postoju - 1,5 zł za każde rozpoczęte 12 minut postoju, każda kolejna godzina postoju - 1 zł za każde rozpoczęte 12 minut postoju.

- W kampanii dużo rozmawiałem z mieszkańcami Wzgórza, którzy narzekali na brak miejsc postojowych szczególnie w godzinach popołudniowych, gdy wracają z pracy - podkreśla Łukasz Piesiewicz, radny miasta Gdyni z klubu Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy. - Pomysł, by umożliwić im pozostawianie pojazdu na noc na parkingu podziemnym pozwoli na odciążenie ulic Wzgórza, ale też części Śródmieścia z parkowania. Jest to też realizacja obietnicy wyborczej, jaką składałem mieszkańcom. W godzinach nocnych parking stoi całkowicie pusty, więc z tej strony propozycja jest w pełni neutralna finansowo dla miasta. Można dyskutować, dlaczego nie 400 czy 500 metrów, jednak szukając rozwiązania najbardziej sprawiedliwego, odwołałem się do obowiązujących przepisów, znajdujących się w uchwale parkingowej.

Otwarty wraz ze startem Parku Centralnego w Gdyni podziemny parking wciąż nie zapełnia się samochodami. Od 4 września 2023 do 30 kwietnia 2024 roku odnotowano średnio 82 wjazdy pojazdów na parking na dobę generując przychód w wysokości 619 zł dziennie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Urząd Miasta, w marcu parking wygenerował przychód z opłat godzinowych na poziomie ponad 19 tysięcy złotych, w kwietniu - ponad 30 tysięcy złotych. W budżecie na 2024 r. wpływy z parkingu miały wynieść 2,5 mln złotych, czyli średnio 208 tysięcy miesięcznie.

O tym, czy zmiany wejdą w życie przekonamy się 26 czerwca. Klub radnych Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy nie posiada większości w Radzie Miasta Gdyni, dlatego też ten projekt uchwały będą musieli poprzeć również radni innych opcji, w liczbie co najmniej dwóch.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki