Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Małysz nowym prezesem Polskiego Związku Narciarskiego

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Adam Małysz został prezesem Polskiego Związku Narciarskiego
Adam Małysz został prezesem Polskiego Związku Narciarskiego Wojciech Matusik
Walny zjazd delegatów Polskiego Związku Narciarskiego dokonał wyboru nowego prezesa na kolejną, 4-letnią kadencję. Był tylko jeden kandydat - Adam Małysz. Głosowało 80 osób, oddano 77 głosów ważnych - wszystkie popierające jego kandydaturę.

- Nie jestem przyzwyczajony do takich przemówień, chciałem podziękować z zaufanie. Czeka nas ciężka praca, a państwo nas będą rozliczać - stwierdził nowy prezes.

Adam Małysz to były wybitny skoczek narciarski, 4-krotny medalista olimpijski, 4-krotny mistrz świata i 4-krotny zdobywca "Kryształowej Kuli" za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ma 44 lata, a ostatnio był dyrektorem-koordynatorem kadry skoczków i kombinacji norweskiej.

Wizyta prezydenta Dudy

Dotychczasowy prezes Apoloniusz Tajner pracował w PZN od lutego 2006 przez 4 kadencje, ale na mocy ustawy, która weszła w życie w 2010 r. nie może już piastować tej funkcji.

Walny zjazd delegatów PZN zaszczycił obecnością prezydent RP Andrzej Duda, który wręczył ustępującemu prezesowi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej. Z kolei Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Maciej Kreczmer.

- Nie ukrywam, że jest to bardzo ważne odznaczenie za to, że polskie narciarstwo generalnie, skoki, biegi i powoli narciarstwo alpejskie wraca na należne mu miejsce – powiedział prezydent Andrzej Duda. - Czekaliśmy na to wiele dziesięcioleci, od czasów Andrzeja Bachledy-Curusia, sióstr Doroty i Małgorzaty Tlałek, Piotra Fijasa. Polskie skoki są od wielu lat na poziomie światowym. Dokonał się postęp, jakiego nie widać w innych dyscyplinach, może poza lekkoatletyką. Apoloniusz Tajner jest ojcem sukcesów polskiego narciarstwa w XXI wieku.

Podsumowanie Apoloniusza Tajnera

Ustępujący prezes przedstawił podsumowanie ostatniej kadencji, z naciskiem na stabilną sytuację finansową. Finansowe wsparcie w 2021 r. dla SMS z Zakopanego i Szczyrku wyniosło 78 mln zł , kluby dofinansowano kwotą ponad 100 tys. zł. PZN wspiera program rozwoju skoków wspólnie z grupą „Lotos”, który obejmuje zawody i m.in. stypendia dla trenerów z 20 klubów, kluby otrzymują sprzęt sportowy. Z kolei biegi narciarskie wspierane są programem wspólnie z „Grupą Azoty”, który obejmuje zawody a także stypendia dla trenerów (15). Narciarstwo alpejskie i snowboard od 2019 r. też mają swój program i dedykowanego sponsora.
Łączny koszt tych trzech programów to 2 mln 800 tys zł.

- Spłaciliśmy już kredyt, dlatego cztery piętra budynku w którym mieści się PZN należy do nas – poinformował Tajner.
W latach 2001 – 2022 reprezentanci Polski zdobyli 14 medali olimpijskich oraz 28 medali mistrzostw świata. Przodują w tej statystyce skoczkowie: Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy wywalczyli po trzy medale w tych imprezach.
Podczas ostatnich IO w Pekinie reprezentanci wywalczyli osiem miejsca w finałach i jeden medal (brązowy Kubackiego). Z 19 medali olimpijskich, jakie zdobyli polscy sportowcy na zimowych igrzyskach w XXI w, 14 przypadło w udziale reprezentantom PZN.
Co ciekawe, w ramach III Igrzysk Europejskich, które za rok odbędą się w Małopolsce, zafunkcjonują skoki narciarskie na igielicie. Będą odbywać się zawody indywidualne i drużynowe kobiet i mężczyzn na skoczniach K95 i K120 w Zakopanem.
- Za 20, 30 lat kto wie, czy nie będziemy rozgrywać skoków narciarskich tylko na igielicie, wszystko przez globalne ocieplenie i coraz słabsze zimy – zastanawiał się głośno Tajner.

Tajner wspomniał też o planach powstania nowego oddziału Centralnego Ośrodka Sportu, w Dusznikach-Zdroju oraz modernizacja tras narciarskich na Skrzycznem i budowa nowej kolei.

Uchwałą walnego zgromadzenia został wybrany honorowym prezesem PZN.

Nowy zarząd PZN

Ustępujący zarząd PZN uzyskał absolutorium przy jednym głosie wstrzymującym się. W nowym zarządzie PZN znaleźli się: Stanisław Szymanik (66 głosów), Marcin Blauth 58, Adam Fickowski 58, Wojciech Gumny 54, Jarosław Konior 53, Rafał Kot 48, Marek Pach 43.

Dodajmy, ze min. sportu i turystyki Kamil Bortniczuk odznaczył Tomasza Majerczyka i Łukasza Kruczka, prezes PKOl Andrzej Kraśnicki wręczył odznaczenia Piotrowi Kruczkowi, Edwardowi Budnemu, Adamowi Fickowskiemu, Andrzejowi Wąsowiczowi, Marcinowi Blauthowi, Markowi Pachowi, Andrzejowi Kozakowi, Janowi Winkielowi, Wojciechowi Gajewskiemu, Markowi Siderkowi, Wojciechowi Gaworowi.

Honorowe członkostwo PZN otrzymali Piotr Nowacki z kancelarii prezydenta, minister Kamil Bortniczuk, Andrzej Kraśnicki, Leszek Dorula burmistrz Zakopanego, Tomasz Bujjok burmistrz Wisły, Łucja Michałek wójt Istebnej i Zbigniew Pieczarka.

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Adam Małysz nowym prezesem Polskiego Związku Narciarskiego - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki