Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 rocznica zakończenia II wojny światowej w Gdańsku. Przyjadą przywódcy m.in. Francji i Niemiec

Barbara Szczepuła, Marek Adamkowicz
Joachim Gauck  był już na Westerplatte w ub.r. we wrześniu na 75 rocznicy wybuchu II woj. światowej
Joachim Gauck był już na Westerplatte w ub.r. we wrześniu na 75 rocznicy wybuchu II woj. światowej P. Świderski/archiwum DB
Prezydenci Niemiec i Francji Joachim Gauck i François Hollande, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, prezydent Łotwy Andris Berzinš, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves - te głowy państw pojawić się mają, jak ustaliliśmy, 8 maja na Westerplatte.

Spodziewana jest też obecność Donalda Tuska, szefa Rady Europejskiej. Politycy wystąpią z okolicznościowymi przemówieniami, przewidywany jest też specjalny program artystyczny.

Obchody rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej to w ostatnich tygodniach jeden z drażliwych tematów międzynarodowych. Ze względu na sytuację na Ukrainie i politykę władz Federacji Rosyjskiej, wielu zachodnich przywódców zapowiedziało, że nie weźmie udziału w planowanej na 9 maja tradycyjnej Paradzie Zwycięstwa w Moskwie. Wśród nieobecnych tego dnia na placu Czerwonym będzie prawdopodobnie także... prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko. Stolicę Rosji odwiedzi on dwa dni wcześniej. Według portalu Ukraine Today, Łukaszenko argumentował swoją decyzję niemożnością opuszczenia obchodów rocznicy II wojny światowej w Mińsku.

Prezydent Rosji Władimir Putin zdaje się tym nie przejmować - przynajmniej oficjalnie. Na "telemoście" z Rosjanami zadeklarował krótko: To Rosja wygrała wojnę i ma prawo świętować. Kto nie przyjedzie do Moskwy, ma problem, bo Rosja go nie ma.
Ten krótki przekaz obiegł już świat, a Kreml podkreśla na każdym kroku, że obchody zakończenia wojny odbywają się 9 maja w Moskwie.

Rosyjskie stanowisko nie zmienia faktu, że 8 maja odbędą się uroczystości na Westerplatte. I to nie byle jakie, bo z udziałem wielu głów państw. Uroczystości poprzedzi międzynarodowa konferencja historyków "Dziedzictwo II wojny światowej z perspektywy siedemdziesięciu lat", która odbędzie się w dniach 6-7 maja. Jej organizatorem jest Muzeum II Wojny Światowej we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności oraz Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Spotkanie ma być okazją do refleksji nie tylko nad wydarzeniami z lat 1939-1945, ale też nad tym, jak w różnych krajach wygląda pamięć o nich. Ponadto w ramach rocznicowych obchodów będzie można obejrzeć wystawę czasową "Koniec wojny w 45 eksponatach". Jej celem jest przedstawienie polskiego doświadczenia końca wojny i ukazanie rozmaitych aspektów ówczesnej rzeczywistości, w tym niejednoznaczności wyzwolenia, gdzie koniec okupacji niemieckiej splótł się z ustanowieniem dominacji radzieckiej.

WIĘCEJ na ten temat czytaj w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo w jego wersji internetowej.
Tu kupisz e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki