Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie remont opaski brzegowej na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przetarg na remont ma zostać ogłoszony w lutym.
Przetarg na remont ma zostać ogłoszony w lutym. Tomasz Bołt
Urząd Morski w Gdyni zaplanował na obecny rok jedną z najciekawszych inwestycji tuż przy brzegu morskim w Gdyni. Chodzi o wyremontowanie opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego. W lutym ma zostać ogłoszony przetarg na to zadanie.

Opaska brzegowa na Bulwarze Nadmorskim do remontu

Jedna z wizytówek Gdyni przejdzie w tym roku gruntowny remont. Od strony morza swoje prace prowadzić będzie Urząd Morski w Gdyni, renowacje przejdzie odcinek morski Bulwaru Nadmorskiego o długości ponad 1100 metrów.

- Urząd Morski w Gdyni, jak co roku ma zaplanowane do zrealizowania inwestycje w zakresie ochrony brzegów morskich, jedną z takich inwestycji będzie remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego - podkreśla Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. - Zostanie wyremontowana jego część morska, tam, gdzie znajduje się narzut kamienny, odbijacz fal i wszystko to, co mamy od muru w stronę wody. Remont zostanie przeprowadzony na odcinku od plaży Śródmieście do tzw. małego molo. To odcinek o długości ponad 1100 metrów.

Przewidywany czas realizacji tej inwestycji wynosi dwanaście miesięcy, od dnia podpisania umowy z wykonawcą. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja przetargowa. Samo ogłoszenie przetargu Urząd Morski w Gdyni planuje w lutym.

- Będziemy mieli tutaj wyłączenia, od 1 maja do 30 września wykonawca nie będzie mógł prowadzić w tym miejscu prac - podkreśla Magdalena Kierzkowska. - Remont opaski brzegowej wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni jest potrzebny ze względu na jej uszkodzenia, które wywołane są wieloletnim działaniem morza, niskimi temperaturami oraz mrozami. Są to m.in. uszkodzenia dylatacji, ubytki betonu, narzutu kamiennego. Planowane jest również do wykonania zabezpieczenie całej konstrukcji powłoką chroniącą ją przed korozją. Zwiększy to na pewno trwałość oraz poprawi estetykę całej konstrukcji. Remont prowadzony będzie poza szczytem turystycznym. Mamy świadomość, że Bulwar Nadmorski w Gdyni jest atrakcją całoroczną, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców, w związku z tym w trakcie prac ciąg komunikacyjny wzdłuż budowli będzie drożny.

Jednak, żeby te prace były możliwe do zrealizowania wykonawca okresowo będzie musiał zastosować zawężenia dostępności ciągu pieszego. Szerokość Bulwaru to 8 metrów, ciąg zawężony zostanie do 4 m. Remont nie będzie miał natomiast wpływu na dostępność i użytkowanie ciągu rowerowego i biegowego, które są zlokalizowane od strony klifu.

Czym jest opaska brzegowa?

Opaska brzegowa jest rodzajem budowli stosowanej w hydrotechnice, której funkcją jest umocnienie i zabezpieczenie przed erozją istniejącego brzegu cieku lub zbiornika wodnego. Opaski brzegowe stosowane są zarówno jako śródlądowe budowle hydrotechniczne jak i jako budowle morskie, służące technicznemu zabezpieczeniu brzegu. Opaska brzegowa jest konstrukcją budowlaną, która jednym bokiem przylega do akwenu (wody), a przeciwległym bokiem do istniejącego brzegu.

Gdyński Bulwar Nadmorski ulubionym miejscem pokoleń spacerowiczów

Historia Bulwaru Nadmorskiego im. F. Nowowiejskiego sięga lat międzywojennych. W latach 20. ubiegłego wieku dla wygody spacerowiczów zbudowano wzdłuż nabrzeża piaszczystą ścieżkę na małym nasypie. Lata 30. i roboty publiczne dały początek promenadzie w dzisiejszym kształcie. Zatrudnieni do prac bezrobotni wzmocnili stok Kamiennej Góry, posadzili drzewa i zbudowali schody. W połowie lat 30. powstała pierwsza opaska betonowa, wysoka na 80 cm. Między nią a zboczem Kamiennej Góry ciągnęła się żwirowa ścieżka, szeroka na kilka metrów. Betonowe umocnienie przetrwało wojnę, ale pokonał je sztorm w 1949 r. W 1958 r. w Gdyni powstał Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego. Dzięki niemu bulwar zbudowano w ciągu 11 lat. Oddano go do użytku w czerwcu 1969 r., podczas obchodów Dni Morza.

W obecnej formie Bulwar ma początek przy plaży w Śródmieściu na wysokości gdyńskich rybek - rzeźby autorstwa Adama Smolany - będących symbolem Gdyni i rozciąga się na długości ponad 1,5 km pomiędzy linią brzegową Zatoki Gdańskiej a wzgórzem Kamiennej Góry i Kępą Redłowską, mając swój koniec przy plaży w Redłowie. Przy Bulwarze znajduje się również pomnik „Tym, co odeszli na wieczną wachtę”, upamiętniający ofiary katastrof morskich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki