Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada to umowna data odzyskania przez Polskę niepodległości [ROZMOWA]

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Fot. Joanna Surażyńska
Z Krzysztofem Jażdżewskim, dyrektorem Muzeum Ziemi Kościerskiej rozmawia Joanna Surażyńska-Bączkowska

Jak pan ocenia świadomość historyczną mieszkańców naszego powiatu?
Świadomość historyczna jako synonim pamięci zbiorowej silnie zabarwionej emocjonalnie szczególnie w naszym regionie jest bardzo żywa. Pozwalała ona przetrwać naszym przodkom okres zaborów i walczyć o polskość. Ogromne znaczenie odegrała również w okresie wojennej i komunistycznej zawieruchy. Obecnie świadomość historyczną kreują nie tylko nauczyciele na lekcjach historii, lecz również Muzeum, rożnego rodzaju stowarzyszenia oraz oczywiście instytucje państwowe. Najlepszym tego przykładem jest organizowany już od kilku lat 11 listopada Rajd Niepodległości czy też obchodzone w rocznicę 31 stycznia 1920 r. wkroczenie Wojsk Polskich do Kościerzyny.

Czym dzisiaj jest patriotyzm?
Myślę, że nie ma jednej definicji patriotyzmu. Dzisiaj mogą się składać nań drobne sprawy, których nie zapisuje się wielkimi literami: rzetelne wykonywanie obowiązków zawodowych, szacunek do symboli państwowych, aktywne uczestniczenie w uroczystościach i imprezach patriotycznych, płacenie podatków, empatia i pomoc dla słabszych, a w wymiarze społecznym umiejętność stawiania dobra wspólnego ponad własne.

Dlaczego 11 listopada 1918 roku jest datą wyjątkową dla Polaków?
Przede wszystkim dlatego, iż jest to umowna data odzyskania przez Polskę niepodległości po 123. latach zaborów. Umowna, bo proces odzyskiwania niepodległości zdaniem większości historyków formalnie zakończył się dopiero 15 marca 1923 r., kiedy to Rada Ambasadorów zatwierdziła przebieg granicy wschodniej II Rzeczpospolitej. Data ta jednakże nawiązuje do bardzo ważnych wydarzeń w skali całego świata jak i Polski. 11 listopada 1918 r. bowiem zakończyła się I wojna światowa, zaś w Polsce Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową.

Jak Pan ocenia świadomość historyczną mieszkańców naszego powiatu?
Myślę, że świadomość historyczna kościerzaków zwłaszcza w kontekście 11 listopada jest coraz większa. Głównie dzięki organizowanemu co roku rajdowi niepodległości. Jeden z etapów rajdu mieści się również w Muzeum, więc osobiście mam okazję porozmawiać z mieszkańcami ziemi kościerskiej na temat święta niepodległości. Taka forma świętowania
połączona ze zdobywaniem wiedzy na temat historii kraju naprawdę przynosi znakomite efekty.

Co się działo w Kościerzynie 11 listopada 1918 r.?
To bardzo dobre pytanie, bo wskazuje nam czy wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim odbiły się echem w niewielkiej, bo liczącej zaledwie 6 tys. mieszkańców Kościerzynie. 11 listopada 1918 r. niewiele wiedziano jaki los spotka Pomorze po zakończeniu I wojny światowej. Należy pamiętać, iż pierwsze konkretne ustalenia dotyczące Pomorza zapadły dopiero 28 czerwca 1919 r. na mocy traktatu wersalskiego, zaś wojsko polskie wkroczyło do Kościerzyny dopiero 31 stycznia 1920 r. Pomimo tej niepewności już 13 listopada 1918 r. mieszkańcy miasta wystosowali żądanie usunięcia niemieckiego burmistrza, jednocześnie powołując na
to stanowisko Klemensa Lniskiego. W kwietniu 1919 r. na liczącym blisko tysiąc osób wiecu, ludność Kościerzyny podjęła uchwałę podkreślającą polskość Kaszub i niezłomną chęć pozostania przy Polsce. W tym samym miesiącu do Paryża dotarł Tomasz Rogala oraz Antoni Abraham. Wręczyli oni obradującym na temat dalszych losów Pomorza i Polski, rezolucję rad ludowych, domagającą się przyłączenia Pomorza do Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki