Afera Amber Gold. Sąd zajmie się pozwami Marcina P. i Katarzyny P. o zaprzeczenie ojcostwa

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, zakłada się, że ojcem dziecka jest mąż jego matki - w tym wypadku Marcin P.
Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, zakłada się, że ojcem dziecka jest mąż jego matki - w tym wypadku Marcin P. Przemek Świderski
Marcin P. i Katarzyna P., którzy odpowiadają - zdaniem prokuratury - za tzw. aferę Amber Gold, złożyli pozwy... o zaprzeczenie ojcostwa.

W ostatnich miesiącach 2015 roku media obiegła wieść, że żona niesławnego trójmiejskiego biznesmena urodziła dziecko. Informacja o ciąży Katarzyny P. odbiła się echem jako skandal - Marcin P. od dłuższego czasu przebywa bowiem w areszcie.

- W Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku toczy się sprawa o zaprzeczenie ojcostwa. Pozwy złożyły obie strony - sprawy zostały połączone. Terminu jeszcze nie ma - potwierdza sędzia Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Jak tłumaczą prawnicy, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa, zakłada się, że ojcem dziecka jest mąż jego matki. Automatycznie wpisuje się więc go do aktu urodzenia.

- Życie czasami układa się tak, że w rzeczywistości dziecko pochodzi od innej osoby. Dlatego istnieje możliwość zaprzeczenia domniemaniu ojcostwa, a od kilku lat także macierzyństwa - komentuje mec. Borys Laskowski, adwokat i ekspert od prawa cywilnego.

Wykazać to przed sądem można na wiele sposobów.

- Celem jest udowodnienie, że nie jest się biologicznym ojcem. Badania DNA oczywiście są rozstrzygającym dowodem, ale nie są one niezbędne. W praktyce częściej wykorzystywane są one w sprawach o ustalenie ojcostwa. Pozbawienie wolności w okresie koncepcyjnym niewątpliwie powinno być dla sądu wystarczającym dowodem - mówi mec. Laskowski.

Adwokat zaznacza, że skierowanie pozwów o zaprzeczenie ojcostwa zarówno przez Marcina P., jak i Katarzynę P. może wpłynąć na szybkość rozstrzygnięcia tej sprawy przez sąd.

- W tym wypadku powodem w sprawie będzie ta strona, która szybciej złożyła pozew - mówi mec. Laskowski.

Katarzyna P. przebywa obecnie w Zakładzie Karnym w Grudziądzu. Jest tymczasowo aresztowana, przynajmniej do 31 stycznia 2016 roku. Placówka w Grudziądzu to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym funkcjonuje przywięzienny dom dla matki i dziecka.

Katarzyna P. - zdaniem prokuratury - była zamieszana w aferę Amber Gold. Kobiecie, podobnie jak jej mężowi Marcinowi P., który obecnie przebywa w areszcie w Gdańsku, grozi do 15 lat za kratami.

Posiedzenie organizacyjne związane z procesem w sprawie Amber Gold zaplanowane jest na piątek, 15 stycznia 2016 r.

Czytaj również: Proces ws. Amber Gold będzie przypominał długi serial sądowy

szymon.zieba@polskapress.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pieniactwo

A o co składałeś pozwy? O ataki kosmitów? Kradzieże soli z solniczki?

B
BoloiLolo

Dowody:::1.---Moje trzy pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z Betonu Cięzkiego.
2. Nie otwarto żadnego przewodu Sądowego
3. Nie umożliwiono stronom mozliwości zadawania pytań
4. Nie umożliwiono stronom zgłaszania wniosków procesowych.
5. Nie umozliwiono i nie uwzględniono moich wniosków o komasacje kosztów aby było jedno postęowanie w jednej sprawie zgodnie z K.P.C.
Dowód żelazny partackiej roboty :::::przykład jak Amerykański Bankier Bernard Madoff narobił Machlojek podobnych do Amber Gold to sprawę osądzono w przeciągu pół roku i otrzymał torpedę dalekiego zasięgu na 140 lat ,,,i żaden Adwokat nie próbował mącić Sędziemu bo ma Autorytet ,,, nawet jakby zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie będzie oglądał chyba że w grobie ,,,,to się nazywa Prawo Skuteczne a nie Upadlanie Narodu Polskiego w Majestacie Prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej...Piszę to jako osoba bezpartyjna daleka od spekulacji politycznych....

B
BoloiLolo

Minęły trzy lata i nie zapadł żaden wyrok w sprawie AMBER GOLD ,,,potknęły się też największe KANCELARIE Prawne i CI Adwokaci bronili """Dziadków z Wielkiego TRYBUNAŁU"" niemocy a Szanowni Sędziowie Wielkiego Trybunału wszystko widzieli i słyszeli ,,,bo nawet Ślepiec by doznał olśnienia że jest tu coś nie tak...dlatego piszę jako osoba bezpartyjnaz statutem pokrzywdzenia że potrzebne są tu zmiany w Wymiarze Prawnym ::: """4D"""

?

Tytuł cię zmylił?

I
I wujek Mietek

Trzeba było nie tracić wszystkich oszczędności.
Jak wdepniesz w gó.wno to też szukasz pomocników i opiekunów?

p
proste jak drut

czy miałeś pokrycie w zarobkach czy też nie. A jeśli nie miałeś to należy się to tobie podatek, jakieś 70 proc., od nie ujawnionych dochodów. ps. od umów o dzieło zusu się nie odprowadza.

K
KRISU

A KTO ZAJMIE SIĘ MOJĄ RODZINĄ JA STRACIŁĘM WSZYSTKIE OSZCZEDNOSCI I DALEJ MUSZE SAM ZADBAĆ O BYT RODZINY. KTO MI POMOŻE???????? KOGO TO OBCHODZI???????

k
kondominium 3RP

Fajny żart. Najpierw trzeba byłoby ustalić mocodawców i ich majątki a to byłoby ryzykowne. Te resztkówki, których mafia nie zdążyła ukryć zabierze skarb państwa reprezentowany przez adwokatów i syndyków.

M
Mega

Żeby oddać poszkodowanym pieniądze, trzeba by kazać zapłacić wszystkim tym którzy latali za pół darmo po Polsce :)

G
GG

co nas to obchodzi kto jest ojcem.
Czy to nie jest odwrócenie uwagi od innych spraw.
Już czas zakończyć ten cyrk z Amber Gold i zwrócić poszkodowanym pieniądze.

Dodaj ogłoszenie