Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bee Friendly Jesteśmy dla pszczół. O ich wpływie na ekosystem

Redakcja
Bee Friendly Jesteśmy dla pszczół. O ich wpływie na ekosystem
Bee Friendly Jesteśmy dla pszczół. O ich wpływie na ekosystem
Pszczoły to pożyteczne owady, cenione i kochane za ciężką prace i co najważniejsze - kluczowe dla prawie wszystkich ekosystemów na ziemi. Niestety nasze pszczoły stoją w obliczu dużego kryzysu. W ciągu ostatnich lat straciły wiele ze swojego naturalnego środowiska.

I codzienne są atakowane przez pestycydy, intensywne rolnictwo i zmiany klimatyczne.

Jeżeli nie powstrzymamy niekorzystnego trendu, może zniknąć wiele gatunków pszczół. Wraz z ich zniknięciem, produkcja żywności dramatycznie spadnie, a w rezultacie przełoży się to na masowy głód (ponad 75% wszystkich użytecznych i uprawianych roślin w Europie jest zależnych od zapylania przez pszczoły).

Międzynarodowa organizacja Earthwatch, która zajmuje się ochroną środowiska uznała pszczoły za najważniejsze istoty na naszej planecie.

Akcja „#BeeFriendly, Jesteśmy dla pszczół” ma na celu uświadomienie mieszkańcom, jak ważną rolę pełnią pszczoły w zdrowym ekosystemie. Ponadto chcemy zaprezentować firmy i instytucje, które podejmują ważne inicjatywy, w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

Dlatego jako "Dziennik Bałtycki" zorganizujemy dwa wydarzenia, podczas których będziemy szeroko komunikowali o potrzebie ochrony gatunkowej pszczół, przeprowadzimy warsztaty z ozdabiania domków dla nich oraz edukację ekologiczną. Pierwsze wydarzenie odbędzie się już 27 maja 2023 roku w Centrum Handlowym Auchan Port Rumia, drugie 25 czerwca 2023 roku w Centrum Handlowym Auchan w Gdańsku. Przez blisko miesiąc na naszych łamach będziemy publikowali wiele materiałów nawiązujących do potrzeby ochrony pszczół, tworząc wartościową kampanię społeczną.

Zapraszamy już teraz do uważnego śledzenia naszego serwisu.

Albert Einstein twierdził, że jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia.

W Polsce istnieje ok. 460 gatunków pszczół, prawie połowa narażona jest na wyginięcie. Najpopularniejsza jest pszczoła miodna, ale za zapylanie roślin odpowiedzialne są też inne gatunki, np. trzmiele.

– Co trzecia łyżka jedzenia, które spożywamy, zależy od procesu zapylania. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną - załamałaby się produkcja żywności – alarmuje Greenpeace.

Produkują miód, zapylają ponad 80 proc. gatunków roślin

Pszczoły nie powinny nam się kojarzyć tylko z miodem. Wszelkie odmiany kwiatów dają im pokarm, one z kolei zapylają je, co przyczynia się do produkcji żywności, która codziennie ląduje na naszych talerzach.

Niestety, owady często narażone są na szkodliwe substancje w środowisku, także te stosowane przez rolników. Wiadomo, dzisiejsze uprawy i hodowle nie zawsze mogą mieć miejsce bez użycia środków ochrony roślin. Warto jednak wiedzieć, jakie wybierać i jak je aplikować.

Wspólnie możemy zmienić rzeczywistość, chociażby dbając o łąki kwietne w naszym otoczeniu, czy stawiając hoteliki dla owadów.

Bee Friendly Jesteśmy dla pszczół

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki