MKTG SR - pasek na kartach artykułów

156. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Jego słowa ciągle aktualne. Znasz te cytaty?

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Przyjazd brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Zdjęcia z dnia 12 grudnia 1916 roku. Oryginał zdjęcia znajduje się w Archiwum Akt Nowych. Zobaczcie w naszej galerii Alfabet Józefa Piłsudskiego:
Przyjazd brygadiera Józefa Piłsudskiego do Warszawy. Zdjęcia z dnia 12 grudnia 1916 roku. Oryginał zdjęcia znajduje się w Archiwum Akt Nowych. Zobaczcie w naszej galerii Alfabet Józefa Piłsudskiego: Fot. Joanna Grabarczyk
Choć nieraz mówię o "durnej Polsce", wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę - autorem tych słów, dla wielu zdumiewająco aktualnych, jest nie kto inny, jak jeden z ojców polskiej niepodległości, Józef Piłsudski. 5 grudnia 2023 roku przypada 156. rocznica jego urodzin. Z tej okazji przypominamy najistotniejsze fakty i podrzucamy garść ciekawostek dotyczących Naczelnika Państwa, Marszałka i przywódcy obozu sanacji po przewrocie majowym. Z jednej strony wielki wódz, zadeklarowany socjalista i tryumfator bitwy warszawskiej. Z drugiej - były więzień, rabuś, kiepski mąż i kobieciarz. Co było ważne w życiu Piłsudskiego?

Spis treści

Marszałek Józef Piłsudski wiódł bujne życie. Wychowany w rodzinie o silnych tradycjach patriotycznych, polityce i wojskowości podporządkował całe swoje życie. Nierzadko cierpiały na tym jego relacje prywatne. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jego wkład w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów jest niezaprzeczalny.

Urodziny Piłsudskiego

Chociaż Józef Piłsudski deklarował się jako socjalista, niezwykle krytycznie podchodził do bolszewizmu:

- Bardzo dalecy jesteśmy od bolszewizmu. Widząc spustoszenia dokonane przez ustrój komunistyczny, nie rozumiem, jak mogą istnieć w Europie socjaliści, odnoszący się do niego przychylnie. Ustrój bolszewicki jest nawet zaprzeczeniem idei socjalistycznej. Nie ma nic bardziej kompromitującego dla socjalizmu niż bolszewizm

- pisał Marszałek.

Piłsudski cytaty

Swoją wizję na odzyskanie niepodległości Polski Piłsudski oparł o tymczasowe przymierze z "państwami centralnymi", czyli Niemcami i Austro-Węgrami. Doświadczywszy życia w zaborze rosyjskim, nie krył swoich poglądów na Rosję.

- Nie trzeba się łudzić, jeżeli nawet zawrzemy pokój - zawsze będziemy celem napaści ze strony Rosji

- twierdził.
Późniejszy Naczelnik Państwa tak tłumaczył przyczyny tego stanu rzeczy:

- Położenie, w jakim znajduje się Rosja, czyni ją niebezpieczną dla sąsiadów. Ustrój jej jest pozbawiony wszelkiej trwałości. Nie odpowiada ona uczuciom ludności. Ażeby zapewnić sobie autorytet wewnątrz, ludzie stojący na czele tego ustroju będą szukali zaczepki na zewnątrz. Użyją siły względem narodów, które ich otaczają

- mając w pamięci, czym był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Piłsudski jawi się wręcz jako wizjoner.

Czy Piłsudski rozczarował się Polakami?

Wielki wódz miał również swoje przemyślenia dotyczące Polaków jako narodu. Znany z dosadnych stwierdzeń, adresowanych nierzadko do współpracujących z nim wojskowych czy polityków, i Polakom nie szczędził gorzkich refleksji:

- Polacy okazali się kamieniem pleśnią pokrytym, a nie ładunkiem dynamitu

- mówił podczas wystąpienia w Lipnicy Górnej 30 grudnia 1914 roku.

W rozmowie z Arturem Śliwińskim z 1931 roku, opublikowanej na łamach czasopisma "Niepodległość", Piłsudski nie szczędził Polakom uszczypliwości:

- Myślałem już nieraz, że umierając przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi

- mówił.
By zachować jednak obiektywizm oceny, wspomniał i o zaletach narodowych:

- Mają Polacy jeszcze inne zalety. Nie puszczą płazem pewnych wykroczeń. Nie pozwolą znieważyć starości lub drwić z ciężarnej kobiety. Tego społeczeństwo polskie nie zniesie.

Dwie twarze Piłsudskiego

Z jednej strony wielki wódz, zadeklarowany socjalista i tryumfator bitwy warszawskiej. Z drugiej - były więzień, rabuś, kiepski mąż i kobieciarz. Jaki naprawdę był Marszałek? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 156. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Jego słowa ciągle aktualne. Znasz te cytaty? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki