Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańska łódź desantowa z 1944 roku trafiła do Skansenu Morskiego w Kołobrzegu [ZDJĘCIA]

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Łódź to segment amerykańskiego, pływającego mostu pontonowego, który prawdopodobnie był używany w czasie II wojny światowej.
Łódź to segment amerykańskiego, pływającego mostu pontonowego, który prawdopodobnie był używany w czasie II wojny światowej. Iwona Marciniak
We wtorek, dokładnie 6 czerwca, w 79. rocznicę lądowania aliantów w Normandii, do kołobrzeskiego Skansenu Morskiego zajechała laweta z amerykańską łodzią desantową. - To absolutny ewenement – mówił poruszony Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, placówki, w ramach której działa jedyny taki skansen w Polsce.

Dyrektor sam wypatrzył niezwykły eksponat, odwiedzając prywatną osobę, której nazwiska nie zdradza. Wiemy tylko, że to mieszkaniec Szczecina.

- Oglądałem przedmioty, które posiada i nagle moją uwagę przykuła ta bryła – opowiada.

- Zacząłem szukać jakichś symboli i znalazłem dużą tabliczkę znamionową i to było coś!

Ta łódź to jednocześnie segment amerykańskiego, pływającego mostu pontonowego, który prawdopodobnie był używany w czasie II wojny światowej przez korpus inżynieryjny armii, do przygotowywania prowizorycznych mostów na rzekach i kanałach.

- Co ważne, nie była to jednostka wykorzystywana w warunkach morskich, nie możemy więc porównywać jej z kadrami filmów poświęconych lądowaniu wojsk sprzymierzonych na plażach Normandii, choćby z fabularnym „Szeregowcem Ryanem” – tłumaczył dyrektor muzeum.

Czy to jedyny taki eksponat w polskich muzeach?

- Na pewno nikt się podobnym dotąd nie chwalił – mówił dalej dyrektor.

- W muzeach owszem, można znaleźć pontony z czasów II wojny światowej, ale to jednostki sowieckie.

Jak informuje tabliczka znamionowa, której rozszyfrowywaniem zajął się pracownik muzeum Radosław Horanin, ten ponton mostowy został zbudowany w 1944 roku w Portland w stanie Oregon w USA. Ma 9 metrów długości i waży ponad 750 kg.

- Spójrzcie państwo na te uchwyty z boków – pokazywał dziennikarzom dyrektor, zwracając uwagę na bardzo dobry stan łodzi.

- 20 żołnierzy, czyli pluton mógł ją podnosić, rzucać na wodę i przeprawiać się przez rzeki czy kanały. Albo po połączeniu z innymi jednostkami tworzyć most. To absolutny ewenement – podkreślił w rozmowie z nami dyrektor.

- Nie wiemy skąd to się tutaj wzięło. Bo to nawet wbrew logice – gdzie Normandia, Polska, Szczecin..? - dodał z uśmiechem.

Ta droga z Oregonu do kołobrzeskiego Skansenu Morskiego, to kolejne wyzwanie dla muzealników. Czy łódź rzeczywiście brała udział w walkach podczas II wojny światowej? Jak trafiła do Polski?

- Na te pytania szukamy teraz odpowiedzi – mówi dyrektor.

Co wiadomo do tej pory? Na uchwytach zamocowanych na burtach znajduje się oznaczenie ALCOA. To jeden z największych producentów aluminium na świecie, spółka publiczna, notowana na New York Stock Exchange. Firm została założona w 1888 roku przez Charles’a Martina Halla oraz grupę sześciu przemysłowców, kierowaną przez Alfreda E. Hunta. Jej pierwotna nazwa brzmiała: Pittsburgh reduction Company. Produkty spółki są wykorzystywane m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, zbrojeniowym oraz w transporcie, budownictwie, wydobyciu gazu i ropy, a także w pozostałych gałęziach przemysłu.

Czym była Operacja Overlord? Była to aliancka operacja wojskowa, którą 6 czerwca 1944 r. rozpoczęła przeprowadzona z powodzeniem inwazja na okupowaną przez Niemcy Francję. Trwała do końca sierpnia i była początkową fazą działań wojennych na zachodnim froncie II wojny światowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Amerykańska łódź desantowa z 1944 roku trafiła do Skansenu Morskiego w Kołobrzegu [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki