Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9. Festiwal R@port. Początek nie zwieńczył dzieła [RECENZJA]

Jarosław Zalesiński
Przedstawienie rozgrywa się w ciekawej scenografii: opustoszałego, postindustrialnego pomieszczenia, z wąskim oknem w suficie. Metafora "tej", a może "tamtej" rzeczywistości
Przedstawienie rozgrywa się w ciekawej scenografii: opustoszałego, postindustrialnego pomieszczenia, z wąskim oknem w suficie. Metafora "tej", a może "tamtej" rzeczywistości Magda Hueckel
Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port rozpoczął się w niedzielę mało przekonującym spektaklem Teatru Starego z Krakowa.

To już nie te czasy, kiedy na inaugurację R@portu można było obejrzeć jakieś szczególne sceniczne wydarzenie.

Spektakl "W środku słońca gromadzi się popiół" Artura Pałygi, od którego rozpoczął się w niedzielę gdyński festiwal, o wiele więcej obiecywał, niż dawał. A obiecywał sporo, bo produkcja opatrzona jest szyldem kierowanego przez Jana Klatę Narodowego Teatru Starego. Po drugie zaś - tekst Pałygi to ubiegłoroczny laureat towarzyszącego R@portowi konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Powinno więc być zajmująco, ale w niedzielę w sali Teatru Miejskiego wcale tak nie było. Autor i reżyser dzielą się tu zasługą pospołu.

Artur Pałyga stawia bohaterów swojej sztuki w granicznych sytuacjach: życia i śmierci czy sensu/bezsensu egzystencji. Ich sytuacje przeplatają się i nakładają na siebie w trudny do uchwycenia wzór. Już sama "faktura" spektaklu jest pytaniem o sensowność ludzkiego życia. Reżyser mógł to trochę rozplątać, uczytelnić, mógł też dodatkowo zamazać. Wojciech Faruga wybrał, niestety, tę drugą opcję. Jak to napisał pewien filozof, często to, co mętne, udaje głębię.

To chyba właśnie przypadek krakowskiego przedstawienia. Oby tylko nie wróżył źle całemu tegorocznemu R@portowi.

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna dla Mateusza Pakuły.

Tradycją R@portu jest ogłaszanie w dniu inauguracji festiwalu kolejnego laureata Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jury, którego pracami kierował w tym roku Jerzy Stuhr, przyznało tę nagrodę (o wartości 50 tys. zł) Mateuszowi Pakule, za sztukę "Smutki tropików".
Finalistami konkursu byli Anna Wakulik (warto dodać, z urodzenia gdańszczanka), autorka sztuki "Wasza wysokość", Robert Urbański ("Poddani"), Maria Spiss ("Zastrzel mnie i weź ze sobą") oraz Michał Bajer (sztuka "Mówca Ajasa").

I Ogólnopolski Konkurs im. Andrzeja Żurowskiego na recenzję teatralną dla młodego krytyka.

Zmarły w 2013 roku Andrzej Żurowski był wybitnym teatrologiem i krytykiem literackim. Był także gdynianinem. W ubiegłym roku sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych zasugerowała władzom miasta zorganizowanie konkursu na recenzję teatralną im. Żurowskiego. W niedzielę poznaliśmy laureatkę pierwszej edycji konkursu - została nią Alicja Muller, wybrana spośród 17 autorów, którzy nadesłali swoje teksty recenzenckie.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki