Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Po ok. 70 latach do prezbiterium powrócił bezcenny zabytek – pulpit na kancjonały. Prezentacja 26.09.2020

OPRAC.:
Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Po ok. 70 latach do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku powrócił bezcenny zabytek
Po ok. 70 latach do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku powrócił bezcenny zabytek P.Koniarek OP
Do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku po prawie 70 latach powrócił bezcenny zabytek. To pulpit na kancjonały z 1764 r., symbol RP w przedwojennym Gdańsku. Niezwykły obiekt, po wojnie schowany za ołtarz główny, został odnowiony i już wkrótce będzie go można zobaczyć. Prezentacja zabytkowego pulpitu na kancjonały odbędzie się 26.09.2020 r. po mszy św. za Ojczyznę.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku. Po ok. 70 latach do prezbiterium powrócił bezcenny zabytek

Zabytkowy pulpit na kancjonały po ok. 70 latach powrócił do prezbiterium Bazyliki św. Mikołaja. W 1764 r. w Gdańsku wykonał go Ernest Koch z okazji elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego na króla Polski. Pamiątka elekcyjna przedstawia orła stanisławowskiego w koronie trzymającego w szponach herb Gdańska.

O. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku, poinformował, że pulpit, początkowo umieszczony w prezbiterium kościoła św. Mikołaja, przed II wojną światową przeniesiono pod ołtarz główny.

– W przedwojennym Gdańsku był symbolem Rzeczypospolitej ozdabianym przez Polaków kwiatami. Po 1945 r. dominikanie schowali zabytek za ołtarz główny ze względu na monumentalne przedstawienie stanisławowskiego orła w koronie, przez ostatnie lata był przechowywany w kilku elementach w krypcie i w zakrystii – powiedział o. Michał Osek, przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku.

Podkreślił, że uwagę zwracają jakość wykonania odlewu w kształcie orła oraz niespotykana marmoryzacja miedzianej blachy, która zdobi trzon pulpitu. 

Dominikanie zamierzają wpisać bezcenny obiekt do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Patronem scalenia zabytku i jego ponownej ekspozycji jest prof. Andrzej Januszajtis.

W kościele św. Mikołaja w Gdańsku 26 września o godz. 12:00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej, w zakonnym prezbiterium nastąpi pierwsza prezentacja zabytku.

Prace konserwatorskie pulpitu wykonał interdyscyplinarny zespół pod kierunkiem Kamili Ślefarskiej. Trwały 9 miesięcy i zostały sfinansowane dzięki dotacji GIWK-u.

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta!

Bazylika św. Mikołaja w Gdańsku otwarta! 8.08.2020 r. Parafi...

iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie