MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Gdański świętuje swoją pięćdziesiątkę. Z nowym statutem rozpoczął kolejną erę. Inauguracja roku akademickiego 2019/2020

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
30 września 2019. Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański. Inauguracja roku akademickiego 2019/2020
30 września 2019. Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański. Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Przemysław Świderski
26 tysięcy osób na 87 kierunkach rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim. W tym roku pojawiło się osiem nowych kierunków. Uczelnia ma też nowy statut i Instytut Informatyki.

Tegoroczna inauguracja miała szczególny charakter. W okresie od 20 marca 2019 r. do 1 października 2020 r. Uniwersytet Gdański świętuje bowiem 75-lecie gdańskich tradycji akademickich i jubileusz 50-lecia uczelni. Wykład inauguracyjny pt. „Szanse rozwoju polskiej nauki” wygłosił polski naukowiec, profesor nauk biologicznych, prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn. Wydarzenie uświetnił koncert Akademickiego Chóru UG.

Instytut Informatyki na UG odpowiada dydaktyce XXI w. Przyszli informatycy będą uczyć się w nowym budynku

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Piotr Gwizdała w swoim wystąpieniu przypomniał sukcesy naukowców i studentów w minionym roku, podziękował całej społeczności akademickiej UG za zaangażowanie i pracę na rzecz uczelni. Mówił też obszernie o wdrażanych zmianach: - Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczyna się wdrożenie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Najbliższe lata będą dla nas wszystkich wyzwaniem. Zmianie ulegnie zarówno struktura i organizacja, jak i regulacje w zakresie działalności uczelni (...). Podjęliśmy decyzję o stopniowym dostosowaniu ustroju Uniwersytetu do nowych realiów szkolnictwa wyższego. Na zmiany jesteśmy przygotowani. Bo nasze strategiczne cele pozostają takie same - zaznaczył rektor.

Od tego roku akademickiego UG posiada nowy statut. Powołano Radę Uczelni, przygotowano nowe regulaminy studiów oraz utworzono szkoły doktorskie. Wynika to między innymi z nowej ustawy.

Uniwersytet Gdański jako jedna z pięciu polskich uczelni trafił do sieci 17 europejskich uniwersytetów, które tworzą konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego wraz z partnerami z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Chorwacji i Malty.

W nowy rok akademicki UG wchodzi z właśnie oddaną nową inwestycją - Instytutem Informatyki. Będą się w nim kształcić studenci informatyki praktycznej. Od września na Wydziale Nauk Społecznych UG działa Liceum Uniwersyteckie. Uczelnia dorobiła się też własnego przedszkola.

Na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2018/2019 uczelnia przyjęła blisko 10 tysięcy studentów, z czego niemal 8 tysięcy to studenci studiów stacjonarnych, a ponad dwa tysiące stanowią studenci studiów niestacjonarnych. Oczywiście to liczby, które jeszcze się zmienią, ponieważ wciąż trwa rekrutacja. Dokładne dane w tym zakresie będą znane pod koniec października.

Gdańska uczelnia ograniczyła w tym roku liczbę przyjęć o pół tysiąca. Pojawiło się za to osiem nowych kierunków, wśród których znajdziemy między innymi informatykę o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia czy kryminologię w języku angielskim.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki