Bakterie coli w uzdrowisku

  Bakterie coli w uzdrowisku

  Tomasz Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wielka skucha uzdrowiska z centrum w Dąbkach, gdzie w jeziorze Bukowo Morskie sławieński sanepid wykrył bakterie coli. - Zanieczyszczenie bakterią coli jest bardzo znaczne - tak je charakteryzuje Kazimierz Frankenstein, szef Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sławnie. - Dlatego w miniony wtorek wydaliśmy zakaz kąpieli w jeziorze, który obowiązuje do odwołania.
  Co się stanie, jeżeli turyści zignorują surowy nakaz? - Kąpiel może narazić na choroby skóry i układu pokarmowego - stwierdza Frankenstein.

  Sanepid nie znalazł truciciela, który jest odpowiedzialny za skuchę w środku sezonu turystycznego. Cień podejrzenia padł na oczyszczalnię ścieków działającą w Dąbkach.

  - Nikt nas nie zawiadomił o tym, że w jeziorze jest groźna bakteria - usłyszeliśmy od Marii Sawickiej z zarządu oczyszczalni, którą wybudowały ośrodki wczasowe.
  - Nie kryjemy, że oczyszczalnia jest przestarzała i mamy kłopoty z odebraniem ogromnej ilości ścieków, jaka jest produkowana. Ale to nie nasza wina, bo wybudowaliśmy ją z własnych środków i przez ostatnie 20 lat nikt nam nie dołożył do niej ani złotówki na modernizację. Proszę sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy zaprzestali odbierania ścieków? Doszłoby do katastrofy ekologicznej!

  Aktualnie władze gm. Darłowo chcą wybudować nowoczesną oczyszczalnię w Rusku, ale inwestycja ma zostać zakończona w 2010 roku. Więc - według Sawickiej - spółka dotychczas funkcjonująca musi działać.

  - Czy to my odpowiadamy za bakterie coli? - pyta Sawicka. - Nikt czegoś takiego nie stwierdził.
  Pojawieniem się bakterii jest oburzona Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, prezes stowarzyszenia Uzdrowisko Dąbki. - Postawiliśmy na nogi wszelkie instytucje i liczymy, że truciciel zostanie szybko wykryty. Trzeba go surowo ukarać za bakterie. Łącznie ze skierowaniem sprawy do sądu.

  - Bakteria to nie jest dobra reklama dla naszego terenu - uważa Franciszek Kupracz, wójt gminy Darłowo. - Mam nadzieję, że cyrkulacja wody w jeziorze, po ostatnich gwałtownych wiatrach, się poprawi i sytuacja w ten sposób zostanie unormowana.

  Bo - według szefa sanepidu - tylko tyle można zrobić. Czyli czekać...
  - Trudno, aby próbować w jeziorze walczyć z bakterią coli środkami chemicznymi - stwierdza Frankenstein. - Pozostaje nam monitorowanie sytuacji, co nasi pracownicy czynią na bieżąco.

  Nie zmienia to faktu, że miejscowości uzdrowiskowej bakteria splendoru nie przynosi, a wręcz można mówić o wstydzie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bakteria

  dusia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 21

  Problem nie jest nowy. Powtarza się on od co najmniej trzech lat.Plamy ścieków pojawiają się w okolicy oczyszczalni ścieków, co oczywiście nie jest żadnym dowodem winy oczyszczalni.Raczej...rozwiń całość

  Problem nie jest nowy. Powtarza się on od co najmniej trzech lat.Plamy ścieków pojawiają się w okolicy oczyszczalni ścieków, co oczywiście nie jest żadnym dowodem winy oczyszczalni.Raczej podejrzewałabym (oszczędnych) kierowców wozów asenizacyjnych.Plamy pojawiają się
  zazwyczaj w niedzielę.
  Od lat przyjeżdżam do Dąbek z całą rodziną,która pływa na windsurfingu i chyba jesteśmy tu ostatni raz.Jest drogo , brudno i jeszcze od paru lat śmierdząco.
  Za te same pieniądze, które zostawiamy w Dąbkach może z powodzeniem wykupić wczasy np na Rodos, gdzie mamy zapewnioną pogodę i czystą wodę.
  Pozdrawiam władze gminy, które kiepsko dbają o uzdrowisko.
  Ciekawe co władze innych uzdrowisk myślą na ten temat?
  A może mają podobne problemy?
  Dusiazwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo