Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 akcja lotników morskich z Gdyni ratująca życie czekającego na przeszczep. To już niemal dwa razy tyle co w ub. roku. A 2022 był rekordowy

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
13 akcja lotników morskich z Gdyni ratująca życie czekającego na przeszczep. To już niemal dwa razy tyle, co w ub. roku. A 2022 był rekordowy.
13 akcja lotników morskich z Gdyni ratująca życie czekającego na przeszczep. To już niemal dwa razy tyle, co w ub. roku. A 2022 był rekordowy. mat. pras. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej
Po raz 13 w tym roku lotnicy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej transportowałi samolotem organ do przeszczepu. W ub. roku tyle samo lotów w „Akcji Serce” jednostka wykonała do listopada, a już wtedy był to wynik rekordowy. To pochodna działania transplantologii w klinikach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie wykonuje się najwięcej przeszczepów w Polsce i polepszającej się sytuacji w tej dziedzinie w całym kraju.

W środę 21 czerwca samolot transportowy z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przetransportował personel medyczny z organem przeznaczonym do przeszczepu. Lot w ramach „Akcji Serce” na trasie Gdynia – Mińsk Maz. – Gdynia odbył się niewielkim transportowcem PZL M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

- Idziemy na kolejny rekord, latamy zdecydowanie częściej, niż do tej pory. Nie minął jeszcze czerwiec a to już 13 „Akcja Serce”. Na pewno do końca roku ten bilans się znacznie zwiększy mówi kmdr ppor. Marcin Braszak, oficer prasowy BLMW.

13 „Akcja Serce” lotników morskich w 2023

O godzinie 21:24 samolot wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o godzinie 22:37 wylądował w Mińsku Mazowieckim. Tam na pokład samolotu wszedł zespół lekarzy transplantologów wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem i o godzinie 22:49 Bryza rozpoczęła lot powrotny do Trójmiasta. O godzinie 23:56 samolot wylądował na macierzystym lotnisku. Wszystko zamknęło się w 2,5 godz. a lekarze udali się natychmiast do gdańskiego szpitala, gdzie już oczekiwał pacjent. Takie misje funkcjonują pod nazwą „Akcja Serce”, transportuje się jednak nie tylko te organy a również m. in. płuca i wątroby.

- Jesteśmy w systemie transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepów. Działają w nim 3 bazy sił powietrznych i jedna, nasza – lotnictwa morskiego. W jego ramach jesteśmy dysponowani do transportów. Najprawdopodobniej z tego względu, że przeszczepów jest więcej, więcej latamy i możemy dołożyć swoją cegiełkę do ratowania życia potrzebującym przeszczepianych organów – mówi kmdr Braszak z BLMW.

Rzeczywiście, od ub. roku BLMW notuje przyrost transportów dla transplantologii. Za pomoc w rekordowym roku 2022 brygada została nagrodzona przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podczas II gali transplantologii UCK w kwietniu nagrodą specjalną. Tyle że 13 transport wypadł w ub, roku w… listopadzie, tyle samo lotów BLMW w tym roku ma już na koncie w czerwcu. W ub. roku wykonano 15 transportów organów do przeszczepów.

Pomorskie przoduje w przeszczepach w kraju

Pomorski ośrodek transplantologiczny działający w klinikach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyrósł na lidera w skali kraju. Tu wykonuje się najwięcej przeszczepów w Polsce.

- W ostatnich latach program znakomicie przyspieszył i mamy nadzieję na dalszy rozwój – mówił pod koniec 2022 roku, gdy w Gdańsku wykonano setny przeszczep, dr Maciej Duda, który od 2014 r. koordynuje transplantacje kardiologiczne w klinice kardiochirurgii UCK. - Niewątpliwy wpływ na dynamiczny rozwój programu transplantacji serc ma nowa infrastruktura kliniki. Jest to również efekt naszych bardziej zintensyfikowanych działań.

Od tego roku w Gdańsku jest już 2 koordynatorów transplantacji kardiochirurgicznych zatrudnionych pełnowymiarowo. Zajmują się logistyką i transportem narządów pobieranych nie tyko na potrzeby pomorskich pacjentów ale i dających drugie życie potrzebujących gdzieś w Polsce. W Gdańsku przeszczepia się nie tylko serca ale i nerki, wątroby, czy trzustki. Rośnie liczba transplantacji zespołów narządów: serca i płuc, czy serca i nerek.

Do Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji ogólnopolskiego „Poltransplantu” w 2022 roku zgłoszono 122 potencjalnych i rzeczywistych zmarłych dawców oraz wykonano 54 pobrania narządów. W całym kraju w ub. roku wykonano 1402 transplantacje wszystkich przeszczepianych narządów, z tego w gdańskim UCK – 418. To 14 przeszczepów serca, 49 – wątroby, 38 – płuc, 103 – nerki, 149 – szpiku i 65 – rogówki. W tym roku w bazie „Poltransplantu” jest 1800 oczekujących na przeszczep.

Początki transplantacji i współpracy z BLMW na Pomorzu

Pierwszy przeszczep serca na Pomorzu wykonał 30 grudnia 2006 dr hab. Piotr Siondalski w klinice kardiologii ówczesnej Akademii Medycznej w Gdańsku. Na początku 2007 roku gdański ośrodek otrzymał od Ministerstwa Zdrowia zgodę na prowadzenie programu transplantacji serca. Do 2018 roku, w 10 lat, wykonano 50 przeszczepów, kolejne 50 – już w 5 lat.

Lotnicy z BLMW po raz pierwszy przetransportowali serce do przeszczepu w 2007 roku na prośbę kliniki kardiologii ówczesnej AMG. Przyleciało „Anakondą”, morską wersją śmigłowca PZL W-3 Sokół, z Bydgoszczy. Obecnie brygada systemowo współpracuje ze wszystkimi ośrodkami transplantacyjnymi w Polsce. Stosowne porozumienie między MZ a MON zostało zawarte w roku 2011. Do 2014 roku w transportach z organami do przeszczepów latały śmigłowce i samoloty BLMW, od 2014 roku już tylko transportowo-desantowe samoloty „Bryza” z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Tegoroczny 13 lot jest 74 od początku zaangażowania BLMW, nazywanego zwyczajowo „Akcją Serce”.

Nie tylko „Akcja Serce”

Transporty z narządami do przeszczepów to nie jedyna aktywność BLMW ratująca życie ludzkie. Brygada jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR w ramach polskiej strefy odpowiedzialności według „Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim” oraz „Konwencji Chicagowskiej”, pełniony jest przez załogi śmigłowców z 43. bazy w Gdyni-Babich Dołach i 44. – w Darłowie. System ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego PZL M28B 1R Bryza z 44. bazy, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka

Od zorganizowania BLMW w obecnym kształcie w roku jej lotnicy ratowali życie na morzu ok. 750 razy, pomocy udzielono blisko 400 osobom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki