Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańskie konsorcjum opracowało studium budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

MT
pixabay.com
Konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse i Bechtel opracowało raport Front-End Engineering and Design (FEED) - studium budowy elektrowni jądrowych w Polsce. dokument, który trafi do Polski mówi o harmonogramie i kosztach budowy.

Raport ma zostać przekazany polskiej stronie do końca sierpnia tego roku. FEED był przewidziany w międzyrządowym porozumieniu Polki i USA dotyczącym rozwoju energetyki jądrowej. Dokument mówi m.in. o planach budowy trzech reaktorów AP1000 w Lubiatowie-kopalinie wskazanym przez Polskie Elektrownie Jądrowe na lokalizację elektrowni, zawiera także przewidywany harmonogram inwestycji oraz potencjalne koszty budowy i ocenę wpływu na gospodarkę krajową.

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW.

Na początku roku Westinghouse Electric Company podpisał memorandum o współpracy z dziesięcioma firmami w Polsce. Umowy zostały zawarte bezpośrednio w siedzibach partnerów w Gdańsku oraz w biurze Westinghouse w Warszawie i dotyczą współpracy w zakresie potencjalnej budowy sześciu reaktorów AP1000® w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000® w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród firm wybranych do współpracy są pomorskie KB Pomorze realizująca zadania projektowe i wykonawcze w budownictwie przemysłowym oraz w sektorze rafineryjnym i paliwowo-petrochemicznym w zakresie inwestycji, modernizacji i remontów instalacji produkcji, przerobu, magazynowania oraz dystrybucji surowców i paliw oraz GP Baltic - producent i dostawca wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla branży wież wiatrowych, onshore i offshore oraz okrętowej skierowanych do międzynarodowych liderów przemysłu.

Koszt budowy trzech bloków energetycznych szacowany jest na 30-40 mld euro.

W zabiegach o kontrakt na EJ liczy się trzech graczy. Wspomniany amerykańsko-japoński Westinghouse, francuski EDF i koreański KHNP.

W październiku 2021 r. wstępną, niewiążącą ofertę złożył francuski EDF. Oferta obejmuje budowę i eksploatację czterech lub sześciu reaktorów EPR w 2-3 lokalizacjach. W kwietniu tego roku ofertę na budowę 6 reaktorów APR1400 o mocy 8,4 GW w Polsce przedstawił koreański koncern KHNP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki