Alimenty? Nie, dziękuję...

  Alimenty? Nie, dziękuję...

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To nietypowa i zaskakująca sytuacja - przyznają urzędnicy i pracownicy trójmiejskich placówek MOPS. W najbliższych tygodniach przyjdzie im zmierzyć się z problemem rodziców, którzy uchylają się od... pobierania alimentów na wychowanie dzieci. Od 1 października weszła w życie znowelizowana ustawa dotycząca wypłat świadczeń z funduszu alimentacyjnego, w myśl której wnioski o przyznanie takiej formy pomocy składa się już nie u komornika, lecz w urzędach miast, gmin lub w MOPS.
  Choć stosowne dokumenty można było składać już od sierpnia, zainteresowanie jest wyjątkowo niskie. Ponad połowa rodziców, którzy wcześniej otrzymywali zaliczkę alimentacyjną według jeszcze starych przepisów, nie pofatygowała się do urzędu, aby złożyć wnioski o przedłużenie wypłacania świadczeń. To tym bardziej zaskakujące, że ustawodawca zwiększył z nieco ponad 300 do 500 zł kwotę możliwą do uzyskania na jedno dziecko, a także kryterium dochodowe.

  Aby otrzymać pomoc finansową, dochód na jednego członka rodziny osiągnąć może obecnie nawet 725 zł. Mimo to rodzice z Trójmiasta masowo nie skorzystali z przywileju ubiegania się o świadczenie alimentacyjne. Jeśli nie zrobią tego dziś, a zdecydują się na to w późniejszym terminie, świadczenie za październik im przepadnie.

  Urzędnicy i pracownicy MOPS mówią, iż wiele osób najprawdopodobniej po prostu nie zorientowało się, że w wyniku zmiany przepisów muszą sporządzić nowe wnioski na potrzeby funduszu alimentacyjnego. Zorientują się jednak wówczas, gdy nie otrzymają należnych im pieniędzy za ten miesiąc.

  - Nie wierzę w to, że gros rodziców, nawet w tak bogatej aglomeracji jak Trójmiasto, dobrowolnie zrezygnowało z pobierania alimentów - mówi Zuzanna Szreder z Gdyni, matka, wychowująca dwie córki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo