Archeolog przepadł z zabytkami

  Archeolog przepadł z zabytkami

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdzie się podziały zabytki z wykopalisk na placu Garncarskim w Bytowie? Władze miasta niewiele dotąd zrobiły, by dowiedzieć się, co się stało z cennymi rzeczami wykopanymi w latach 2001 - 2002.
  Wykopaliska prowadził dr Piotr Chachlikowski z Poznania. Do dziś nie przedstawił nawet opracowania, które zgodnie z umową powinno być gotowe już w 2003 roku. Władze Bytowa zapłaciły za wykopaliska ponad 70 tysięcy złotych. I nic.

  Dopiero po nagłośnieniu sprawy w 2006 roku Chachlikowski przekazał część zabytków, m.in. monety i bursztynowy różaniec. Stało się to po zapowiedziach skierowania sprawy do prokuratury. Ustalono wtedy kolejny "ostateczny" termin rozliczenia się z badań na 31 marca 2007 roku.

  - Na tym różańcu nam najbardziej zależało, ale sprawa się nie zakończyła. Czekamy na przekazanie dokumentacji z zakończenia badań, ale pan Chachlikowski od tego czasu zawsze zbywa nas pismami, że z różnych powodów nie jest w stanie dotrzymać nałożonego terminu - mówi Leszek Neubauer, architekt miejski z Bytowa.

  Jest czerwiec 2008 roku i władze miasta mają już podobno dość czekania.
  - Trzeba będzie się zastanowić nad złożeniem zawiadomienia do prokuratury - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Może to znowu zmobilizuje niesumiennego archeologa? - zastanawia się po chwili.
  O tej sprawie nie przy- padkiem zrobiło się znowu głośno właśnie teraz.

  Stowarzyszenie Pomorskie Dziedzictwo z Bytowa chce tworzyć szlak "Kurhany znane i oczekiwane" Przekonuje do tego pomysłu władze wszystkich gmin powiatu bytowskiego. W przedsięwzięciu mają pomagać archeolodzy, ale zaufanie do nich zostało mocno nadszarpnięte.

  - W naszym projekcie badania archeologiczne będą prowadzone przez najlepszych specjalistów z Torunia i nadzorowane przez urzędy gmin - zapewnia Jacek Żmuda- Trzebiatowski ze stowarzyszenia. - Jestem pewien, że unikniemy takich problemów jak Bytów. Choć to nie nasza sprawa, to wciąż spotykamy się z pytaniami o te nieszczęsne wykopaliska - dodaje.

  Czas mija, a wokół sprawy narastają kolejne plotki. Najnowsza głosi, że skarby z bytowskich wykopalisk zostały sprzedane i nigdy nie wrócą do miasta. Czy to prawda? Najlepiej wie sam archeolog, ale z dr. Piotrem Chachlikowskim, który podobne kłopoty miał z powodu wykopalisk w Mikorowie (gm. Czarna Dąbrówka), prowadzonych w tym samym czasie, a z których też rozliczył się dopiero po kilkudziesięciu monitach, nie udało nam się tym razem skontaktować.

  Tak jak nie-dostępny jest dla władz miejskich, tak też niedostępny jest dla mediów. Po raz ostatni udało się nam z nim porozmawiać podczas wielkiej burzy wokół zabytków z wykopalisk na placu Garncarskim, w lipcu 2006 roku.

  - Na niedotrzymanie terminu złożyło się wiele czynników - wyjaśniał wtedy archeolog. - Ja też byłem zależny od innych naukowców. Zlecałem ekspertyzy architektoniczne, a także numizmatyczne znalezionych monet czy antropologiczne szczątków ludzkich. Poza tym to cała masa materiałów do opracowania. Tego nie da się zrobić w miesiąc czy dwa.

  - Zobowiązałem się, że do końca ubiegłego roku wszystko będzie gotowe. Na przeszkodzie stanęły mi jednak kłopoty zdrowotne. Nie mogę oddać materiałów i zabytków przed zakończeniem opracowania, bo są mi potrzebne.

  Archeolog zapewniał, że wszystkie zabytki są w depozycie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie pracuje [badania prowadził jednak nie jako pracownik naukowy a prywatna firma - dop. red.]. Jakie teraz ma wytłumaczenie na ponadpięcioletnie już opóźnienie, nie wiadomo.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo