Żuraw potrzebuje rewitalizacji. Narodowe Muzeum Morskie chce stworzyć interaktywną przestrzeń wystawową. Jakie zmiany czekają zabytek?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Projekt rewitalizacji gdańskiego Żurawia. studio "Projekt 007"
Animacje, nowoczesne gabloty, stanowiska interaktywne, a nawet hologramy - to tylko część planowanych inwestycji, jakie mogą być zrealizowane w przestrzeniach zabytkowego, gdańskiego Żurawia. Podjęcie ostatecznej decyzji o skali zmian jest uzależnione od możliwości uzyskania dotacji finansowych, jednak obiekt należący do Narodowego Muzeum Morskiego wymaga rewitalizacji i zabezpieczania, a to otwiera dyskusje na temat zmiany wystawy stałej.

W środę, 12 lutego odbyły się konsultacje społeczne, na których przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego zaprezentowali koncepcje rewitalizacji obiektu Żurawia i modernizacji wystawy stałej. Budynek z racji swojego stanu technicznego wymaga prac zabezpieczających.

- Chcemy podjąć kroki, aby zrewitalizować zabytkową bryłę Żurawia, co wiąże się z występującymi problemami budowlanymi - od połaci dachowej, poprzez elewację, aż do piwnic, które są zalewane. Dlatego jeśli będzie to możliwe, to chcielibyśmy również zmienić wystawy stałe, które mają wiele lat i wymagają odświeżenia. Chcielibyśmy przywrócić obiektowi dawny blask zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu - powiedział Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

Placówka zamierza ubiegać się o dofinansowanie między innymi w ramach tzw. Funduszy Norweskich. W zależności od skali dotacji będą rozpatrywane warianty modernizacji. Koszt pełnego remontu i odnowienia wystawy stałej jest wyceniany na 18 mln zł.

- Jesteśmy już na zaawansowanym poziomie przygotowań do złożenia dużego wniosku. Dyskutujemy już nad szczegółami i kończymy plany wystawowe. Oczywiście na bieżąco zabezpieczamy to co możemy - niedawno trwały drobne pracy przy połaci dachowej. Jest to jednak duży budynek i potrzebuje znacznego zaangażowania finansowego - powiedział Robert Domżał.

Czytaj także

Rewitalizacja Żurawia. Interaktywne spotkanie z historią

Przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego chcą, aby Żuraw stał się atrakcyjną placówką, która będzie przyciągała turystów i mieszkańców nie tylko ze względu na swoją wartość historyczną, ale także ze względu na ciekawą ofertę edukacyjną.

- Koncepcja merytoryczna i plastyczna nowej ekspozycji obejmuje wykorzystanie holu wejściowego, siedmiu sal wystawowych oraz części dźwigowej. Jak zawsze, w naszych staraniach najważniejszy jest zabytek, który chcielibyśmy pokazać w nowej, atrakcyjnej aranżacji - powiedział Wojciech Ronowski, kierownik Zespołu ds. Historii Techniki Morskiej i Rzecznej.

Przestrzeń wystawowa ma zostać wzbogacona o atrakcyjne narzędzia, takie jak hologramy, nowoczesne gabloty, ruchome podesty, elementy rekonstrukcyjne i stanowiska interaktywne. Prawdziwą gratką będzie rumpel, który pozwoli zwiedzającym własnoręcznie wprowadzać statek do portu.

Czytaj także

Rewitalizacja Żurawia. Nowe sale wystawowe

Obecna koncepcja zakłada powstanie 7 sal, które wprowadzą turystów w świat nawigacji i latarni morskich, opłat celnych i pracy urzędników portowych, przeładunków i historii nabrzeży portowych, napraw i rzemiosł, kantorów kupieckich i magazynów. W ostatniej sali zostanie zaprezentowana tawerna portowa. Dodatkowo narracja audiowizualna zostanie poprowadzona z perspektywy kapitana statku, który właśnie przypłynął do portu.

Ponadto placówka nadal przewiduje realizację projektów edukacyjnych. Oferta, oprócz tradycyjnych zajęć i warsztatów, ma zostać wzbogacona między innymi o nowe zajęcia teatralno - edukacyjne, warsztaty językowe czy gry muzealne.

Jeśli kompletny projekt remontu zostanie zaakceptowany i otrzyma finansowanie, to pierwsze prace mogłyby ruszyć pod koniec obecnego roku.

Rewitalizacja Żurawia. Masz pomysł na rewitalizację? Zgłoś się do muzeum!

Środowe spotkanie miało charakter konsultacji, co umożliwiło zgłoszenie uwag także przez mieszkańców. Zgromadzeni apelowali między innymi podkreślenie "wodnej", pierwotnej istoty obiektu, który obecnie nieco oddala się od Motławy. Pojawiły się również głosy o położeniu większego nacisku na historię obiektu.

Każdy kto chciałby zgłosić swoją koncepcje na modernizację Żurawia, może wysłać zgłoszenie drogą mailową na adres konsultacje.zuraw@nmm.pl.

Podatek cukrowy. Podreperuje budżet czy zdrowie Polaków?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie