Stanisław Moneta
Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto
Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto fot. Tomasz Kryk
Bezkonkurencyjna okazała się polska czwórka kajakarek w wyścigu na 500 m w drugim dniu zmagań w inaugurujących sezon Pucharu Świata zawodach w czeskich Racicach. Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto płynące w finale A w pokonanym polu pozostawiły m.in. drugie na mecie Hiszpanki oraz trzecie Chinki.

Trener Tomasz Kryk zdecydował przed pierwszymi zawodami międzynarodowymi w tym sezonie na dwie roszady w składzie medalowej osady z igrzysk olimpijskich w Tokio. Argumentował to tym, że teraz celem jest budowa zespołu, który w Paryżu w 2024 roku ma sięgnąć po upragnione olimpijskie złoto.

W Czechach okazało się w sobotę, że miał bardzo dobrego nosa. Naja, Puławska, Kąkol i Putto pewnie pokonały wszystkie inne osady i zdobyły złote medale inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata. Srebro dla Hiszpanek, a brąz dla Chinek.

Inne polskie osady w sobotę nie stanęły na podium. Justyna Iskrzycka była ósma, a Martyna Klatt dziewiąta w finale K1 na 500 m.

Julia Walczak i Sylwia Szczerbińska zakwalifikowały się wcześniej do finałów w rywalizacji C2 na 200 i 500 m. W sprincie finiszowały tuż za podiom, a na dłuższym – olimpijskim dystansie – były siódme. O 0,05 s. wyprzedziły finiszujące na ósmym miejscu Katarzynę Szperkiewicz i Aleksandrę Jacewicz. W C1 na 100 m Magda Stanny zajęła ósmą lokatę.

W męskiej rywalizacji kanadyjkarzy w finale C1 na 200 m piąty był Oleksii Koliadych. Taką samą lokatę wywalczyli w C2 na 500 m Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak.

PŚ w Racicach potrwa do niedzieli. Ostatniego dnia w finałach popłyną kolejne biało-czerwone łódki. O miejsca na podium powalczą m.in. Marta Walczykiewicz i Dominika Putto w finale A rywalizacji K-1 na 200 m. W Czechach startuje 32 Polaków. W regatach bierze udział wielu medalistów IO w Tokio. Sponsorem polskich kajaków jest marka Lotto.

Następne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną za niespełna tydzień w Poznaniu.