99. rocznica zaślubin Polski z morzem. Niedzielne obchody w...

  99. rocznica zaślubin Polski z morzem. Niedzielne obchody w Pucku [zdjęcia, wideo]

  Łukasz Bartkowiak

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  11 lutego 1920 r. ostatni żołnierze niemieccy opuścili Gdańsk. Dzień wcześniej gen. Haller przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Od rana na Starym Rynku w Pucku trwają uroczyste obchody 99. rocznicy tego wydarzenia.
  99. rocznica zaślubin Polski z Morzem w Pucku
  Uroczystości Zaślubin Polski z Morzem w Pucku -10 luty 2019
  1/23

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Łukasz Bartkowiak

  Główna część uroczystości zaplanowana jest w porcie rybackim (ok. godz. 11.40), gdzie wręczone zostaną pierścienie Hallera - najwyższe odznaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej. Na pamiątkę wydarzenia sprzed 99 lat ze śmigłowca Brygady Lotnictwa MW zostanie zrzucony na wody zatoki wieniec, a delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.  Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski powołał przy Ministerstwie Spraw Wojskowych polską marynarkę.
  Lecz dopiero traktat wersalski w dniu 28 czerwca 1919 r. przyznał Polsce 140 km wybrzeża. Polska stała się państwem morskim. Po ratyfikowaniu traktatu wersalskiego przez Niemcy, na początku 1920 r., tzw. Błękitna Armia dowodzona przez gen. Józefa Hallera przystąpiła do obejmowania wybrzeża w polskie władanie.

  10 lutego 1920 r. przy udziale kaszubskiej ludności, w Pucku odczytano rozkaz dzienny nr 12: „Idziemy nad polskie morze - idziemy w kraj odwiecznie polski, wielokrotnie wydzierany nam przez wrogą siłę niemiecką. Ale tęższą i większą jest moc polska - moc polskiego oręża i polskiego ducha. [...] Wraca do Polski ziemia polska, ziemia zroszona krwią męczeńską polskiego biskupa św. Wojciecha, gdzie niegdyś tylu znakomitych rodaków działało, gdzie żył i pracował człowiek, co wstrzymał słońce, ruszył ziemię - polskie go wydało plemię…”.

  ZOBACZ TEŻ: Sportowa część Zaślubin z morzem. V Bieg od Hallera do Hallera i V Zaślubinowe Morsowanie [zdjęcia, wideo]

  W drodze do Pucka generał Haller otrzymał w Gdańsku od starosty Józefa Wybickiego dwa platynowe pierścienie - dar Polonii Gdańskiej. I właśnie w tej uroczystej chwili, nad wodami zatoki, generał dokonał symbolicznych zaślubin z morzem, wrzucając w fale jeden z pierścieni i mówiąc „Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania”.

  TUTAJ znajdziesz fotograficzną relację z obchodów 99. rocznicy zaślubin Polski z Morzem w Pucku
  PROGRAM obchodów:


  NIEDZIELA 10 LUTY 2019

  * 12.00 złożenie wieńca z pokładu śmigłowca na wodach Zatoki Puckiej
  * 12.10 składanie wiązanek kwiatów przez delegacje przy pomniku generała Józefa Hallera
  * 12.30 zakończenie uroczystości w porcie

  * o godz. 13.30 start we Władysławowie, meta w Pucku ul. Żeglarzy - V Bieg od Hallera do Hallera
  Bieg dla uczczenia 99 Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem.
  Start usytuowany przy pomniku gen. Józefa Hallera we Władysławowie, a meta w pobliżu pomnika gen. Józefa Hallera w Pucku. W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 uczestników.

  * godz.13.00 plaża miejska (na prawo od mola)V Zaślubinowe Morsowanie w Pucku z okazji 99 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem
  To już piąta jubileuszowa impreza z tego cyklu w naszym mieście. Wpisowe 10.00 zł jest w całości przeznaczone na wsparcie Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Dla każdego z uczestników okolicznościowy upominek, atrakcje sportowe, stoisko z odzieżą morsową i inne atrakcje. Gorący i słodki poczęstunek.
  UWAGA ! Dla uczestników zarejestrowanych elektronicznie loteria fantowa.

  * godz. 16:00, sala Ratusza - koncert z okazji 99. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w wykonaniu Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej. Artyści zaśpiewają piękne utwory patriotyczne oraz związane z morzem i żeglarstwem.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo