Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwracajmy uwagę na zwierzęta. Miska z wodą podczas upałów to podstawa

Joanna Surażyńska-Bączkowska
Zwierzętom też dokuczają upały. Nie są one przystosowane do znoszenia wysokich temperatur, dlatego trzeba je otoczyć szczególną opieką.

Upały zagrażają nie tylko ludziom, lecz również zwierzętom.

- Zwierzęta nie mają gruczołów potowych na ciele, chłodzą się poprzez pysk i opuszki palców, a to zdecydowanie za mało. Trzeba więc pomóc im w czasach takich upałów - mówi Paweł Gebert, inspektor krajowy ds. ochrony zwierząt OTOZ Animals.
Jak pomóc przegrzanemu psu lub kotu?

- Jeżeli zwierzę jest osowiałe, apatyczne, nie reaguje na zawołanie, nie porusza się albo porusza się bardzo wolno - to znak, że już doszło do odwodnienia - mówi P. Gebert. - Jeżeli nie mamy problemu, żeby do niego podejść i go dotknąć, możemy delikatnie podnieść skórę na karku. Jeśli nie opadnie od razu, to może oznaczać, że zwierzę jest odwodnione. Pamiętajmy, że odwodnienie dla zwierzęcia może skończyć się udarem, jak u ludzi. A ten - śmiercią. Dlatego zwracajmy uwagę na zwierzęta wokół nas. W takim wypadku należy podać mu czystą wodę. Jeśli nie może pić, można wlać ją prosto do pyska. - dodaje inspektor. - Nawet bez lodu, chodzi bowiem o to, by zwierzę było nawodnione, nie wychłodzone. Wybierając się na spacer w upalny dzień z własnym pupilem, pamiętajmy o kilku zasadach.

- W najgorszej sytuacji są psy łańcuchowe, które nie mają możliwości ukrycia się w zacienionym miejscu - informuje Elżbieta Jerzyk, inspektor ds. ochrony zwierząt Animals z Kościerzyny. - W takiej sytuacji nie wahajmy się zawiadomić państwowych instytucji takich jak policja, straż miejska lub gminna lub też innej prozwierzęcej organizacji, gdyż niezapewnienie psu schronienia przed upałami, czy też stałego dostępu do wody, jest wykroczeniem, które zagrożone jest grzywną do 5 tys. zł i karą aresztu do 30 dni.

- Pamiętajmy również o tym, że prawo zabrania trzymania psów na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę, uwięź musi mieć minimum 3 metry długości i zwierzę powinno obligatoryjnie mieć możliwość schronienia się w tym czasie i przed upałami, i przed opadami atmosferycznymi - dodaje inspektor. - Apelujemy o rozwagę i empatię.

Zgłaszanie przypadków niehumanitarnego traktowania zwierząt tel. 58 550 43 73 lub [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki