Łukasz Konstanty
Adam Stodolski (strój niebieski) po raz pierwszy w karierze stanął na podium turnieju Grand Slam. Fot. Jack Guez/AFP/East News
Adam Stodolski zajął drugie miejsce podczas turnieju Grand Slam w Astanie. Dla polskiego judoki walczącego w kategorii 73 kg, który wystąpi także w tegorocznych Igrzyskach Europejskich, to największy sukces w karierze.

Życiowy sukces Adama Stodolskiego

Urodzony w 2000 roku zawodnik dotychczas ani razu nie kończył najważniejszych światowych i kontynentalnych imprez z medalem. Polak nigdy nie stanął na podium ani w mistrzostwach świata (w tym roku odpadł już w pierwszej rundzie), ani mistrzostwach Europy (w żadnej kategorii wiekowej), ani też w turniejach Grand Slam. Rezultat uzyskany w Kazachstanie jest więc miłą niespodzianką.

W drodze do finału nasz judoka eliminował kolejno Niemca Michaela Adama, Francuza Benjamina Axusa, Kazacha Żansaja Smagulowa i jego rodaka Askara Narkulowa. Dopiero w finale lepszy okazał się Makhmadek Makhmadbekov. Warto wspomnieć, że Axus i Smagulow w światowym rankingu są znacznie wyżej klasyfikowani niż Polak.

Judo jedną z dyscyplin tegorocznych Igrzysk Europejskich

Stodolski, który wystąpi w tegorocznych Igrzyskach Europejskich w Krakowie, był jedynym przedstawicielem naszego kraju, który w Astanie stanął na podium. Inni zawodnicy, którzy także wystartują w rozpoczynającej się w środę imprezie, w Kazachstanie spisali się znacznie gorzej. Paweł Drzymał (81 kg) i Kinga Wolszczak (+78 kg) przegrali już w pierwszej walce, niewiele lepiej spisał się Ksawery Morka (73 kg), który odniósł tylko jedno zwycięstwo. Kacper Szczurowski (+100 kg) zaczął od dwóch zwycięstw, potem jednak przegrał zarówno w ćwierćfinale jak i walce repasażowej. Również w ćwierćfinale i walce repasażowej porażek doznawały Eliza Wróblewska i Katarzyna Sobierajska (obie 70 kg), a także Julia Kowalczyk (57 kg). Najbliżej sukcesu była Arleta Podolak (57 kg), która w walce o trzecie miejsce przegrała z Holenderką Julie Beursknes.

Mistrzostwa Europy drużyn mieszanych w judo, które odbędą się podczas rozpoczynających się w tym tygodniu Igrzysk Europejskich, zostały zaplanowane na 1 lipca.