Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel Eko-Inicjatywy ws. wycinki drzew! Stowarzyszenie chce nadzwyczajnej sesji Rady Miasta

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. Robert Szwedowski/Polskapress/Zdjęcie ilustracyjne
Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują przepisy, które właścicielom działek pozwalają na wycinkę drzew właściwie bez ograniczeń, pod warunkiem, że nie jest to wycinka pod cele gospodarcze. Kwidzyńscy ekolodzy przekonują, że nowe prawo prowadzi do niekontrolowanej i masowej wycinki drzew, które bardzo często mogą być siedliskiem gatunków chronionych. Rząd już zapowiedział wycofanie nowych regulacji, ale to zdaniem ekologów problemu nie rozwiązuje...

- W ostatnich dniach obserwujemy, że zapowiedź zmian prawnych dotyczących wycinania drzew jeszcze przyspieszyła ich wycinanie na prywatnych posesjach. Są to często bardzo wartościowe drzewa, nieraz o pomnikowych rozmiarach - mówi Robert Pipczyński ze stowarzyszenia Eko-Inicjatywa. - Jako, że pierwszym organem ochrony przyrody jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dlatego apelujemy do Państwa o interwencje i powstrzymanie tej niczym nie uzasadnionej masowej wycinki drzew, a wszystkich sympatyków drzew prosimy o wsparcie tego apelu.

Ekolodzy przekonują, że argumentem za powstrzymaniem wycinki może być obecność gatunków pospolitych, ale objętych ochroną gatunkową (na zniszczenie ich siedlisk potrzeba decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska). Poniżej kilka przykładów:

Ptaki
W wyniku przyspieszonej aury wiosennej ptaki przystąpiły już do zajmowania terytoriów lęgowych (w tym zajmują miejsca na gniazdo: dziuple lub upatrzone rozwidlenia gałęzi na gniazdo). Aktywność terytorialną wykazują już takie (chronione) gatunki ptaków jak: kos, bogatka, modraszka, kowalik, mazurek, wróbel.

Porosty
Na korze drzew często można obserwować plechy porostów, w tym gatunków chronionych np. z rodzaju odnożyca: odnożyca mączysta, odnożyca opylona, odnożyca kępkowa, odnożyca jesionowa.

Owady i nietoperze
Dziuple drzew to swoisty mikrokosmos owadzi zasiedlony przez dziesiątki jak nie setki gatunków. Sztandarowym chronionym gatunkiem jest pachnica dębowa (tzw. gatunek parasolowy, mający na celu ochronę całego siedliska związanego z drzewem dziuplastym). W dziuplach drzew niebawem mogą pojawić się nietoperze (wszystkie gatunki są objęte ochroną gatunkową) w celu odbycia w nich sezonu rozrodczego.

W związku z ostatnimi wydarzeniami stowarzyszenie Eko-Inicjatywa skierowała do burmistrza Kwidzyna Andrzeja Krzysztofiaka pismo ws. zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sesji Rady Miejskiej poświęconej tematyce wycinki drzew. Treść pisma znajdziecie na portalu www.kwidzyn.naszemiasto.pl

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki