Arka wygrała derby z Lechią

Szymon Szadurski
Rugbiści gdyńskiej Arki udanie zrewanżowali się Lechii Gdańsk za porażkę w niedawnym, derbowym meczu między tymi ekipami. W niedzielę na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni w półfinale Pucharu Polski górą były miejscowe "Buldogi", wygrywając 17:3 (14:3).

Lechia przegrała pierwszy raz w tym sezonie, co więcej, żółto-niebiescy dzięki żelaznej postawie w obronie nie pozwolili jej uzyskać nawet jednego przyłożenia. Honorowe punkty dla gdańszczan zdobył Jurij Buchajło kopem z rzutu karnego w pierwszej części gry. Arka po wygranej z Lechią w finale Pucharu Polski zmierzy się na wiosnę z Budowlanymi Łódź. Termin i miejsce spotkanie dopiero wyznaczy Polski Związek Rugby.
Kibice, którzy wczoraj licznie wybrali sie na Narodowy Stadion Rugby i żywiołowo dopingowali oba trójmiejskie zespoły, na pewno się nie zawiedli, bowiem derby okazały się dobrym, zaciętym widowiskiem. Już w pierwszych minutach z karnych i drop-goli punkty próbowali zdobywać Dawid Banaszek i Buchajło, sztuka ta udała się w końcu temu pierwszemu w 11 min. W 20 min. kibice zobaczyli pierwsze, i jak się potem okazało, jedyne przyłożenie spotkania. Gdynianie bardzo dobrze rozegrali piłkę ręką, "jajo" powędrowało na prawe skrzydło do Mariusza Motyla, który bez problemów wbił się w pole punktowe Lechii. Do zakończenia tej częsci gry zanotowano jeszcze dwa celne kopy z karnych, autorstwa Buchajły i Banaszka. W drugiej połowie mecz zrobił się niestety brzydszy, było dużo przerw i kontuzji, doszło także do bójki, na skutek której sędzia Tomasz Jarowicz wyrzucił z placu gry Pawła Nowaka i Dariusza Wantocha-Rekowskiego. Arka ustaliła wynik w samej końcówce, karnego z najbliższej odległości na 3 punkty zamienił Banaszek.
- Puchar jest nasz, puchar do nas należy! - śpiewali chóralnie kibice żółto-niebieskich, opuszczając stadion.

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 17:3 (14:3)
Punkty: Banaszek 12 i Motyl 5 dla Arki, Buchajło 3 dla Lechii.
Arka: Ruszkiewicz, Wojaczek, Kwiatkowski - Skindel (41 Andrzejczuk), Nowak - Głuszek (57 Madajewski), Kałduński (79 Zdunek), Dąbrowski - Szostek (77 Zembroń) - Banaszek - Motyl, Kvernadze, Garkawyj, Gajewski (72 Plichta), Tsiklauri.
Lechia: Witoszyński, Janiec (44 Klusek), Kaszuba (29 Zieliński) - Odoliński(64 Wójcik), Wantoch-Rekowski - Hedesz (80 Śliwiński), Płonka, Wojcieszak - Lenartowicz - Buchajło - Piszczek, Buczek (41 Kuźmiński), Kwiatkowski, Narwojsz, Jurkowski.