Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 rocznica zakończenia II wojny światowej. Wystawa "'45. Koniec wojny w 45 eksponatach" w ECS

Marek Adamkowicz
Wizualizacja wystawy w ECS. Plastyczna aranżacja będzie łączyć ze sobą nowoczesne formy wizualne z tradycyjną ekspozycją
Wizualizacja wystawy w ECS. Plastyczna aranżacja będzie łączyć ze sobą nowoczesne formy wizualne z tradycyjną ekspozycją Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od okrągłej, 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Złożony charakter wydarzeń sprzed lat gdańskie Muzeum II Wojny Światowej chce pokazać na wystawie czasowej "'45. Koniec wojny w 45 eksponatach", która 6 maja 2015 r. zostanie otwarta w Europejskim Centrum Solidarności.

- Przygotowana przez naszą placówkę wystawa ma ukazywać różne aspekty ówczesnej rzeczywistości, w tym przede wszystkim niejednoznaczność wyzwolenia: koniec niemieckiej okupacji, przy jednoczesnym ustanowieniu dominacji radzieckiej - mówi Piotr M. Majewski, wicedyrektor MIIWŚ. - Chcemy spojrzeć na tamten czas w szerokiej perspektywie społecznej.

Muzealnicy zwracają uwagę na to, że podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji przez pokonane Niemcy było wydarzeniem ważnym, symbolicznym, ale trzeba pamiętać o doświadczeniu milionów ludzi, którzy się znaleźli w zupełnie nowej sytuacji. Zaczął się czas masowych powrotów z przymusowych robót, obozów jenieckich i koncentracyjnych, prowadzono tzw. repatriację ludności polskiej z Kresów, a jednocześnie tysiące osób zostało wywiezionych w głąb ZSRR.

O tym, co się wówczas działo, mają opowiadać eksponaty podzielone na grupy tematyczne, z którymi zwiedzający mogą się zapoznawać w dowolnej kolejności. Będą to m.in.:

  • przedmioty z obozów koncentracyjnych,
  • dzwon ze statku Wilhelm Gustloff, zatopionego w styczniu 1945 roku,
  • radziecki samochód terenowy GAZ-67,
  • zniszczone niemieckie szyldy uliczne z Gdańska,
  • mundury żołnierzy niemieckich, radzieckich i polskich,
  • pamiątki po Antonim Pajdaku, jednym z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, porwanym przez Sowietów i skazanym w Moskwie w sfingowanym procesie,
  • pamiątki po żołnierzach Armii Krajowej represjonowanych przez władze komunistyczne: gen. Aleksandrze Krzyżanowskim "Wilku" i Jachnie Wasiłojć-Smoleńskiej "Jachnie".

Oprócz artefaktów, na wystawie będą wykorzystane archiwalne fotografie dokumentujące wydarzenia związane z zakończeniem II wojny światowej.

Otwarcie wystawy zainauguruje międzynarodową konferencję historyków pt. "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy siedemdziesięciu lat", organizowaną przez Muzeum II Wojny Światowej, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Europejskie Centrum Solidarności. Odbędzie się ona w dniach 6-7 maja w ECS.

Główne uroczystości odbędą się natomiast 8 maja na Westerplatte. Udział w nich wezmą m.in. prezydenci Bronisław Komorowski, Joachim Gauck z Niemiec oraz François Hollande z Francji.

Czytaj więcej na ten temat: 70 rocznica zakończenia II wojny światowej w Gdańsku. Przyjadą przywódcy m.in. Francji i Niemiec

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki