Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. 722 groźne punkty na Kociewiu

Agnieszka Kamińska
Michał Gąciarz
Mieszkańcy zgłaszają policjantom niebezpieczne miejsca w powiecie. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przekraczania prędkości na berlince.

Aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużą popularnością w powiecie starogardzkim. Mieszkańcy za pośrednictwem mapy zgłaszają policji miejsca, które według nich są niebezpieczne.

Okazuje się, że w powiecie starogardzkim zgłoszono już 722 punktów (to stan z 4 lipca). Zdecydowana większość, bo aż 377 zgłoszeń, dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości, z czego 220 na tak zwanej berlince, czyli drodze krajowej nr 22.

Na drugim miejscu osoby korzystające z mapy wskazywały lokalizacje, gdzie w miejscach zabronionych spożywany jest alkohol. W sprawie tego zagrożenia interweniowało 168 osób. Kolejnymi groźnymi sytuacjami, według użytkowników mapy, były wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem. Funkcjonariusze odnotowali 70 tego typu zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najwięcej zgłoszeń dotyczących piratów drogowych

- Część z nich pokrywała się i dotyczyła tych samych rejonów. Na podstawie informacji przekazywanych policji za pośrednictwem aplikacji, funkcjonariusze potwierdzili już 227 zgłoszeń przesłanych przez internautów. To bardzo przydatne informacje - mówi asp. sztab. Marcin Kunka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gd.

Dodajmy, że w maju najwięcej zgłoszeń, dotyczących przede wszystkim przekraczania prędkości, odnotowano w miejscowości Czarna Woda. Na drugim miejscu, pod względem liczby wskazań znalazł się Starogard Gdański, gdzie stwierdzono 29 sygnałów. Z kolei 7 zgłoszeń odnotowano w gminie Kaliska, 5 w gminie Osieczna, po dwa w Skórczu i Smętowie Granicznym oraz po jednym w Zblewie i Skarszewach.

Fałszywe są 4 z 5 zagrożeń zgłoszonych policji w sieci

- Policja weryfikuje wszystkie otrzymane sygnały, sprawdza i kontroluje miejsca wskazane na mapie, a w razie potrzeby podejmuje interwencję. Zachęcamy do współpracy i korzystania z tej aplikacji - dodaje asp. sztab. Marcin Kunka.

Mapa zagrożeń ma charakter ogólnopolski. Każdy mieszkaniec może na niej wskazać niebezpieczny punkt. Korzystanie z mapy jest bardzo łatwe. Wystarczy wejść na stronę internetową powiatowej lub wojewódzkiej komendy policji na przykład www.pomorska.policja.gov.pl i odnaleźć na niej zakładkę Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Gdy wyświetli się mapa, wybieramy na niej miejsce, w którym według nas dochodzi do nieprawidłowości i klikamy „dodaj zgłoszenie”. Wybieram też rodzaj niebezpiecznego zachowania. Zgłoszenie jest anonimowe. Pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji policjantów, należy dzwonić na numery alarmowe 112 lub 997.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - film instruktażowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki