Bazuna 2019 w Sulęczynie. Niezwykła impreza dla wszystkich pokoleń [zdjęcia, wideo]

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
Bazuna 2019 w Sulęczynie. Maciej Krajewski
Trzy dni niesamowitej atmosfery przy muzyce, jakiej nie słyszy się na co dzień - tak by można w skrócie opisać tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej „Bazuna”, który trwał od piątku do niedzieli w Sulęczynie. W ramach wydarzenia upamiętniono również zmarłych w tym roku prezydenta Pawła Adamowicza oraz prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej.

Imprezę w piątek 28 czerwca otworzył koncert powitalny w klimatach harcerskich, z kolei od drugiego dnia zaczął się już główny element Przeglądu - część konkursowa, w której wyłaniano piosenki najbardziej zasługujące na rozpowszechnienie. Dalej przybyli mogli m. in. włączyć się w zabawę z rajdowymi przebojami sprzed lat w Karczmie na Stromej, gdzie występujący zapewniali linię melodyczną, a tekst śpiewała sama publiczność.

Szczególne wydarzenie miało z kolei miejsce tuż przed sobotnim Nocnym Maratonem. Z racji tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, a także aby uczcić zmarłego w kwietniu prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej, specjalny, dwudziestominutowy koncert zagrał Łukasz Nowak. Artysta wprowadził atmosferę zadumy, ale i podziękowania swymi wykonaniami utworów „Jeszcze nie czas” i „Jesienne wino”.

Głos na scenie zabrał też m. in. przedstawiciel PG - dr hab. inż. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki.

- Jak zaczynałem studia to „Bazuna” już istniała i tak zawsze kojarzyła mi się z Politechniką. Co roku jest pod patronatem rektora - opowiadał prorektor Dzida. - Wierzę, że ta „Bazuna” dalej będzie istniała, bo jest bardzo duże zapotrzebowanie na to. Ale bardzo mnie cieszy, jak widzę, że studenci się właśnie angażują w to. Bo jeszcze parę lat temu mało studentów było w to zaangażowanych, a teraz widzimy, że nasz klub przy Politechnice Gdańskiej włączył się bardzo mocno w organizację. Ja Państwu życzę wszystkiego najlepszego no i czekamy na 50. „Bazunę”, która już za parę lat będzie.

Czytaj także

Dobrej zabawy życzył wszystkim także obecny na sobotniej imprezie Bernard Grucza, wójt gminy Sulęczyno.

Granie do białego rana

Po powitaniach i koncercie upamiętniającym prezydenta Adamowicza oraz prof. Namieśnika przyszedł czas na Nocny Maraton. Zebrani przy sulęczyńskim GOK-u mieli okazje posłuchać takich zespołów, jak: Zagrali i Poszli, Labolare, Słodki Całus od Buby, Mechanicy Shanty, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, a także Caryna oraz Supertrio: Krzysztof Jurkiewicz, Łukasz Nowak i Łukasz Majewski.

Z racji, iż był to pierwszy raz od sierpnia 2017 roku, kiedy to „Bazuna” zawitała do Sulęczyna, organizatorzy postanowili podziękować druhowi Andrzejowi Rodzie, Komendantowi Gminnemu ZOSP RP, a także wszystkim strażakom-ochotnikom, którzy po nawałnicy, jaka spustoszyła Kaszuby prawie dwa lata temu, pomagali gdzie tylko się dało.

Ostatni dzień „Bazuny” należał już w dużej mierze do laureatów sobotniego konkursu. Kolejny Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej odbędzie się w Sierakowicach, w amfiteatrze Szerokowidze, w dniach 26-28 czerwca.

47 lat z muzyką

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno - Artystyczne BAZUNA, Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY - inicjator i pierwszy organizator „Bazuny”. Współorganizatorem tegorocznego Przeglądu był też Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Werdykt jury

Jury 47. Przeglądu Bazuna 2019 w składzie: Małgorzata Miotke, Marzena Nowakowska, Krystyna Lisiecka, Maciej Rzeźnikowski, Jarosław Tomaszewski, Łukasz Nowak, Michał Miotke, Łukasz Majewski, Tomasz Salej, Mariusz Procyk, zasiadając na wysokim poziomie podniebnej sali GOK kolektywnie wybrało Złotą Dwudziestkę piosenek-laureatek. Wykonawcy i tytuły podani w kolejności występowania:

Jack Sparrow – Mary Jane
Iga'cki Band – Morze gór
Dlaczego Nie – Znów zatrzymał mnie czas
Roman Tkaczyk – Wielkie podróże niech trwają dłużej i Chcę wracać tam
Z Tylu Chmur – Od niechcenia
Marta Kania – O świcie i Ostatni rejs
4razywroku – Chodźmy do lasu i Proszę
Projekt Kobieta – Gliniany dzbanek i Bieg
Gabi Gunia – Na ulicy Mickiewicza i A jeśli
Karolina Zygner i Przemysław Maćkowiak – Odnajdziemy siebie
Żywioły Art – Nieś mnie muzyko
Bez Zgrzytu – Bieszczadzki hymn
Jan Wietrzycki – Opowieści
Rabarbar Band – Lewitacja
Magdalena Mrówczyńska – Idź
Biesiad & Schultz – Requiem dla Stasia Żeglarza.

Rajdową Piosenką Roku 2019 został utwór „Ballada o plecaku wędrowniczku” sł. i muz. Piotr Rzeczkowski, wyk. Żywioły Art, zaś tytuł najlepszego wykonawcy Przeglądu uzyskał Gabi Gunia.

Nagroda specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich - Roman Tkaczyk, w duecie z basistą Krzysztofem Magnuskim.
Nagroda specjalna im. Józka Kanieckiego - Gabi Gunia
Nagroda specjalna „Kraina Serdeczności Staszka Wawrykiewicza” - 4razywroku
Nagroda specjalna Latający Dywan - Projekt Kobieta
Nagroda Klubu FIFY za piosenkę o tematyce turystycznej - Z Tylu Chmur, piosenka „W naszych górach”.
Nagroda Fundacji Sopockie Korzenie za wyraz rockowy - Grupa Cezara
Nagroda za piosenki o tematyce morskiej - Pani Kapitan Marta Kania (tematyki tej dotyczy także przyznana Marcie nagroda „Wiatr i Sól”.
Nagroda za uskrzydlone wątki: Projekt Kobieta za piosenkę „Bieg” oraz Roman Tkaczyk za utwór „Wielkie podróże niech trwają dłużej”
Nagroda Publiczności - zespół Jack Sparrow.

Wyróżnienia: - skrzypaczka Iga Wójcikiewicz i wokalistka Karolina Zygner - Joanna Sikorska z zespołu Dlaczego Nie - występ multiinstrumentalny - zespół Liminis za zespołowe brzmienie harcerskiej piosenki - duet Roman Tkaczyk i Krzysztof Magnuski za zgrane zespołowe brzmienie, - Jan Wietrzycki za indywidualny styl, właściwy śpiewającym poetom – bardom

Nominacje na festiwale i przeglądy: 33. Bakcynalia - Żywioły-art; Nocnik 2019 - Iga'cki Band i Roman Tkaczyk; 55. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie - Gabi Gunia; Strojne w Biel w roku 2020 - Jan Wietrzycki; 52. Giełda w Szklarskiej Porębie - Żywioły-Art

Czytaj także

„Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem uczestników - z dawnych i najbliższych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku. Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie - plenerowo w różnych miejscach Pomorza. Przegląd ma charakter ogólnopolski, a udział w nim biorą wykonawcy z całego kraju.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie