500 zł mandatu za brak maseczki! Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski i wezwać odpowiednie służby. A klient?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Gdańsk, 20.03.2020 r. Fot. Przemysław Świderski
Coraz częściej słyszy się o nieprzestrzeganiu nakazu noszenia maseczek w sklepach i innych obiektach. W związku z licznymi zgłoszeniami, w wielu miejscach nastąpiły kontrole. Głos w sprawie zabrał rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który w jednej z audycji radiowych przypomniał o tym, że sprzedawcy przysługuje prawo nieobsłużenia klienta, gdy ten nie ma zasłoniętego nosa i ust. "Chodzi o bezpieczeństwo pracowników supermarketu, którzy z racji wykonywanej pracy mają kontakt z ogromną liczbą osób"- tłumaczy Jan Bodnar, rzecznik GIS.

Obowiązkowe maseczki w czasie epidemii koronawirusa. Gdzie trzeba zakrywać nos i usta?

Od marca 2020 roku stopniowo w Polsce wdrożono pewne obostrzenia i wytyczne sanitarne, które miały na celu wstrzymanie fali zakażeń koronawirusem. Jedną z takich wytycznych był nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych, który obowiązuje do dziś. Do noszenia maseczek jesteśmy zobowiązani podczas wizyt w placówkach handlowych i urzędach. Obowiązek zasłaniania nosa i ust obowiązuje także w komunikacji miejskiej. Niestety nie wszyscy przestrzegają tego nakazu.

Bez maseczki w sklepie? Możesz być nieobsłużony! "Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski"

Od kilku tygodni sprzedawcy biją na alarm i upraszają klientów o zasłanianie nosa i ust. Niestety bezskutecznie. Coraz częściej kupujący nie stosują się do obowiązku zakrywania twarzy w sklepach, a liczba zakażonych rośnie z dnia na dzień. Nikogo nie powinno dziwić, że kasjerzy alarmują, bowiem najzwyczajniej w świecie obawiają się o swoje zdrowie.

Podczas jednego z wywiadów radiowych rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bodnar podkreślił, że sprzedawca nie musi obsługiwać klienta bez maseczki.

- Sprzedawca ma prawo odmówić obsługi klienta bez maski. Chodzi o bezpieczeństwo pracowników supermarketu, którzy z racji wykonywanej pracy mają kontakt z ogromną liczbą osób

- wyjaśnił Bodnar.

Z wypowiedzi rzecznika GIS wynika, że to w gestii sprzedawcy leży decyzja o tym, czy zdecyduje się obsłużyć osobę, która nie zasłoniła nosa i ust, czy też nie. Warto wspomnieć, że sprzedawca może zawiadomić policję o lekceważeniu nakazu noszenia masek.

ZOBACZ TAKŻE: Klienci bez maseczki nie powinni być obsługiwani w sklepach. Powinno się o nich informować służby

Brak maseczki u sprzedawców

Klienci również mają pełne prawo do reakcji. Jeśli podczas zakupów lub wizyty w restauracji, zauważą, że pracownik nie posiada osłony na nos i usta, mogą zgłosić to na policję lub straż miejską. Interwencji może dokonać także inspekcja sanitarna.

Czy maseczki trzeba będzie nosić na ulicach? Odpowiada rzecznik GIS

Jan Bodnar został zapytany także o możliwy powrót do zasłaniania nosa i ust na otwartej przestrzeni. Rzecznik powiedział, że nie przewiduje się powrotu do tego rodzaju obostrzeń, chyba, że sytuacja epidemiologiczna się znacznie pogorszy.

Tam, gdzie nie ma kontaktu z innymi ludźmi i tam, gdzie można utrzymać dystans społeczny, jeśli się nie wydarzy jakiś kataklizm, to raczej nie przewidujemy takiego rozwiązania

- odpowiedział Bodnar.

Podkreślił jednak, że nie oznacza to, że powrót obostrzeń został całkowicie wykluczony. W sytuacji, gdy jesienią stan epidemiologiczny ulegnie znacznemu pogorszeniu, prawdopodobne jest przywrócenie niektórych restrykcji. Jakich - nie wiadomo.

Kara za brak maseczki

Podczas rozmowy z innymi mediami poproszono rzecznika o odpowiedź na pytanie dotyczące większej liczby kontroli przestrzegania nakazu noszenia maseczek. Bodnar zaznaczył, że jest ich już znacznie więcej. Szczególny nacisk położono na miejscowości turystyczne.

Za brak zakrycia nosa i ust w miejscach wyznaczonych - sklepy, urzędy, komunikacja miejska - grozi nawet 500 złotych mandatu.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus. Brak maseczki w sklepie i komunikacji miejskiej? Będą mandaty! Gdańscy policjanci rozpoczęli kontrole

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie