Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

90-te urodziny Gdynia. Gościem Prezydent Andrzej Duda [ZDJĘCIA, WIDEO]

P. Niemkiewicz, K. Hoffmann, Współpr. (JD)
Przemysław Świderski
Prezydent Andrzej Duda przyjechał na Pomorze, aby wziąć udział m.in. w 90. urodzinach Gdyni. Wcześniej prezydent odwiedziłteż Puck, gdzie świętowł rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. W związku z jego wizytą Komitet Obrony Demokracji zapowiedział pikietę w obronie demokracji.

Autor: Piotr Hukało

Prezydent Andrzej Duda, tuż po wizycie w Pucku z okazji 96. rocznicy zaślubin Polski z Morzem, pojawił się późnym przedpołudniem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na uroczystościach z okazji 90. urodzin miasta. Tam też zaplanowano przemówienie głowy państwa w trakcie uroczystej, urodzinowej Sesji Rady Miasta.

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda powiedział, że choć Gdynia ma krótką, w porównaniu do innych miast, historię, to ta zasługuje na szczególne podkreślenie.

- Dziś Gdynia to ćwierćmilionowe miasto, a jeszcze 90 lat temu liczyła raptem 400 mieszkańców. To pokazuje jej potencjał, bo żadne polskie miasto w historii nie rozwinęło się w takim tempie - stwierdził Andrzej Duda. - Gdynia jest także kolebką Solidarności - to tu w grudniu 1970 polała się krew. To pokazuje, że zawsze żyli tu ludzie świadomi swojego prawa do wolności.

W trakcie uroczystości tytuł Honorowego Obywatela Gdyni otrzymał pisarz Ernest Bryll.

Emocji nie zabrakło również przed Teatrem Muzycznym, na sąsiadującym placu Grunwaldzkim. Tam zebrali się zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji, którzy spotkali się, aby protestować przeciwko polityce prezydenta Andrzeja Dudy. Po przeciwnej stronie czekała natomiast grupa około 150 zwolenników PiS. W trakcie pikiety doszło nawet do interwencji policji.

Więcej o manifestacji KOD w Gdyni czytaj w artykule:"Gdynia w Obronie Konstytucji". Manifestacja KOD w 90-te urodziny miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]]

Zobacz też: Zaślubiny Polski z Morzem. Prezydent Andrzej Duda na 96. rocznicy [DJĘCIA, WIDEO]

Zobacz też przemówienie Wojciecha Szczurka prezydenta Gdyni

Autor: Piotr Hukało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki