MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1000 rozdanych sadzonek roślin, 2 kontenery zużytych ubrań i rower rehabilitacyjny dla dziecka. Sukces akcji „Sadzonka za ubranie”

Akcja specjalna Sadzonka za ubranie
Wideo
od 16 lat
Dwa kontenery zebranych starych ubrań, które nie zanieczyszczą środowiska i tysiąc rozdanych sadzonek drzew, kwiatów i ziół to efekt wspólnej inicjatywy „Dziennika Bałtyckiego” oraz dwóch fundacji: „Ja Też” i „Eco Textil”. W ubiegłą niedzielę pod gdańskim Designer Outlet można było wymienić niepotrzebne tekstylia na rośliny w ramach akcji „Sadzonka za ubranie”. To młodsza siostra uwielbianej przez Pomorzan kampanii „Drzewko za surowce wtórne”. Dzięki niedzielnej akcji potrzebujący 16-latek dostanie rower rehabilitacyjny.

W niedzielę obok charakterystycznej imitacji latarni morskiej przy gdańskim Designer Outlet setki osób wymieniały siatki wypełnione niepotrzebnymi już ubraniami na sadzonki drzewek, roślin ogrodowych, czy ziół. W 5 godzin rozdaliśmy 1000 roślin, jedną doniczkę wymienialiśmy za 2 kg starych ciuchów.

Większość ubrań, które nosimy, jest uszytych ze sztucznych tkanin, które mają bardzo destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. Warto pamiętać o tym, aby wybierać możliwie jak najbardziej naturalną i przyjazną środowisku odzież. Jednak co zrobić z zawartością szaf pełnych ubrań, których już nie nosimy, bo noszą ślady użytkowania lub są po prostu zniszczone? Właśnie po to została zorganizowana akcja „Sadzonka za ubranie”.

- Chciałabym, żeby takie akcje były często, bo to bardzo przydatne – mówiła nam pani Jagoda, która przyniosła parę siatek ubrań. - Jak przeczytałam, ze jest taka akcja, to mimo że nie bardzo dysponowałam czasem, stwierdziłam, że muszę pozbierać rzeczy, które się nawarstwiają w domu i wpaść tutaj, To wszystko połączone jest z pięknymi sadzonkami! Jestem w kropce, nie wiem, co wybrać.

 
Ubrania zostały włożone do specjalnych pojemników i dostarczone do fundacji „Eco Textil”.

- Pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy. Zawsze jest z tym problem, szczególnie w małej miejscowości, takiej, w jakiej mieszkam, nie ma pojemników na zużytą odzież, więc to naprawdę świetny pomysł – mówił pan Witold.

Akcja miała charakter nie tylko ekologiczny ale i charytatywny. W zamian za zebrane ubrania szesnastoletni Szymon z Pruszcza Gdańskiego, podopieczny fundacji „Ja Też” dostanie trójkołowy rower rehabilitacyjny.

- O akcji dowiedzieliśmy się z internetu i postanowiliśmy zrobić wiosenne porządki, żeby coś tutaj przywieźć, ponieważ wiemy, że państwo zbieracie na wózek rehabilitacyjny dla chłopca, który należy do fundacji „Ja Też”, która jest nam znana bardzo dobrze – mówiła nam pani Marta, która z mężem i córką zjawiła się na naszym stoisku. - Chcieliśmy się do tego celu jakoś przyczynić. Ja w ogóle jestem za tym, żeby kupować jak najmniej, recyklingować ubrania. Takie akcje są bardzo potrzebne – dodaje.

Fundacja „Ja Też” zajmuje się działaniami na rzecz edukacji dzieci i młodzieży. Prowadzi działania na rzecz akceptacji i włączania społecznego osób niepełnosprawnych w życie codzienne, szkolne i zawodowe. Angażuje się również w działania na rzecz edukacji włączającej dzieci z zespołem Downa w szkołach i przedszkolach.

Fundacja „Eco Textil” od 2012 przekazuje osobom niepełnosprawnym specjalne rowery trójkołowe. Organizacja tworzy stale rozwijającą się sieć bezpłatnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.  Niepełnosprawni mają do dyspozycji rowery trójkołowe, wózki inwalidzkie balkoniki ortopedyczne, kule oraz łóżka rehabilitacyjne. Fundacja angażuje się w działania edukacyjne, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Ta działalność oraz wsparcie osób potrzebujących nie byłoby możliwe, gdyby nie odzież używana, oddawana do specjalnych kontenerów fundacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki