15 tys. studentów Politechniki Gdańskiej rozpoczęło nowy rok akademicki

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Gdańskiej, 1.10.2019 Przemysław Świderski
15 tys. studentów Politechniki Gdańskiej rozpoczęło nowy rok akademicki na 37 kierunkach oferowanych przez uczelnie. Niewątpliwie będzie przyświecało mu hasło „Wykorzystajmy szansę”, które z zeszłorocznego wystąpienia Rektora Jacka Namieśnika zaczęrpnął jego następca prof. Krzysztof Wilde.

Ok. 15 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Gdańskiej. Z tej okazji 1 października odbyło się otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej. W uroczystości w Auli w Gmachu Głównym wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządu, a także pomorscy parlamentarzyści i rektorzy szkół wyższych.

Centralna uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem prof. Krzysztofa Wilde, rektora Politechniki Gdańskiej.

– Wykorzystajmy szansę! Tak brzmiało hasło z zeszłorocznego wystąpienia Rektora Jacka Namieśnika - przypomniał w swoim przemówieniu. - (...) Tylko razem możemy skutecznie rozwiązywać problemy naszej Alma Mater. Jestem przekonany, że Politechnika Gdańska nie zmarnuje swojej szansy i zostanie uczelnią badawczą, pełniąc w przyszłości istotną rolę zarówno w obszarze nauki, jak i otoczeniu społeczno-gospodarczym Gdańska, Pomorza, Polski, a w dalszej perspektywie Europy i świata. Wykorzystajmy tę szansę!

Zaznaczył, że przekształcenie politechniki w tzw. uczelnię badawczą wymaga ogromnej pracy, konsekwencji w działaniu i znaczących środków finansowych.

W dalszej części przemówienia wspomniał największe osiągnięcia uczelni w minionym roku, opowiedział o planowanych inwestycjach, jakie stoją przed uczelnią, a także przedstawił prorektorów wchodzących w skład nowego Kolegium Rektorskiego.

Czytaj także

W kolejnej części uroczystości wręczone zostały Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej. Tradycyjnie odbyła się także immatrykulacja studentów i doktorantów, której dokonał rektor Krzysztof Wilde w asyście Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Ślubowanie złożyli najlepsi nowo przyjęci przedstawiciele poszczególnych wydziałów – 18 studentów oraz reprezentanci doktorantów przyjętych do nowo utworzonej Szkoły Doktorskiej.

Następnie prof. Michał Kleiber (profesor PAN, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, prezydent ECCOMAS) wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Jak stawić czoła współczesnym wyzwaniom, czyli inżynier na wagę złota”, w którym zaakcentował znaczenie inżynierii – jej naukowych podstaw i innowacyjnych wdrożeń – w obliczu wyzwań stojących współcześnie przed światem. Po zakończeniu wykładu rektor Krzysztof Wilde wręczył profesorowi statuetkę Alegorii Nauki.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dra hab. Mariusza Mroza, prof. nadzw. PG.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie