Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badacz dziejów kościerskiej ziemi

Maciej Wajer
Dr Jerzy Knyba, historyk, społecznik, znawca kościerskiego regionu został honorowym obywatelem miasta w 2010 roku.

Jerzy Knyba nie był rodowitym kościerzynianinem. Urodził się przed wojną, dokładnie w 1932 roku w Królewskiej Nowej Wsi położonej niedaleko Wąbrzeźna. Swoje dzieciństwo, które przypadło m.in. na lata II wojny światowej spędził w puckim regionie.

Po zakończeniu wojny rozpoczął naukę w puckim gimnazjum, a następnie liceum. Po zdaniu matury rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale historyczno-filozoficznym. Jego praca magisterska, która dotyczyła dziejów Gdańska w XVI wieku, została wyróżniona. W roku 1997 obronił tytuł doktora, a tematem jego rozprawy doktorskiej było budownictwo ludowe na Kaszubach od XVIII do Xx wieku.

Z Kościerzyną związał się w połowie lat 50. XX wieku. Wówczas rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym, gdzie wykładał łacinę oraz historię. We wspomnianej placówce pełnił również funkcję wicedyrektora, a także przez 12 lat dyrektora. Od samego początku łączył pracę zawodową z działalnością na rzecz społeczności Kościerzyny. Przez 27 lat był radnym kościerskich instytucji samorządowych. W latach 1981- 1988 pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej. Dzięki jego inicjatywom i zaangażowaniu miasto i powiat wzbogaciły się o wiele nowych instytucji. Realizując swoje historyczne i społecznikowskie pasje, zainicjował wiele działań, spośród których na szczególne podkreślenie zasługują: rozbudowa skansenu etnograficznego we Wdzydzach i powstanie tam Muzeum Etnograficznego, utworzenie Szkolnej Izby Regionalne oraz Izby Pamięci Narodowej w budynku liceum, organizacja stałej ekspozycji muzealnej Dzieje Kościerzyny i Ziemi Kościerskiej w Kościerskim Domu Kultury.

Zwieńczeniem jego społecznej i historycznej działalności było doprowadzenie do powstania Muzeum Ziemi Kościerskiej. Warto też wspomnieć, że cześć swojego życia poświęcił również pisaniu Kroniki Kościerzyny obejmującej dzieje za okresu od 1945 do 1994 roku. Jego działalność została doceniona nie tylko przez społeczeństwo Kościerzyny, ale również przez różne instytucje państwowe. Jerzy Knyba otrzymał między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal Stolema.

Rada Miasta Kościerzyny doceniając jego wybitne zasługi, w sierpniu 2010 roku zdecydowała się nadać dr Jerzemu Knybie najwyższe wyróżnienie przyznawane przez ten organ, czyli tytuł Honorowego Obywatela Kościerzyny. Po tej decyzji nie krył swojego wzruszenia.

- Nigdy nie myślałem, że spotka mnie taki zaszczyt - stwierdził dr Knyba. - Wszystko, czego dokonałem, starałem się robić dla mojego ukochanego miasta i małej ojczyzny, jaką są Kaszuby.

Niestety, dr Jerzy Knyba zmarł w październiku 2010 roku, krótko przed uroczystą sesją Rady Miasta, w czasie której miał otrzymać insygnia Honorowego Obywatela Kościerzyny. Odebrała je, już po jego śmierci, małżonka.

- To wielki zaszczyt, że dzisiaj możemy naszego profesora przywitać w gronie honorowych obywateli - mówił w czasie uroczystej sesji burmistrz Kościerzyny Marcin Modrzejewski. - Ten tytuł stanowi uhonorowanie jego pięćdziesięcioletniej działalności dla naszego miasta. Przez większą część swojego życia pan profesor dokumentował historię naszego miasta, a dzisiaj stał się jej częścią. Jestem pewny, że pan Jerzy Knyba jest dzisiaj z nami. Jest obecny nie tylko w naszej pamięci, ale przede wszystkim w naszych sercach.

Warto też dodać, że Jerzy Knyba został patronem Muzeum Ziemi Kościerskiej. Uroczystości związane z nadaniem placówce jego imienia odbyły się w kwietniu 2012 roku. Przy wejściu do muzeum odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą wybitnemu kościerzynianinowi. Kolejna część obchodów odbyła się w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego. W holu obiektu otwarto wystawę poświęconą dr Jerzemu Knybie. Następnie wyświetlono projekcję filmu o patronie Muzeum Ziemi Kościerskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki