33 na 60, czyli podwójny jubileusz pisarza

  33 na 60, czyli podwójny jubileusz pisarza

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Z pisarzem - Stefanem Chwinem rozmawia Tadeusz Skutnik
  Pisarz Stefan Chwin, ale też rysownik, pracownik naukowy, należy do ludzi precyzyjnych, detalistów. Skąd się to u niego bierze?
  Mam to po rodzicach. Bardzo akuratny musiał być mój ojciec, którego zajęciem było rozliczanie floty. Zawód matki - pielęgniarka - też nie tolerowała bałaganiarstwa. Zmysł porządkowania wszystkiego najwidoczniej otrzymałem w genach.

  Drugi tom dzienników, zatytułowany "Dziennik dla dorosłych", rozpoczyna Pan tymczasem niezbyt przychylnym portretem ojca, człowieka bojaźliwego.
  Protestuję, był człowiekiem preferującym "życie w ukryciu", człowiekiem absolutnie zdruzgotanym przez Rosję.
  Był to dla mnie widok bardzo przygnębiający. Nie ufał niczemu, żadnym deklaracjom ani umowom, bo w Wilnie przeszedł zmieniające się okupacje: litewską, niemiecką, podwójną sowiecką, był świadkiem "wyparowywania" w nocy całych ulic, a nawet kwartałów miasta. Stosował też różne mimikry, żeby nie wyparować gdzieś na wschód albo nie dać się wcielić do sowieckiej armii. Nie był Katonem. Nie miał złudzeń co do Rosji. I to wszystko nie wprost, ale odłamkowo, zaszczepiał również mnie.

  A matka?
  Matka warszawianka, natura wprost przeciwna, wylewna, otwarta. Nie miała na przykład ani chwili wahania, ani cienia krytycyzmu wobec Powstania Warszawskiego. Ojciec - tak, miał wątpliwości, ja za nim też. Ci warszawiacy mieli jakby mocniejsze ego. Ja to później określałem jako "fumy warszawskie".
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo